Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Javor dlanitolistý (japonský javor)

Zář 1102 Autor: Redakce

zakrsly japonsky javorJaponské javory jsou rozsáhlou rodinou asi 300 kultivarů, z nichž je většina vhodná i pro naše podmínky. Díky zajímavému olistění se hodí do zahrad i parků, kde lze vysazovat ve skupinách nebo solitérně, dokonce je lze pěstovat i v nádobách. Tvoří základ všech japonských zahrad, kde lemují jezítka nabo polostinná stanoviště.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) pochází z Japonska, kde roste volně v přírodě, ale také vyšlechtěný v zahradách nebo slouží jako bonsaj. U nás je několik kultivarů, které se liší výškou, kompaktností, barvou listů i kůry. Všeobecně platí, že čím jemnější listy, tím je stromek nebo keř více zakrslý a dorůstá maximálně jednoho metru. Cena cca 1/2 metrového stromečku je kolem 400 Kč.

Javory potřebují lehkou vzdušnou půdu, nikdy ne hutné a trvale zamokřené a vápenaté substráty. Kde není vzdušná vlhkost, je vhodné javor zastínit vyšší vegetací. Pro svou potřebu vlhčího vzduchu jsou javory často vysazovány do blízkosti zahradních jezírek. Co se chorob týče, jsou nejvážnějším problémem mšice. Nejlepším obdobím pro výsadbu je jaro, a to zejména pro chladnější období. Stromeček pak stihne nasadit velkou spoustu kořenů a přes zimu nevymrzne. I tak ale stromky do věku 3 let na zimu podestelte, aby nenamrzly mělce kořenící druhy.

Javory lze dobře tvarovat, ale vždy stříháme jen mladé nevyzrálé letorosty. Střih je vhodný především na jaře a na podzim, ale mladé letorosty lze stříhat během celého roku. Velké rány se hojí pomalu a je potřeba je po seříznutí ošetřit balzámem, jinak se může začít množit houbová choroba, kterou způsobuje Verticillium (přeslenatka).

Nejzajímavější druhy japonských javorů:

  • Acer conspicuum Red Flamingo
  • Acer palmatum Bloodgood
  • Acer palmatum Kagiri-nishiki
  • Acer palmatum Pevé
  • Acer palmatum Red Emperor
  • Acer palmatum Tsumagaki
  • Acer shirasawanum Aureum
  • Acer shirasawanum Gloria
  • Acer shirasawanum Jordan

Japonské javory-fotogalerie

javor dlanitolistymini japonsky javorjaponske javoryjavor japonsky v nadobe

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist