Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak přejít na jiné psí krmivo? Poradil nám odborník!

Dub 1601 Autor: Redakce

Důvodů, proč vybíráte nový druh krmiva pro svého čtyřnohého společníka, může být nepočitatelně. Ať za vaším rozhodnutím stojí jakýkoliv z nich, proces změny krmiva není tak jednoduchý. A proto je zde pár rad od experta, které vám ulehčí soužití s pejskem.

pes brit bernsky salasnickyMožná vás napadlo, že měnit granule může být zbytečné. Ale tak tomu není. Každý pejsek je jedinečný a každý potřebuje něco jiného. Představte si, co by se stalo, kdyby čivava dostávala stejnou výživovou dávku jako bernardýn, anebo naopak. Z bernardýna by se stala kostra potažená padajícími chlupy kvůli nedostatku živin, a pro čivavu byste mohli hledat psí odtučňovací program.

Stravovací nároky se neliší pouze podle plemene psa, ale taky podle jeho věku. Štěně potřebuje něco jiného než senior. I pro vašeho psího puberťáka se hodí jiné složení granulí než pro dospělého psa.

Začínáme…

Každý si na změny zvyká jinak, ale i když je krmivo sebelepší, chuťové buňky vašeho mazlíčka poznají, že je něco jinak, a radikální změna může způsobit průjem. Proto na jiné krmivo přecházejte postupně. Ing. Martin Kváš radí začít s malým vzorkem granulí. Jestli strávníkovi „sednou“, pomalu přimíchávejte do starého krmiva krmivo nové. Pomalu snižujte dávku starého a zvyšujte dávku nového krmiva. Tento proces by měl trvat 7-10 dnů, na jehož konci nasypete svému psovi krmnou dávku nových granulí.

Jak už bylo řečeno, každý je individuál, je tedy dobré sledovat krmnou dávku v tabulce, berte ji ale s rezervou. Snažte se vnímat potřeby vašeho pejska a těmto potřebám doporučenou dávku upravte. Tak zajistíte stabilní váhu zvířete a jeho odpovídající růst. Potřeby se mohou lišit dokonce i podle ročních období a fyzické zdatnosti psa.

Nejčastější důvody ke změně krmiva

Otázky spojené s krmivem se objevují již u chovatele. Jestli je dobrý, dá vám s sebou krmivo, na které je štěně zvyklé. Přestože jste se rozhodli pro jinou variantu granulí, Ing. Martin Kváš doporučuje nějakou dobu vytrvat. „Pes se v novém prostředí potřebuje rozkoukat, vše je pro něj nové a neznámé. Nechte mu prozatím jistotu v podobě jeho starého krmiva.“ Po jednom nebo dvou týdnech začněte s přecházením na jinou stravu.

Také se může stát, že psovi krmivo nevyhovuje a podepisujte se na jeho celkovém stavu. Že něco není v pořádku, poznáte podle horší srsti, kvality kůže, přecitlivělosti na některou ze složek, v extrémních případech až alergie. V takovém případě je nutné vybrat hypoalergenní krmivo. Pozorně si čtěte složení a vyhýbejte se vejci, pšeničnému lepku nebo kuřecímu masu. Tyto ingredience nejčastěji způsobují alergii. Naopak jakýkoliv živočišný tuk je vhodný. I když je kuřecí a nachází se v receptuře s jehněčím nebo jiným masem, alergii nevyvolá, ujišťuje Ing. Martin Kváš.

Nejčastějším důvodem je přejití na jinou variantu stejné značky. Zde se nemusíte bát komplikací, protože pejsek je již navyklý, změna není tak nápadná, a budete spokojení všichni.

Pár rad na závěr…

Se změnou jídelníčku přichází i změna konzistence výkalů. Není to nic neobvyklého, pouze si psí organismus na novinku zvyká. Do tří dnů by vše mělo být zase v pořádku.

Taky si myslíte, že váš pejsek má jen mlsný jazýček a granule nežere z pouhé vybíravosti? Nenechte se zmást tímto mýtem, může se jednat o zdravotní problémy, konkrétně bolest zubů. Především malá plemena trpí tímto problémem a granule jsou pro ně moc tvrdé. Proto preferují masové konzervy a „měkčí“ krmivo. Není to ale kvůli lepší chuti, jak se spousta majitelů mylně domnívá. Rozhodně ale u konzerv nezůstávejte, pro dlouhodobé stravování nemají vyvážený obsah vitaminů a dalších aditiv. Raději zakupte speciální krmivo určené pro takové komplikace.

A nezapomínejte, že si i váš čtyřnohý člen rodiny chce pochutnat. A jestli máte podobné zkušenosti, nebo pochybnosti určené pro odborníky, můžete se obrátit na poradnu na adrese www.krmivo-brit.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist