Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jaké máte rádi muškáty?

Kvě 1729 Autor: Redakce

Pelargonií (muškátů) je k dostání v našich podmínkách opravdu velké množství a za ceny, které si může dovolit opravdu každý. Právě to je důvod, proč mnoho z nás muškáty nezazimuje, ale na podzim jednoduše vyhodí a na jaře nakoupí nové sazenice. Ty vybíráme vždy co největší, s velkým množstvím květů a v barvě podle momentální nálady. Na mysli máme velkokvěté a převislé pelargonie, které jsou u nás zdaleka nejrozšířenější.

muskaty na terase

Ovšem muškáty mohou být i sběratelskými kousky, jde většinou o miniaturní a jinak zajímavé druhy. Pojďme si je trochu přiblížit.

Miniaturní kultivary

Miniaturní muškáty jsou vhodné zejména pro sběratele. Většinou jsou náchylnější na podmínky pěstování a krom malého vzrůstu mají většinou i malé květy. Proto nepočítejte s tím, že je využijete na zvlášť velkou dekoraci.

U nás sice milujeme velké rostliny, ale ty miniaturní mají také své příznivce. Cena jedné rostlinky je až stovky korun. Důvod je jednoduchý. Miniaturní druhy jde totiž velmi těžko množit řízkováním. Většinou jsou také okrasné listem a čím méně zelené plochy na listu je, tím těžší je rostlinu pěstovat.

Kaktusokvěté muškáty

Velmi zajímavé odrůdy muškátů. Nejrozšířenější je pravděpodobně kultivar Mini Czech. Jde o kultivary blízké sukulentním rostlinám, které milují plné slunění stejně jako valná většina i klasických kultivarů.

kaktusokvete muskaty

Břečťanolisté muškáty

Jedná se o kultivary okrasné listem, protože jejich květy jsou poněkud nevýrazné.

brectanoliste muskaty

Vonné odrůdy

Klasické muškáty se dělí na vzpřímené (páskaté) a převislé. Ovšem i vonné muškáty nabízejí široké množství vůní, barev listů i květů. Je na vás, zda sáhnete po ovocných vůních, citrusových nebo třeba oříškových.

Vonné muškáty mají repelentní účinky proti komárům a mouchám. Využijete je ale samozřejmě i v aromaterapii.

citronovy muskat

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist