Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak vybrat nejlepší mulč pro vaše květinové záhony

Zář 2305 Autor: Claudie Kornelová

Hledáte způsob, jak zvýšit krásu a vitalitu svých květinových záhonů? Správný mulč může být klíčovým prvkem pro dosažení úspěchu. V tomto článku se podíváme na různé druhy mulčů a jejich výhody pro vaše květiny.

květiny

Pokud chcete mít hezké květiny, měli byste se zaměřit na správný druh mulče. Zdroj foto: Pixabay.com – Manfred Richter

Nejlepší mulč pro květinové záhony

Nejlepší mulč je ten, který jste ochotni udržovat. Někteří zahrádkáři přísahají na kompost nebo hnůj pro jejich obohacující vlastnosti, jiní požadují speciální mulče, jako jsou slupky kakaových bobů, pro jejich okrasnou hodnotu. Experimentujte a investujte do takového, který vyhovuje vaší krajině a klimatu.

Kompost

Kompost je organický materiál v různých fázích rozkladu. Zralý kompost je tmavě hnědý, drobivý, s částicemi podobnými půdě a má zemitý zápach. Nanesení silné vrstvy kompostu na půdu kolem zahradních okrasných rostlin pomáhá potlačovat plevel jako většina mulčů, ale také neustále vyplavuje živiny do půdy, kdykoli zaprší nebo zavlažujete rostliny. Kompost se pomalu zapracovává do půdy a je třeba ho v průběhu vegetačního období obnovovat.

Houbařský kompost je substrát, který je speciálně namíchán a používán při pěstování hub, a po spotřebování je balen do pytlů pro použití jako půdní kondicionér. Používá se čerstvý a je dobrou volbou pro mulčování, protože v něm hůře zakořeňují semena plevelů. Také se časem rozloží do půdy.

kompost

Kompost patří všeobecně mezi volbu č.1. Zdroj foto: Pixabay.com – melGreenFR

Organický nebo anorganický mulč?

V souvislosti s mulčováním neznamená organický materiál absenci chemických látek. Organické mulče pocházejí z živých organismů, například z drcené kůry, posekané trávy, listí, a dokonce i z papíru. Drcená kůra z původních stromů je vždy lepší než jiné možnosti mulčování na bázi dřeva. Organické mulče se časem rozloží a je třeba je obnovovat. Mezi příklady anorganického mulče patří guma, plast, kameny nebo dokonce hliníková fólie. Tyto materiály se v půdě nerozloží.

Obarvený mulč

Červeně, hnědě a černě obarvené mulče se objevují v krajině všude. Obvykle se jedná o dřevěný odpad (např. přepravní palety), který se rozemele a postříká různými barvivy. Tento mulč je o 20-40 % dražší než tradiční mulč a jeho výrazná barva může ukrást pozornost vašim květinám. Barva časem vybledne, takže krajina bude připomínat kancelářský park s pokleslým povrchem. Některým zahrádkářům se však estetika barveného mulče líbí a tato móda pokračuje.

Kameny

Kamenné mulče mají své výhody i nevýhody. Kameny se nerozpadají, a proto poskytují polostálý mulč (i kameny se časem rozptýlí). Kameny nezlepšují půdu a mohou vypadat neuspořádaně, když se na nich nahromadí odumřelý rostlinný materiál. Kamenné mulče si vyhraďte pro vysokohorské květiny, kterým se v přírodě daří na kamenitých stanovištích.

kámen

Kamenný mulč je dobrý pro vysokohorské rostliny. Zdroj foto: Pixabay.com – Alexandra_Koch

Gumový mulč

Pokud se obáváte, že by vaše slunečnice nebo cesmíny mohly spadnout a zranit se, použijte gumový mulč. V opačném případě si tento produkt nechte na dětská hřiště, nebo pokud toužíte po odpruženém pocitu pod nohama, použijte ho na zahradní cestičky. Gumový mulč nijak neupravuje půdu a jeho kousky se nepříjemně roznášejí po celé krajině a vytvářejí suťové pole, které nikdy nezmizí.

Mulčování pilinami nebo čerstvou dřevní štěpkou

Zahradníci varují před nebezpečím, které představuje čerstvá dřevní štěpka, jež při rozkladu dřeva odčerpává z půdy dusík. Čerstvou štěpku lze bezpečně použít jako mulč, pokud se nepřimíchá do půdy. Jemně rozemleté piliny se mohou za deště matovat nebo za sucha rozfoukat a mohou být lepším mulčem, pokud se smíchají se slámou nebo drcenou kůrou.

Krajinná tkanina

Správně udržovaná krajinná textilie v květinové zahradě není nic špatného. Zahradníci se ji však snaží maskovat dřevěnými štěpkami, které se časem rozpadnou. Na tkanině pak mohou vyklíčit semena plevelů a vznikne nehezký nepořádek, který se vůbec nepodobá bezúdržbové zahradě, jakou zahradník zamýšlel, když tkaninu instaloval.

tkanina

Krajinná tkanina skutečně funguje, avšak nesmíte na ni dávat dřevěné štěpky – to vede k růstu plevele. Zdroj foto: Pixabay.com – coryr930

Živý mulč

Živý mulč je jiný termín pro krycí plodiny, který se nejčastěji používá v zemědělství. Rostliny jako jetel, pohanka, jednoleté žito nebo vojtěška se pěstují na prázdném záhonu a poté se zapravují do půdy pro její obohacení. Tyto plodiny, známé také jako zelené hnojení, se obvykle používají na úhorových zeleninových záhonech. Květinářům, kteří připravují nový záhon, se může hodit živý mulč, který zabrání erozi a dodá půdě organickou hmotu před výsadbou květin.

Mulčování borovou slámou (borovicové jehličí)

Mulč z borové slámy se vyrábí ze spadaného borového jehličí. Po uschnutí se z jehličí stane borová sláma. Borovou slámu lze použít jako mulč na zahradu nebo dvorek, podobně jako dřevěný mulč, slámu nebo drcené listí. Zahrádkáři, kteří pěstují kamélie nebo azalky, mohou vyhledávat borové jehličí, které pomáhá okyselovat půdu. Ve skutečnosti jakýkoli organický mulč mírně zvyšuje kyselost půdy, protože se rozkládá, včetně drceného listí a kompostu. Stárnoucí borové jehličí má průměrné pH 6,0, což je mírně kyselé pH, které umožňuje růst většině kvetoucích rostlin.

Mulč z borové slámy má další výhody, například je hustý, ale porézní, atraktivní, stabilní a levný nebo dokonce zdarma.

Slaměný mulč

Slaměný mulč je vedlejší produkt obilovin: žita, ječmene, ovsa, rýže a pšenice. Mlácením se odstraní zrno a plevy a stébla se lisují do balíků a prodávají jako mulč, podestýlka pro zvířata a k dalším účelům.

Sláma se přidává na trávníky, zeleninové zahrady a drobné ovoce. Její neuspořádaný vzhled nenabízí estetický vzhled v okrasných záhonech, takže použití v krajinářství je omezené. Je však účinným izolantem pro zimní ochranu – rychle se rozkládá a obohacuje půdu, což je ideální pro jedlé zahrady.

sláma

Slaměný mulč se výborně rozkládá do půdy. Zdroj foto: Pixabay.com – NoName_13

Mohu tímto materiálem mulčovat?

Zde jsou další organické a anorganické mulče, se kterými můžete na záhonech experimentovat. Nejdražší mulče z tohoto seznamu si nechte pro nádoby nebo přední část okraje záhonů:

 • Vojtěškové seno dodává půdě dusík; můžete použít čerstvě nasekanou vojtěšku, která ještě nevzešla z výsevu.
 • Hliníková fólie může odpuzovat slimáky a mšice a odráží světlo na rostliny.
 • Pohankové slupky mají atraktivní tmavě hnědou barvu a jemnou strukturu.
 • Buničina by měla být 100% přírodní juta, aby se mohla v půdě rozložit.
 • Karton lze zakrýt tenkou vrstvou štěpky z kůry, aby se zamaskoval.
 • Slupky kakaových bobů krásně voní a dodávají atraktivní červenohnědý odstín.
 • Kávová sedlina může být zdarma k dispozici v místní kavárně. Posekaná tráva by měla být před aplikací vysušena, aby se zabránilo zápachu.
 • Rozemleté kukuřičné klasy se nerozfoukají a obohatí půdu o dusík.
 • Lávové kameny jsou ideální pro skalky.
 • Na cestičky se dobře hodí novinový papír; navrch přidejte dřevní štěpku.
 • Rýžové slupky nejsou běžně dostupné; tento lehký materiál používejte v nádobách.
 • Slané seno nepřenáší semena plevelů, protože materiál pochází ze slaných bažin.
 • Mořské řasy (propláchnuté sladkou vodou) není třeba kompostovat; přidejte je rovnou na záhony.
 • Mech Sphagnum je drahý a nejlépe se hodí do malých nádob.

Nejhorší druhy mulče pro květinové záhony

Těmto typům mulče se na okrasných záhonech a okrajích vyhněte:

 • Umělý trávník
 • Plastové bloky proti plevelu
 • Štěrk nebo drcený kámen
 • Dřevní štěpka ze starých palet
 • Gumové mulče z mletých pneumatik

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist