Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jednoduché způsoby, jak vytvořit a udržet domov bez prachu

Čvn 2210 Autor: Claudie Kornelová

Bez ohledu na to, jak čistý je váš domov, tak v něm pravděpodobně stále najdete stopy prachu. Je to všudypřítomný problém se kterým se musíme takřka denně potýkat. Minimalizace množství prachu ve vaší domácnosti znamená obrovský rozdíl v kvalitě vzduchu a může pomoci prodloužit životnost nábytku, spotřebičů a domácí elektroniky. Aby byl váš domov co nejméně prašný vyžaduje ostražitost a důslednost. My vám nyní povíme, jak na to.

domov

Udržujte svůj domov čistý a bez prachu díky snadným tipům. Zdroj foto: Unsplash.com – Outsite Co

Investujte do rohožek

Pokaždé, když přijdou nějací návštěvníci zvenčí, vnáší spolu s tím nečistoty do vašeho domu – a malé částečky nečistot jsou hlavní složkou prachu. Používejte proto jak venkovní, tak i vnitřní rohožky – zejména ty se štětinovým vrškem – k zachycení nečistot a zabránění jejich šíření dále do vašeho domova. Rohože pravidelně omývejte nebo vysávejte, abyste zabránili jejich usazování.

Zlepšete péči o domácí mazlíčky

Odumřelé kožní buňky a vypadané chlupy jsou hlavním zdrojem prachu – a bohužel naši chlupatí přátelé produkují spoustu chlupů! Pravidelně pečujte o své domácí mazlíčky, abyste tomuto hromadění zabránili. Jako bonus navíc se budete lépe cítit jak vy, tak vaši zvířecí miláčci. Zakrytí kočičího záchodu také pomůže zadržet prach.

pes

Mazlíčky pravidelně vyčesávejte. Zdroj foto: Unsplash.com – Justin Veenema

Vyčistěte si polštáře

I když perete povlečení a povlaky na polštáře každý týden, roztoči mohou uvnitř polštářů stejně i nadále přežívat. Pomocí jemného pracího prostředku je vyperte v ruce nebo v pračce, poté osušte a načechrejte. Případně je také můžete odnést do čistírny. Ať už vyberete kteroukoli cestu, před spaním a během něj se vám bude díky tomu mnohem lépe dýchat.

Zbavte se statické elektřiny

Statická elektřina, která se hromadí uvnitř vašeho domova, když jsou místnosti suché, ve skutečnosti přitahuje prach a nutí ho ulpívat na povrchu. Řešení? Nainstalujte zvlhčovač, buď model pro celý dům, nebo verzi pro velikost místnosti. V ideálním případě byste se měli zaměřit na úroveň vlhkosti 40-50% v celém domě, abyste mohli eliminovat statickou elektřinu a udržet tak prach mimo domov (nebo jeho výskyt alespoň výrazně omezit).

zvlhčovač

Díky zvlhčovači se prach nebude tak snadno usazovat. Zdroj foto: Unsplash.com – Intan Yuhanis

Nezapomeňte vyčistit žaluzie

Nemyslete si, že jste své dilema s prachem vyřešili jen proto, že jste vyměnili závěsy za žaluzie. Prach je přitahován k žaluziím jako můry ke světlu, takže byste je měli pravidelně čistit.

Nainstalujte čističku vzduchu

Čističky vzduchu se dodávají v různých tvarech a velikostech, od jednotek pro celý dům až po malé přenosné modely pro jednu místnost. Nejběžnější typy se skládají z ventilátoru, který cirkuluje vzduch a filtru, který zachycuje prach a další škodliviny.

čistička vzduchu

Stejně tak čistička vzduchu pomůže vzduch pročistit. Zdroj foto: Unsplash.com – Mor Shani

Zabalte to

Zbloudilá bavlněná a polyesterová vlákna z oblečení, ložního prádla a polštářů mohou být hlavním zdrojem prachu. Řešením tohoto nepořádku je, že všechny tyto věci zabalíte do pytlů. Ve specializovaných obchodech je celá řada prostorově úsporných vakuově těsněných sáčků. Ale i některé staré sáčky na oděvy vám pomohu snížit výskyt, hromadění a roznášení prachu z oblečení a látek. Také můžete zvolit zakoupení textilní skříně, aby oblečení nepřišlo do kontaktu s volným prostorem a prach se na něj neusazoval.

Vyčistěte nepořádek

Pokud zůstanou nedotčeny, i ty nejatraktivnější předměty vystavené na policích a ve skříních se jen zapráší. Pokud můžete, udělejte nějaké úpravy a knihy, knihovny a další předměty často otírejte.

knihy

Nezapomeňte pravidelně čistit knihy a další vystavené předměty. Zdroj foto: Unsplash.com – Nick Fewings

Zujte si boty

Na podrážkách vašich bot ulpívají nejrůznější nečistoty. Vnášením prachu a nečistot zvenčí se vyhnete díky tomu, že vy i vaší hosté zanecháte při vstupu do domu boty u dveří. Dobrý nápad je také to, že nabídnete svým hostům pantofle, aby se nemuseli kvůli zouvání cítit trapně či aby si nezašlapali ponožky. Ponechte si tedy u dveří domácí přezuvky pro sebe, rodinu, přátelé a návštěvy.

Vyčistěte své rostliny

Pokojové rostliny jsou hlavním a největším sběračem prachu. Nejen, že je to špatné pro naše zdraví, ale povlak prachu na rostlinách ztěžuje absorbování slunečního světla. Pomocí hadříku z mikrovlákna setřete prach a poté listy vyleštěte majonézou, aby se leskly.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist