Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pěstovat kosatce

Kvě 1123 Autor: Redakce

Kosatec patří mezi rostliny našich babiček. Začíná být ale oblíbený i v moderních zahradách a to díky nenáročnosti a neuvěřitelné barevné škále květů. Na výběr máte kosatce velkokvěté i miniaturní. Podtrženo sečteno na výběr máte z více než tisíce kultivarů, které se dělí do několika skupin, například podle výšky, tvaru a složení květu a podobně.

Všeobecně potřebují slunce a propustnou půdu. Zálivku a hnojení provádějte zejména zjara. Při hnojení nikdy nepoužívejte dusíkatá hnojiva a čerstvou mrvu. Používejte pouze fosforečná hnojiva, které podporují kvetení.

Vyšší druhy se hodí i k řezu. Všechny květy ale poctivě po odkvetení odstřihávejte. Jinak se rostlina zbytečně vysiluje.

Množení kosatců

Kosatce se množí velmi jednoduše-vegetativně dělením oddenků. Stačí odkopnout dostatečně velká kořen a přesadit ho do lehké propustné půdy na slunné stanoviště. Vždy odkopek sázejte poměrně mělko, jinak by mohlo docházet k uhnívání kořenů, čímž se zamezí kvetení. Část oddenku může dokonce koukat ze země. Množení provádějte vždy až po odkvětu, nejlépe koncem léta. Přesazeným odkopkům zkraťte listy na polovinu a zalijte je.

Druhy kosatců

  • Zakrslé
  • Nízké
  • Středně vysoké
  • Vysoké

Podle tvaru květu se dělí na bradaté a bezbradé (bezkartáčkové). Kostace bez bradky jsou velmi oblíbené. Jde o druhy s velmi tenkými listy a úchvatnými, až orchidejovitými květy. Patří sem druhy sibiřské, japonské, spurie a další. Většinou jde o volně rostoucí druhy. Pokud jste v pěstování začátečník neexperimentujte a pořiďte si spíše klasické zahradní odrůdy. Botanické druhy a hybridy bývají náchylnější na plísně.

Kostace-fotogalerie

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist