Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na zahradě uchovat chryzantému koupenou v květináči?

Zář 2030 Autor: Redakce

Také milujete kompaktní kulovité keříčky chryzantém, které jsou právě v této době k dostání nejen v květinářstvích a hobby marketech, ale také v běžných supermarketech a na trzích. Všeobecně většinou platí, že se jedná o jednoleté rostliny, které po odkvětu skončí v lepším případě na kompostu. Ovšem pozor. I takovéto chrytantémy lze uchovat jako trvalky do dalších let. Stačí mít připravený záhon a dodržet několik málo pravidel.

chryzantema v kvetinaci

Jak na to?

Rostlinu zbavte veškerých květů a sestříhněte asi o 5 cm. Zasaďte do předem připraveného záhonu s humózní propustnou půdou. Nyní vás čeká ta nejdůležitější část, a to přihrnutí organickým materiálem. K rostlině nahrňte kyprý kompost nebo hrabanku. Pokud máte tohoto materiálu nedostatek, dobře poslouží také sláma nebo seno. Rostlinu následně zazimujte jako většinu trvalek, tedy přikrytím větvičkami chvojí.

Na jaře pak odstraňte větvičky chvojí a jemně odhrabte organický materiál. Výhony zkraťte asi o polovinu a přihnojte nejlépe vodorozpustným hnojivem pro trvalky. Asi za 3 týdny pak přihnojte dlouhodobě působícím hnojivem a přes léto pravidelně zalévejte. Na podzim se vám rostlinka odvděčí nádhernými květy. Ale pozor. Třebaže jste sázeli miniaturní chryzantémku, počítejte s tím, že z ní může vyrůst klasický, i metr a více vysoký keřík. Možná jste to ani netušili, ale v obchodech prodávané chryzantémy nejsou odrůdou miniaturní, ale jen ošetřeny růstovým zpomalovačem. Počítejte s tím při výběru stanoviště, aby vás rostlinka, která v následujícím roce svoji výšku zmnohonásobí, nepřekvapila.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist