Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jiaogulan-pětilistý ženšen

Kvě 1116 Autor: Redakce

petilisty zensenJiaogulan /čti Jagulan/ (Gynostemma pentaphyllum) patří mezi léčivé byliny. Její domovinou je Čína, kde se jí přezdívá rostlina dlouhověkosti. Podobně jako žen-šen má pozitivní omlazující účinky na celý organizmus. Dokonce má pozitivních látek (gypenosidů) 4x více než klasický žen-šen. Rostlinu lze přidat do salátu nebo využívat lístky jako přísadu do čajů. Velmi si dávejte pozor na dávkování. V dopoledních hodinách vypijte 2 šálky čaje. Jiaogulan nabudí organizmus, proto ho nepijte  ani jinak nekonzumujte večer. Chutný povzbuzující čaj připravíte cca z jedné lžičky sušených nebo čerstvých lístků, které necháte 3 minuty macerovat v horké vodě. Čaj se pije teplý. Maximální množství pro denní spotřebu jsou 4 standardně velké šálky.

Pěstování pětilistého žen-šenu (Jiaogulanu)

Na rozdíl od klasického žen-šenu je pěstování této rostliny poměrně nenáročné. Jde o mrazuvzdornou popínavou rostlinu. Je potřeba jí dopřát oporu. Dá se i sušit nebo používat za čerstva. Na zimu celou rostlinu až u země ostříhejte, ona na jaře zase obrazí z velmi odolných podzimních oddenků. Díky nim lze také rostlinu s úspěchem vegetativně množit.

Ve větších mrazech je lepší rostlinu přikrýt nebo přenést do zimní zahrady. V teplých letních dnech jí dopřejte dostatek závlahy a nezapomeňte alespoň na jaře přihnojit organickými hnojivy nebo vyměnit část substrátu za kvalitní-humózní. Rostlinka se vám bohatě odmění dekorativní liánou nebo převisem. Při pravidelné konzumaci pomáhá při depresích a nespavosti, ale dokonce dokáže aktivovat imunitní systém a zlepšovat funkci vnitřních orgánů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jiaogulan-pětilistý ženšen
  • MARJAN 2.10.2011 (10:12)

    kde bych prosím sehnal semínka?diky za odpověď

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist