Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak se plechová střešní krytina chová za nevlídného počasí?

Čvc 1520 Autor: Redakce

plechova strechaS přicházejícím létem, jehož doménou jsou četné bouřky, často doprovázené silnými dešti, větrem i krupobitím, se ozývají majitelé domů s otázkou, co mohou očekávat od své plechové střešní krytiny. Podle odborníků z Lindabu, předního světového výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, ani silná bouřka s kvalitní plechovou střechou nehne. Jen ji musíte opatřit odborně namontovaným hromosvodem – stejně jako střechu z jiných, nevodivých materiálů.

Neriskujte

Najdou se i odvážlivci, kteří vnímají plechovou střechu jako plošný jímač blesků. Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o., ale vysvětluje: „Materiál, kterým může bez úhony protékat bleskový výboj, musí mít určité parametry, zejména potřebnou tloušťku. Tu však běžné plechové krytiny nemají. Vyrábějí se z plechu o tloušťce 0,5 – 1 mm. To je málo na to, aby je zásah blesku nemohl propálit. Ochranu před blesky proto musí zajišťovat standardní jímací soustava jako na kterékoliv jiné, nevodivé střeše. Nerezové, pravidelně revidované jímací zařízení by mělo tvořit součást každé střechy budovy. O nutnosti pořídit si na dům hromosvod rozhoduje projektant domu. Můžete si jej ale nechat pro svůj klid nechat odborně nainstalovat i z vlastní iniciativy.”

Jak připevnit hromosvod?

K instalaci jímacího zařízení budete potřebovat příchytku. Nešetřete na její kvalitě, ta je totiž pro bezpečnost vaší střechy stěžejní. Nejvhodnějším materiálem je nerez. Nerezovou univerzální příchytku hromosvodu má ve své komplexní nabídce střech např. Lindab. Je možné ji montovat krytinovým vrutem do plochy krytiny nebo ji použít jako svěrný klip, například na hranu lemování nebo rovného hřebene. ”Při montáži hromosvodu však nezapomínejte, že se jedná o elektrické zařízení a jako takové jej smí instalovat a revidovat pouze pracovník disponující příslušným oprávněním,” radí Štěpán Lášek.

Jaké další vybavení vám přijde vhod?

lindab upevneniPři pravidelné údržbě hromosvodů se pro bezpečnost pohybu hodí mít na střeše instalované lávky a žebříky. Ty se využijí i pro jakýkoli další bezpečný pohyb na střeše: třeba při údržbě antény či při odklízení enormního množství sněhu. I na to Lindab myslí. Výrobkové řady Lindab Safety a Lindab Protect přistupují k bezpečnosti na střechách zcela komplexně a zahrnují i řešení a výrobky z pozinkované či lakované oceli pro bezpečný pohyb osob na střechách. V nabídce jsou střešní lávky, žebříky i ochranné koše. Ačkoli jsou oba systémy určeny především pro střešní krytiny Lindab, v omezenější nabídce je možné je osadit i na jiné krytiny.

Vsaďte na kvalitu a déšť, vítr ani kroupy nebudou mít šanci

Déšť, silný vítr či krupobití jsou dalším častým doprovodem letních bouřek. Reakce kvalitní plechové střechy na tyto povětrnostní vlivy se ale nemusíte obávat. „Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Některé krytiny jsou dokonce plnoplošně podloženy prkny. Tím se zamezí rozvibrování plechu, který je k podkladu pevně přitažen vruty. Díky tomu není žádný důvod, aby plech za deště a větru rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše,” uvádí mýtus na pravou míru Štěpán Lášek.

Plech je přirozeně nenasákavý, takže ani proudy vody na životnost vaší střechy nebudou mít žádný vliv. Pevnost prvotřídní oceli také zabrání narušení její celistvosti při mohutném krupobití. Enormně těžké kroupy mohou na střeše způsobit drobné důlky, ale krytina přesto zůstane plně funkční – na rozdíl od střech z jiných materiálů, které mohou pod dopadajícími kroupami popraskat.

Záleží i na montáži

lindab meziskusSe správně ukotvenou kvalitní ocelovou krytinou nehne ani silný vítr – a to i přesto, že má střecha z oceli nízkou hmotnost. Kvalitní lehká ocelová krytina se montuje za pomoci speciálních vrutů, vhodně volených podle jejího druhu. Množství a odolnost vrutů proti vytržení jsou vyzkoušeny a spočítány tak, aby jejich odolnost v součtu bohatě převýšila hodnoty nejhorších povětrnostních vlivů na území, kde se krytina používá.

Co všechno mít tedy na zřeteli?

Máte-li precizně namontovanou kvalitní střešní krytinu s bezpečnostními prvky včetně hromosvodů, nemusíte se bát bouřek, ani s nimi spojených atmosférických jevů. Navíc vám za těchto podmínek plechová střecha vydrží spoustu let prakticky bez údržby.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2021>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist