Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jaké krmivo pro dospělé psy

Led 1509 Autor: Redakce

V tomto tématu je hodně otázek a odpovědi se můžou lišit – pak to mate majitele mazlíčků. Na internetu najdete mnoho informací, ale čemu radši věřit?

brit petitJe velmi důležité, abyste zvládli přechod ze štěněcího krmiva na to dospělé ve správnou dobu. Asi si budete říkat, proč je to tak důležité, ale má to své důvody. Štěně má totiž úplně jiné výživové potřeby než dospělý pes. To štěněcí krmivo obsahuje víc doplňků stravy a především kalorií (aby se pes vyvíjel a hezky rostl). Pokud tímto krmivem budeme krmit psa dále, i když bude dávno dospělý, vede to k obezitě a vážným ortopedickým problémům a ne jen k tomu.

Přechod ze štěněcí stravy na tu dospělou provádíme až tehdy, když se štěně přibližuje ke své výšce v dospělosti. Problémem ale je, že každé psí plemeno má ten přechod jinak nastavený. Proto to dělá spoustám majitelů velký problém. K odchylkám také může dojít i u jednotlivců v rámci jednoho plemene – jelikož všichni psi nejsou stejní, ani ti ze stejného plemene.

granule pro dospele psyPlatí, že čím je plemeno menší, tím dříve dospívá. Malá plemena (do 10 kg) tedy dospívají zhruba až v 10. měsíci života. Střední plemena (od 11 do 25 kg) dospívají až kolem 12. měsíce života. Velká plemena (od 26 do 44 kg) dospějí až mezi 14. – 16. měsícem života. A ty obří plemena (nad 45 kg) dospívají nejpozději až kolem 24. měsíce. U obřích plemen je lepší konzultace s veterinářem, někteří jednotlivci mohou na dospělou stravu přecházet i později. Samozřejmě tyhle čísla jsou jen orientační, každý pes se prostě vyvíjí jinak, s tím už vám pomůže veterinář. Samozřejmě nikdo vám neporadí lépe jako vaše štěně. Pokud bude pejsek odmítat krmivo pro dospělé psy, tak asi ještě není připravený začít s méně kalorickou stravou. Pes vycítí, kolik kalorií v jídle potřebuje a podle toho si zvolí, jestli bude pokračovat se štěněcí stravou nebo radši přejde na tu pro dospělé psy. Takže se nebojte a dejte na instinkt vašeho štěněte. Věk by měl ale odpovídat jeho dospělosti.

Tento přechod ze štěněcí stravy vyžaduje dostatek času. V průběhu jednoho týdne je potřeba míchat štěněcí stravu se stravou pro dospělého psa. Dělá se to tak, že postupně každý den přidáváte granulí pro dospělé psy a ubíráte těch štěněcích. Tato postupná změna snižuje pravděpodobnost řídké stolice a také podrážděného žaludku. Hlavním pravidlem je, že při přechodu ze štěněcí stravy na dospělou nesmíme měnit kvalitu krmiva. Je to velmi důležité, pejskovi byste tak mohli rozházet celý trávicí systém a snadno pak dojde na zdravotní problémy.

Pokud se vám podaří kvalitu krmiva zachovat, lze vidět nějaké výsledky, jako jsou například lepší srst (kvalitní a lesklá), zdravá kůže, zuby či kosti, nezakalené a čisté oči nebo třeba pejskovu celkovou spokojenost a radost – a to majitele těší přece nejvíce.

Jak nejlépe přejít na dospělou stravu?

Abychom předešli již zmiňovaným zažívacím a různým zdravotním problémům, budeme psovi dávat stravu postupně.

brit cenaPrvní den dáme psovi ještě poměrně velkou dávku krmiva pro štěňata – 75% – a krmiva pro dospělé psy pouze 25%. Druhý den už krmivo namíchejte v poměru 1:1, tedy 50% misky štěněčí granule a 50% granule pro dospělé psy. Třetí den to uděláme přesně naopak jako v den první – 25% misky bude tvořit krmivo štěněcí a zbylých 75% bude krmivo pro psy dospělé. Poslední čtvrtý den už dáme jen stravu pro dospělé psy.

Jak správně určit krmnou dávku?

K určení krmné dávky vám stačí si přečíst informace na obalu granulí. Každé granule to můžou mít jinak. Pokud byste si nebyli jistí a potřebovali zjistit, jestli má váš pes správnou zdravou hmotnost, stačí jen přiložit ruku na jeho bok. Pokud cítíte žebra, tak je to v pořádku. Ty žebra zase nesmí být cítit až moc – to už by byla podváha. Dá se to zjistit i tak, že si stoupnete nad psa, a pokud je vidět přechod mezi hrudníkem a pasem, je to v pořádku.

V případě, že váš pes nabírá nebo ubývá na hmotnosti, zkuste snížit či zvýšit denní dávku krmiva. Pokud si ale nejste jistí, jestli je to v pořádku, něco se vám zdá špatně, tak neváhejte navštívit veterináře, který vám k problému řekne určitě víc. Ten může totiž odhadnout potřeby vašeho psa a následně mu může doporučit dávkování krmiva.

Jaká krmiva jsou vhodná?

Jelikož jsou malí pejsci vybíravější, zkuste zvolit granule menších tvarů. Psovi se to bude lépe žvýkat a nebude mít velkou práci je překousnout.

Pro pejsky menších plemen se velmi často doporučuje krmivo Artemis Fresh Mix Small Breed Adult. Toto krmivo je vyrobeno z čerstvého masa a masové moučky – což zajišťuje vysokou chutnost. Vysokou chutnost těchto granulí zajišťuje také jejich malá velikost. Pro malé psy je to naprosto ideální. Krmiva také pozitivně působí na trávicí trakt kvůli většímu obsahu bílkovin a potřebných minerálů. Krmiva od firmy Artemis dosáhla výborného ohodnocení od serveru DogFoodAnalysis, takže aspoň vidíte, že se není čeho bát. Pro pejsky, kteří mají citlivější zažívání nebo dokonce trpí nějakými alergiemi, se doporučuje používat krmivo Canine Caviar.

brit barelNejlépe hodnoceným krmivem na internetu je nejspíš krmivo Brit Premium Adult L. Je vhodné pro dospělé psy velkého plemena (do 45 kg). Ceny se pohybují zhruba od 600 Kč za 15 kg balení. Toto krmivo obsahuje velké množství kuřecího masa, které dodá dostatek energie na celý den, hezky vyživí kůži i srst, nezatěžuje organismus a posiluje imunitu. Jedná se o velmi kvalitní a vysoce stravitelné krmivo s obsahem glukosaminu a chondroitinu, to posiluje a chrání klouby a zároveň napomáhá předcházet nemocím. Pro zdravou a krásně lesklou srst krmivo obsahuje lososový olej a omega 3 mastné kyseliny. Najdete jej na internetu a různých prodejnách se psím krmivem.

royal canin miniPro malá plemena je velmi oblíbené krmivo Royal Canin Mini. Cena je zhruba od 500 Kč za 8 kg balení krmiva. Jedná se o krmivo pro dospělé psy malých plemen. Krmivo napomáhá k udržování ideální hmotnosti psa díky zvýšenému obsahu energie. Pak obsahuje také L-karnitin, který umí podporovat metabolismus tukových zásob. Krmivo má dobrou chutnost. Granule mají speciální strukturu, tvar i velikost. Živiny a přírodní ochucovadla dokáží uspokojit chutě každého malého mazlíčka. Granule obsahují i živiny, které podporují zdravou pokožku a srst – obohaceno o EPA/DHA (nenasycené mastné kyseliny, které se vyskytují v rybím oleji). Krmivo pomáhá v omezování tvorby zubního kamene. Polyfosfáty sodíku fixují vápník, který je přítomný ve slinách. Granule zakoupíte buď na internetu nebo v obchodech, které se specializují na krmivo pro psy.

Majitelé středních plemen považují za nejlepší volbu krmivo od Brit – Premium Adult M. Cena se opět pohybuje od 600 Kč. Prémiové krmivo pro dospělé psy středního plemene. Krmivo obsahuje spoustu čerstvého kuřecího masa, je plné energie a živin, vitamínů a minerálů. Tyto složky jsou naprosto nezbytné pro zdravý život každého psa. Pokud zvolíte krmiva Brit, určitě neuděláte chybu. Tato značka je velmi známá výbornými krmivy. Granule by měly být dobře stravitelné díky čerstvosti použitých surovin. Je zde obsažen také lososový olej, který vyrovnává poměr omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin a zlepšuje také celkovou vitalitu a kvalitu srsti. K sehnání jak na internetu, tak i v obchodech, které se specializují na psí stravu.

acana dog adultDalším velmi oblíbeným krmivem je krmivo Acana Dog Adult. Toto krmivo je vhodné pro všechny plemena psů (jak pro ty nejmenší, tak i pro ty velká plemena) v dospělém věku. Jedná se o plnohodnotnou stravu, která má holistickou recepturu. Krmivo obsahuje víc proteinů, naopak obsahuje méně sacharidů. Tím dokáže lépe odpovídat vyvážené psí stravě. Granule obsahují až 55% masových přísad – například lososy ze studených vod, vejce z prérijních farem a hlavně volně chovaná kuřata, takže pro psa zvolíte to nejlepší. Suroviny se zároveň dodávají denně čerstvé, takže nehrozí, že by obsahovali různé konzervační látky nebo byly dokonce mražené. Čerstvý losos je dobrým zdrojem Omega 3 nenasycených mastných kyselin, které kladně působí na imunitu vašeho pejska i na jeho dobrý stav kůže a srsti. Dále krmivo obsahuje různé organické mořské zeleniny nebo prérijní byliny – ty zase pomáhají vylučovat z těla ven toxiny a škodlivé látky. Navíc jsou zdrojem antioxidantů, které zlepšují metabolismus. Krmivo neobsahuje žádné látky, které by psovi způsobovali zažívací problémy, jako jsou například pšenice, žito, kukuřice či lepek. Do krmiva přidávají nad párou vařený oves, který dodává sacharidy. Toto krmivo je opravdu velmi kvalitním produktem pro vašeho psa. Cena samozřejmě odpovídá kvalitě, ale pokud to váš pes potřebuje, rozhodně nešetřete. Cena tohoto krmiva se pohybuje od 1200 Kč za 18 kg. Je to sice trochu víc, ale balení je dostatečně velké, tudíž vystačí i na delší dobu. K sehnání je opět v různých prodejnách pro psy nebo na internetu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist