Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak správně pečovat o zahradní nářadí na podzim a prodloužit jeho životnost

Říj 2309 Autor: Claudie Kornelová

Podzimní měsíce přinášejí na zahradu změnu: listí se barví do podzimních odstínů, teploty klesají a rostliny se připravují na zimní odpočinek. Avšak podzim je také ideálním časem pro pečování o vaše zahradní nářadí. Kvalitní nářadí je základem úspěšné zahrady, a tak péče o něj na podzim může prodloužit jeho životnost a efektivitu. V tomto článku se podíváme na kroky, které můžete podniknout, abyste udrželi své zahradní nářadí v dobrém stavu během zimních měsíců.

nářadí

Udržujte své nářadí ve špičkovém stavu. Zdroj foto: Pixabay.com – manfredrichter

Čištění nářadí

Prvním a základním krokem při péči o zahradní nářadí na podzim je jeho důkladné čištění. Rostlinná zemina, hlína a vlhkost mohou způsobit korozní poškození, a proto je důležité odstranit veškerou nečistotu a vlhkost. Zde je několik tipů, jak to provést:

 • Odstraňte zbytky zeminy: Použijte hrábě, kartáč nebo špachtle k odstranění zbytků zeminy nebo hlíny na nástrojích. Pokud jsou zbytky suché, může být snazší je odstranit. K odstranění suchých usazenin můžete také použít stěrku nebo drátěný kartáč.
 • Čistěte rezavé skvrny: Pokud na nástrojích vidíte rezavé skvrny, použijte drátěný kartáč nebo ocelovou vlnu k jejich odstranění. Rez může snížit životnost nářadí, takže je důležité ji odstranit.
 • Přemýšlejte o dezinfekci: Pokud máte zahrádkářské nářadí, které jste používali k péči o rostliny postižené chorobami, můžete je vydezinfikovat. To pomůže zabránit šíření chorob do dalších oblastí zahrady.

Nabroušení ostří

Ostré nástroje jsou klíčem k úspěšnému zahradničení. Řezání, sekání a rýčování jsou mnohem efektivnější s dobře nabroušeným nářadím. Jak se tedy správně postarat o ostří?

 • Použijte brousek: Brousek, brusné kameny nebo brusné pásky jsou ideální pro nabroušení různých druhů nástrojů. Pro každý nástroj by měl být použit správný typ brousicího nástroje.
 • Ostrovní kámen: Pro některé nástroje, jako jsou lopaty nebo rýče, může být použit ostrovní kámen. Ostře broušené ostří umožňuje snadnější práci a snižuje namáhání.
 • Nabrousit sekery a nože: Sekery a nože jsou zahrádkářskými nástroji, které vyžadují pravidelnou pozornost. Použijte brousek nebo brusný kámen k ručnímu nabroušení a zajistěte, že jsou ostré.
 • Elektrický brousek: Pokud máte více nástrojů, které potřebují nabrousit, můžete zvážit pořízení elektrického brousku. Tento nástroj usnadní a urychlí proces nabroušení.
nářadí

Aby nářadí dobře fungovalo, nezapomeňte nabrousit ostří. Zdroj foto: Pixabay.com – ImageParty

Ochrana proti zrezivění

Zahradní nářadí je často vystaveno vlhkosti, což může vést k rezivění. Chcete-li zabránit rezivění, zvažte následující kroky:

 • Omyjte a vysušte: Po čištění nářadí ho dobře osušte, abyste zabránili rezivění. Můžete také zvážit jeho omytí v teplé mýdlové vodě a následné osušení.
 • Použijte olejový nátěr: Nástroje s kovovými částmi můžete ochránit pomocí olejového nátěru. Naneste tenkou vrstvu na kovové povrchy, aby byly chráněny před vlhkostí.
 • Uchovávejte na suchém místě: Uložte své zahradní nářadí na suchém a dobře větraném místě, aby nedošlo k jeho dlouhodobému vystavení vlhkosti. Dobrá volba je například zavřená garáž nebo stodola.

Kontrola a opravy

Podzim je také vhodným časem k tomu, abyste provedli důkladnou kontrolu vašeho zahradního nářadí a provedli potřebné opravy. Zkontrolujte, zda jsou všechny části nářadí v dobrém stavu, a pokud zjistíte nějaké poškození, postarejte se o opravu. Tím zajistíte, že vaše nářadí bude připraveno na nadcházející sezónu.

nářadí

Podívejte se, jestli jsou všechny součásti nářadí v pořádku. Zdroj foto: Pixabay.com – deborahmiller56

Ošetření dřevěných rukojetí

Pokud máte zahradní nářadí s dřevěnými rukojeťmi, měli byste se postarat také o ně. Dřevo může být náchylné k rozpukání a znehodnocení, pokud není řádně udržováno. Zde je, co můžete udělat:

 • Očistěte dřevo: Dřevěné rukojeti očistěte od zbytků zeminy a nečistot.
 • Natrhněte dřevo: Povrch dřeva může být ošetřen několika vrstvami lakovaného oleje nebo dřevěného oleje, aby bylo chráněno před vlhkostí.
 • Kontrola trhlin: Zkontrolujte rukojeti na trhliny nebo rozpukání. Pokud najdete trhliny, můžete je vyplnit lepidlem nebo dokonce zvažte výměnu rukojetí.
 • Ukládání: Dřevěné nářadí by mělo být uchováváno na suchém místě, aby nedošlo k namočení dřeva.

Pravidelná údržba

Péče o zahradní nářadí by neměla být jednorázovou událostí, ale pravidelnou činností po celý rok. Po každém použití si nářadí očistěte, nabruste a uložte na své místo. Pravidelná údržba vám nejen prodlouží životnost nástrojů, ale také usnadní práci na zahradě.

nářadí

A především nezapomeňte nářadí pravidelně udržovat. Zdroj foto: Pixabay.com – summa

Závěrem

Správná péče o zahradní nářadí na podzim může prodloužit životnost a efektivitu. S čistými, nabroušenými a chráněnými nástroji budete připraveni na nadcházející zahradnickou sezónu a dosáhnete vynikajících výsledků ve své zahradě. Nezapomínejte, že péče o nářadí by měla být pravidelnou činností, nikoli jednorázovým úkolem. Tím zajistíte, že vaše zahradní nářadí vám bude sloužit po mnoho sezón.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist