Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jaké cibuloviny vysadit na podzim pro jarní barvy a úrodu?

Říj 2304 Autor: Claudie Kornelová

Pokud toužíte po tom, abyste měli na jaře nádherné barvy a úrodu, pak si na podzim zasaďte následující cibuloviny. Tato doba roku je totiž ideální pro přípravu zahrady na příští jaro a pro zabezpečení nádherného kvetení a bohaté úrody.

květiny

Víte, jaké cibuloviny zasadit pro krásnou jarní zahradu? Zdroj foto: Pixabay.com – Ralphs_Fotos

Proč vysazovat cibuloviny na podzim?

Vysazování cibulovin na podzim má několik výhod. Nejenže to umožňuje cibulovinám vytvořit pevný kořenový systém před zimou, ale také zajišťuje, že na jaře budou připraveny vykvést a produkovat úrodu mnohem dříve. Navíc podzimní vysazování znamená méně práce v jarním období, kdy je zahrada často plná jiných úkolů.

Jak vybrat správné místo pro výsadbu cibulovin?

Předtím než začnete vysazovat cibuloviny, je důležité vybrat vhodné místo ve vaší zahradě. Zde je několik důležitých faktorů, které je třeba zvážit:

 • Slunce vs. Stín: Většina cibulovin preferuje slunné nebo polostinné stanoviště. Ujistěte se, že místo, které jste vybrali, dostává dostatek světla.
 • Příhodná půda: Cibuloviny rostou nejlépe v dobře propustné půdě s dobrým odvodněním. Pokud máte těžkou nebo jílovitou půdu, můžete ji vylepšit přidáním kompostu.
 • Výška a prostor: Zvažte výšku rostlin a potřebný prostor pro každý druh cibuloviny. Některé druhy mohou růst poměrně vysoko, zatímco jiné jsou nižší.
 • Kombinace rostlin: Přemýšlejte o kombinaci různých druhů cibulovin a květin, které budou dobře vypadat spolu a vytvoří harmonický vzhled vaší zahrady.
květina

Při sadbě volte takové místo, které bude cibulovině vyhovovat. Zdroj foto: Pixabay.com – shapkasushami

Nejlepší cibuloviny pro výsadbu na podzim

Nyní pojďme na seznam nejlepších cibulovin, které můžete vysadit na podzim pro krásnou jarní úrodu a barvy:

 • Tulipány (Tulipa spp.): Tulipány jsou klasickými jarními květinami a existuje mnoho různých odrůd s různými barvami a tvary květů. Vysazujte je na podzim a na jaře vám krásně pokvetou.
 • Narcisy (Narcissus spp.): Narcisy jsou další jarní krasavci. Mají charakteristické trubkovité květy a jsou dostupné v mnoha barevných variantách. Vysazujte je v oddělených skupinách pro výrazný efekt.
 • Krokusy (Crocus spp.): Krokusy jsou prvními květinami, které na jaře vykvetou. Jsou malé a neokázalé, ale jejich barevná květenství jsou velmi vítaným signálem jara.
 • Hyacinty (Hyacinthus spp.): Hyacinty mají výrazné květenství a nádhernou vůni. Jsou k dispozici v různých barvách a jsou skvělým doplňkem do jarní zahrady.
 • Krokusy sněžné (Galanthus spp.): Tito malí zástupci jsou známí jako sněženky a patří k prvním květinám, které se objeví na jaře, dokonce i před tím, než sníh úplně roztaje. Mají nádherně delikátní květy.
 • Šafrány (Crocus sativus): Pokud máte rádi koření, pak můžete zkusit pěstovat šafrán. Toto koření pochází ze šafránových květů a výsadba na podzim vám může zajistit domácí šafrán.
 • Lilie (Lilium spp.): Lilie jsou nádherné, voňavé květiny, které mohou být vysazeny na podzim. Existuje mnoho různých odrůd liliových cibulovin.
 • Allium (Allium spp.): Tato rodina zahrnuje cibule jako například cibule česneku. Jsou známé svými kulatými květenstvími a různými barvami.
tulipán

Tulipány jsou typické jarní květiny. Zdroj foto: Pixabay.com – Couleur

Jak vysazovat cibuloviny na podzim

Nyní, kdy víte, které cibuloviny vysadit, pojďme se podívat na kroky, které budete muset provést při výsadbě na podzim:

 • Vyberte kvalitní cibuloviny a žádné zkažené nebo nemocné exempláře. Zkontrolujte také, zda jsou cibule dostatečně pevné a nezaměnitelně postižené plísní nebo jinými chorobami.
 • Vyberete vhodné stanoviště: Jak bylo zmíněno dříve, stanoviště je klíčovým faktorem pro úspěšný růst cibulovin. Zvolte místo, které poskytuje dostatek slunečního světla nebo polostínu, a které má dobrou odvodněnou půdu. Dodatečně můžete půdu obohatit kompostem nebo rašelinou, pokud je to potřeba.
 • Připravte půdu: Než začnete se výsadbou, připravte půdu. Vyhrabejte jámu nebo připravte řádky v závislosti na druhu cibuloviny. Pokud máte v plánu vysadit několik druhů, zvažte uspořádání podle barev a výšek rostlin.
 • Vysaďte cibule: Vysaďte cibule do připravených jamek nebo řádků podle doporučení pro konkrétní druh. Obecně platí, že cibule by měly být zasazeny do hloubky zhruba dvakrát své vlastní délky. Mezi jednotlivými cibulemi zachovejte dostatečný rozestup, aby se mohly volně rozrůst.
 • Zalijte: Po výsadbě cibulovin je důležité zalít zeminu, aby se zamezilo vzdušným mezerám kolem cibule a podpořilo zakořenění. Použijte mírně teplou vodu a zalévejte opatrně, aby nedošlo k poškození nově vysazených cibulovin.
 • Aplikujte mulč: Kolem vysazených cibulovin můžete použít vrstvu mulče, která pomůže udržet půdu vlhkou a zabraňuje růstu plevelů. Mulč by měl být na jaře odstraněn, když cibuloviny začnou růst.
 • Ochrana před škůdci a nemocemi: Mějte na paměti, že cibuloviny mohou být náchylné k různým škůdcům a nemocem. Pravidelně kontrolujte vaše rostliny a přijměte nezbytná opatření, pokud zaznamenáte jakýkoli problém.
 • Pravidelná údržba: Po výsadbě je důležité udržovat půdu vlhkou, ale nezalévat příliš. Vodu používejte opatrně, aby nedošlo k hnilobě cibulovin. Po odkvětu můžete odstranit odkvetlé květy a umožnit listům postupně uschnout.
půda

Připravte si půdu. Zdroj foto: Pixabay.com – patricksommer

Závěr

Vysazování cibulovin na podzim je skvělý způsob, jak zajistit krásnou jarní barvu a úrodu v zahradě. S několika jednoduchými kroky a trochou péče můžete vytvořit nádherný kvetoucí ráj, který bude ozdobou vaší zahrady na jaře. Vyberte si různé druhy cibulovin, které se vám líbí, a začněte s výsadbou na podzim, abyste si na jaře mohli užít nádherný pohled na kvetoucí rostliny a bohatou úrodu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist