Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jedovaté rostliny z čeledi Pryskyřníkovitých (Ranunculaceae)

Úno 1326 Autor: Dana Peštová

Pokud chcete pěknou kvetoucí zahradu, ale nemáte čas se o ni pravidelně starat, vybírejte nenáročné rostliny, nejlépe trvalky nebo druhy množící se samostatně ze semen.

Staré dobré orlíčky

vorlicek trsKlasikou zahrádek našich babiček je například orlíček, který se pěstuje v mnoha barevných variantách. Pozor, orlíček zahradní stejně jako planě rostoucí orlíček obecný jsou druhy jedovaté. Patří do čeledi pryskyřníkovitých rostlin a obsahují alkaloidy. Tvar jeho květů dal pravděpodobně vzniknout i jeho českému názvu. 

Mezi kultivary orlíčků najdeme i nižší rostliny, které skvěle doplní skladbu spalničkových květin. Orlíčky nejlépe prospívají v polostínu na vlhčích, ne však převlhčených stanovištích. Dobře snáší i společnost ostatních květin. V Evropě se pěstuje několik desítek odrůd orlíčků, s ostruhou zahnutou nebo přímou. Druhy s přímou ostruhou mají svou domovinu v Severní Americe. Náš domácí orlíček Aquilegia vulgaris se vyznačuje jednobarevnými, modrými květy se zahnutou ostruhou. Dorůstá výšky přes půl metru a bohatě kvete v květnu a červnu. Na zahradách ale můžeme vidět hlavně různobarevné i vícebarevné hybridy v odstínech modré, fialové, růžové, žluté i bílé barvy.

Orlíčky se vrací na naše zahrádky právě pro své krásné bohaté květy. Vyšší druhy orlíčků se hodí i k řezu. Abyste podpořili bohaté kvetení, je potřeba odkvetlé květy odstraňovat. Orlíček si snadno napěstujete ze semen.

Ostrožka, stračka nebo ostrožka stračka?

ostrozka strackaDalší běžnou nenáročnou letničkou z čeledi pryskyřníkovitých je ostrožka stračka (Consolida regalis), charakteristická velkou ostruhou na většinou modro fialových květech.

Roste téměř v každé půdě, často ji lze vidět na neudržovaných pozemcích, u cest a na polích mezi obilím či na polních cestách. Její obliba vzrůstá s trendem tzv. plevelných zahrad, využívajících rostlin často považovaných za plevele. Bez problémů zvládá zimní období.

zahradni ostrozkaNaopak, mnohem častěji pěstovaná ostrožka zahradní (Consolida ambigua), jednoletka s bohatším hroznovitým květenstvím červené, modré, bílé nebo růžové barvy a celkově mnohem uspořádanějším vzhledem.  Rostlina může dorůstat výšky až jeden metr, není náročná na půdu, ale potřebuje dostatek sluníčka. Kvete v období prázdnin.

Ostrožky jsou jedovaté, od květu až po list. Nejvíce alkaloidů jako je například konsolidin nebo magnoflorin obsahují semena.

Pozor na možnou záměnu se stračkami, zahradními květinami, které sice také patří mezi pryskyřníkovité rostliny, ale z rodu Delphinium. Na zahradách najdeme mnoho různých hybridů těchto trvalek. Zdaleka nejběžnější je Delphinium elatum – stračka vyvýšená.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist