Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na údržbu zahradního jezírka během celého roku? Zvládnete to levou zadní!

Srp 2114 Autor: Komerční sdělení

Jezírka zdobí desítky českých zahrad a poptávka po nich stále roste. Vždyť kdo by nechtěl vlastní příjemné místo k odpočinku a posezení? Aby nedocházelo k nadměrnému výskytu řas či vzniku sinic, je třeba se o něj důkladně starat po celý rok. Jedině tak bude v jezírku panovat biologická rovnováha, která podobným nepříjemnostem zabrání.

Zahradní jezírko je třeba udržovat po celý rok. Foto: Stockphotosecrets

Jaro v zahradním jezírku? Začněte úklidem

Jakmile roztaje poslední sníh, měli byste co nejdříve zjistit, jaké škody zima napáchala. Jarní údržba jezírka je stejně důležitá, jako kontrola vaší střechy a zbytku zahrady. V chladných měsících bylo jezírko samozřejmě uložené k zimnímu spánku, ale i tak bude nezbytné zkontrolovat čerpadlo, filtraci, osvětlení a břehy. Mohlo snadno dojít k uvolnění dřevěných desek a kamenů.

První jarní úpravy jezírka běžně začínají koncem února a počátkem března. Tehdy obvykle taje poslední sníh. Zařaďte si na svůj program náročnější opravy a údržbu – je nejlepší všechno stihnout začátkem jara. Dříve, než se výrazně oteplí. Doporučujeme také vyčistit filtr. Skvělým pomocníkem budou enzymy pro zahradní jezírka, které slouží k podpoře čistící činnosti mikroorganismů ve vodě.

Základní údržba zahradního jezírka: Vsaďte na bakterie a zabraňte přemnožení řas

Jezírko stačí důkladně vyčistit jednou za čtyři až pět let, větší zásahy nemusíte provádět každý rok. Zato byste ale minimálně jednou ročně měli odstranit řasu, napadané listí a uhynulé rostliny. A vyplatí se přesadit rostliny, které jsou už přerostlé.

Jak na zahradní jezírko? Naučte se používat aktivní kyslík a přejděte přemnožení řas. Foto: Stockphotosecrets

Abyste se s přemnoženými řasami nemuseli potýkat, vyzkoušejte prostředek na bázi aktivního kyslíku. Využívá se poměrně často. Nebo potom bakterie do jezírek. Jedná se o ekologické přípravky, které stabilizují pH na neutrální hodnotě a zlepšují rovnováhu ekosystému v jezírku. Zároveň zabraňují vzniku nepříjemného zápachu a výskytu fekálních bakterií, jako jsou koliformní bakterie či enterokoky.

Jak na zahradní jezírko? Letní údržbu nepodceňujte

Jak správně vyčistit zahradní jezírko? Nejčastěji se jezírka využívají v teplejším období – hlavně v létě. Slunečné počasí je samozřejmě příjemné, ale ruku v ruce s ním přichází i větší komplikace. Rostlinám se v tomto období velmi dobře daří – dochází k jejich expanzi. Může za to nejen slunečné počasí, ale také prudší deště. Bohužel i řasy mají během léta nejlepší podmínky pro růst. Proto je nutné mít se na pozoru a nedovolit jim, aby se nekontrolovatelně šířily.

Dále běžně dochází ke špinění, které mají na svědomí okrasné ryby. S nedojedenými částmi krmiva a rybími výkaly musíte počítat. Stejně jako s poletujícími pyly, napadaným listím a odumřelými částmi rostlin. To všechno může ovlivňovat výslednou kvalitu vody.

Údržba zahradního jezírka: Během letních měsíců mohou jezírko znečistit i poletující pyly či spadané listí. Foto: Stockphotosecrets

 

Jak jezírko před podobnými obtížemi chránit? Používejte preventivní bakteriální přípravky, čerpadla a vodní vysavače. Díky nim se vám podaří jezírko udržet v biologické rovnováze. A na ochranu hladiny zvolte raději prodyšnou ochrannou síť než černou plachtu. Tmavá plachta brání přísunu vzduchu a zbytečně jezírko přehřívá.

Jak na podzimní údržbu zahradního jezírka?

Až se počasí mírně ochladí a začne foukat silnější vítr, budete v jezírku pravidelně nacházet větší množství spadaného listí. Ale nebojte, dá se tomu poměrně jednoduše zabránit – stačí včas nainstalovat ochrannou síť. Ta spolehlivě zachytí listí a další nečistoty. Nebudete se pak muset trápit tím, že se nečistoty dostaly na dno jezírka a vy je musíte odstraňovat pomocí vodního vysavače.

Určitě byste se měli zaměřit i na zeleň okolo jezírka. Rostliny s dutým stvolem, jako je například rákosí, zastřihněte co nejblíže nad hladinou. Přes zimu tak budou zamrzlé jezírko zásobovat kyslíkem a poslouží i k odvádění plynů.

Součástí zimní údržby jezírka je udržování otvorů v ledu, aby bylo jezírko zásobováno kyslíkem. Foto: Strockphotosecrets

 

Údržba zahradního jezírka v zimním období

Zahradní jezírko chystejte na zimu postupně. Kdy nejpozději je nutné mít připravené to nejdůležitější? Až teplota na hladině jezírka klesne k 6 °C. Nejlepší je samozřejmě průběžná údržba. Začněte odstraněním nečistot, pokračujte ostříháním rostlin a teprve na závěr odpojte filtraci. Než jezírko definitivně zazimujete, zkontrolujte úroveň pH. Ideální je hodnota 7 – voda s touto hodnotou bývá považována za neutrální.

V ledu musí během celé zimy zůstat několik otvorů, kterými se do jezírka bude dostávat kyslík a unikat odtud amoniak a oxid uhličitý. Jedním ze způsobů, jak toho docílit je již zmíněné zastřižení rostlin s dutým stvolem. Pokud nechcete, aby jezírko zamrzlo úplně, můžete tomu zamezit třeba vzduchováním – možností máte vícero.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist