Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pracovat na zahradě s přicházející zimou

Říj 1219 Autor: Redakce

prace na zahradeLéto pomalu odchází a my si užíváme poslední silné sluneční paprsky, které ještě alespoň trochu hřejí. Příroda kolem nás přechází z nejrůznějších zelených odstínů do hnědých, žlutých a oranžových. Přesně to jsou typické podzimní barvy. Hřejivé. Listí už pomalu začíná opadávat a vonět, takto se hlásí příchod podzimu.

Snad každý člověk, který má zahrádku rád a je pro něho jako hobby, se ještě narychlo snaží co nejvíce si ji užít. Pečovat o ni. A hlavně dokonale připravit na zimu, aby na jaře byla zase fit. Nejen tohle je však potřeba. Spousta druhů rostlin se totiž vysazuje na podzim, protože přesně to je pro ně ta správná doba a dostatečně včas na to, aby se stihly uchytit. Toto platí třeba u česneku, nebo u růží. Zejména na podzim se také sázejí stromy a keře. Více o výsadbě jehličnanů se dozvíte zde.

Podzimní sklizeň

sklizen mrkveJiným rostlinám, nebo plodům zase naopak na podzim nadchází období sklizně. Třeba ovoce jako jsou jablka, nebo hrušky. Obvykle se také na podzim chodí sbírat šípek, který se nadále dá sušit.

Jiné rostliny zase naopak potřebují, abyste je s příchodem podzimu vzali do tepla domova. Přes zimní měsíce by totiž mohly přemrznout a zahynout. To je třeba celer, bylinky, jako bazalka, pažitka apod., nebo jiřinky. Zelené bylinky však můžete vyrýt ze záhonu a přesadit do květináče, takže je budete moci používat přes celou zimu. Vyrejte a uskladněte mrkev (mrazení, sušení, uskladnění v kbelíku s pískem ve sklepě), připravte se na vyrývání hlíz kan a jiřin. Už koncem září bychom měli ukladnit cibule mečíků a zahradní kaly.

Naopak zeleniny jako špenát, kapusta, pórek, nebo třeba petržel jsou zase naprosto mrazuvzdorné, takže je v záhonu můžete bez obav nechat po celý podzim i zimu.

Raději se dříve zamyslete, co vše je potřeba udělat, než něco zapomenete, nebo zanedbáte

Naposled posekejte trávník (a to na delší „sestřih“) a postříkejte ho proti plísním (zejména proti plísni sněžné). Tato doba je také vhodná pro výsadbu ovocných stromů, jehličnanů i růží. Pravidelně shrabujte listí, které můžete v omezeném množství uložit do kompostéru. Sem ale v žádném případě nepatří nahnilé ovoce. Tím zabráníte zbytečnému šíření houbových chorob.

sbirani seminekSeberte semínka z nepřezimujících rostlin (luštěnice, řeřicha…). Zabráníte tak nebezpeční, že semínka nepřežijí zimu na záhoně.

Po sklizni nesmíme opomenout orbu. Nezapomeňte na zelené hnojení nebo zapravení kompostu či hnoje do půdy (Pozor, chlévskou mrvu nezarývejte tam, kde v příštím roce chcete vysít mrkev-mohla by se přemnožit pochmurnatka mrkvová, která zapříčiní červivost mrkve-chodbičky v kořenu). Tato organická hnojiva výrazně zvyšují pozitivní vlastnosti zeminy. S prvními mrazíky uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků, hadic a zásobních sudů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist