Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak vybrat úsporný a vhodný plynový kotel

Čvn 1317 Autor: Františka Podzimková

vytapeni rdVzhledem k tomu, že se ve většině domů plyn stále používá jako hlavní palivo pro výrobu tepla, vás jistě bude zajímat, jak se dá na spotřebě plynu do jisté míry ušetřit. V některých domácnostech se topí například dřevem v krbových kamnech. Jejich nevýhodou je však to, že teplo prostoupí jen do nejbližších prostor kolem kamen. Naopak pokud topíme prostřednictvím plynu, teplo je rozváděno po celém domě. Nehledě na to, že je tento způsob vytápění o mnoho komfortnější. V tomto případě totiž stačí pouhé stisknutí knoflíku a kotel začne pracovat.

Jaké máme tedy možnosti?

Pro vytápění používáme dva typy kotlů. Stacionární, nebo nástěnné. Jak a v čem se liší, se vám pokusíme objasnit na následujících řádcích.

panel kotleStacionární kotle již nejsou v dnešní době tak oblíbené, i přesto mají několik vynikajících vlastností. Tou nejvýznamnější je schopnost samotížného vytápění. V překladu to znamená, že fungují na principu bez čerpadel. Je pro ně typické používání expanzní nádoby, která je otevřená, dále pak velké množství vody, které koluje v oběhu a velké dimenze trubek. Voda se pak pohybuje sama od sebe, díky její rozdílné teplotě. Právě díky tomuto principu není k chodu kotle zapotřebí elektrické energie.

Výhoda nástěnných kotlů spočívá v jejich multifunkčnosti. Disponují totiž nejen zařízením pro vytápění, ale i zařízením pro ohřev vody. Ohřev vody probíhá pomocí průtočného systému a některé nástěnné kotle mají dokonce i zabudovaný zásobník

vytapeni plynem

Pro shrnutí lze říct, že spotřeba plynu u nástěnného kotle je menší, než u stacionárního. A to i přesto, že účinnost je u obou stejná (cca 93%). Čím je to tedy způsobeno? Jednoduše lze říct, že celkovou konstrukcí a uzpůsobením kotle. U nástěnných kotlů je totiž ohřev soustředěn na daleko menší ploše. Stejně tak samotný hořák je u těchto kotlů konstruován tak, aby se dal přesně a jednoduše regulovat.

Kondenzační plynový kotel

Pokud se pustíme dále do hloubky, můžeme zmínit ještě jeden specifický kotel. Jím je kondenzační plynový kotel. Jedná se o nejvýkonnější zařízení, co se oblasti plynového vytápění týče. Jeho účinnost je totiž až neuvěřitelných 109%. Je to údaj, který se bere co do využití paliva. Tento převýšený údaj vzniká díky využití latentního tepla. Latentní teplo získáváme tak, že při spalování paliva jako vedlejší produkt vzniká nějaké množství vody. Tato voda, přeměněná v páru, následně s oxidem uhličitým vytváří specifické spaliny, které s sebou přinášejí skrytou tepelnou energii – latentní teplo. Pokud spaliny ochladíme na určitou teplotu, přesněji teplotu rosného bodu, změní se jejich skupenství a skryté teplo se uvolní. Právě tímto způsobem lze dosáhnout až 20% úspory energií.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky!

Jen oni vám dokážou přesně poradit, který kotel vybrat tak, aby prostředí, ve kterém bude umístěn, vyhovoval. Z vlastní zkušenosti vám můžeme doporučit firmu Topenivodaplyn (www.topenivodaplyn.cz), kde se vám budou věnovat skutečné jedničky z tohoto oboru. Vždy vám mile a rádi poradí, co je pro vás nejvhodnější.

junkersDistribuují například kotle značky Junkers, což je skutečná hvězda na trhu. Kotle jsou bezpečné, spolehlivé a úsporné. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí, což je v nynější době opravdu žádoucí. Firma Junkers má za sebou mnohaletou tradici. Jako jediná firma na světě se může chlubit tím, že svůj první plynový kotle do prodeje uvedla již před 100 lety. Firma své produkty neustále inovuje a zdokonaluje. Kromě prodeje si prostřednictvím nich můžete nechat kotel i nainstalovat. Servisní služby během používání jsou samozřejmostí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak vybrat úsporný a vhodný plynový kotel
  • Petráček 29.11.2013 (11:55)

    Když před x lety přivedli do naší obce plyn, skoro nikdo tenkrát neváhal se připojit. Cena plynu byla (asi schválně) tak nízká, že se to liden vyplatilo. Já jsem si naštěstí nechal tkzv. zadní vrátka a starý kotel jsem nevyhodil. Máme jen jeden komín, a tak jsme pořídili turbokotel Junkers. Přitom jsme samozřejmě vyměnili i radiátory za Korado Radik a rozvody daly do mědi. Asi po 8 mi letech neustálého zdražování plynu ( jeho cena narostla skoro 10x ) jsem ho vypnul. Topím dřevem, které si sám vytěžím, ve starém kotli a nemusím se nijak omezovat. A nejsem sám, to je to jejich prosazované ekologické topení.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist