Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak množit Dendrobium phalaenopsis?

Úno 1804 Autor: Redakce

Dendrobium phalaenopsis kvetouciDendrobium phalaenopsis patří k populárním orchidejím a v obchodech se s ní setkáme spolu s několika dalšími druhy nejčastěji. Není problém ji sehnat, potíže trochu může činit starost o ni a také množení. Jak na to?

Teplomilná orchidej

Orchideje mohou být chladnomilné i teplomilné, přičemž Dendrobium phalaenopsis patří ke druhé skupině. Nároky na teplotu, výživu, zálivku a světlo jsou podobné jako u rodu Phalaenopsis. Kořeny mají náchylné na výkyvy, není těžké je přelít, pak začnou hnít. Seschnutí špiček je rovněž nežádoucí! Co se týká výběru substrátu, za nejvhodnější se považuje ten korový s příměsí dřevěného uhlí, což brání houbovým infekcím. S přesazováním to nepřeháníme, rostlinám svědčí, když mají kořeny v květináči „natěsno“.

Na zimu domů

V létě se nemusíte bát mít orchideje venku, asi do poloviny října se jim bude dařit na chráněném stanovišti před deštěm a sluncem, v zimě ale dočasně uvítají vnitřní stanoviště. Kombinace chladu a vlhka jim škodí. Kdy je můžeme zase dát ven? Počkejme do května, až bude po „zmrzlých mužích“.

mnozeni dendrobia

Jak na zálivku?

Substrát by neměl úplně vyschnout, jen lehce proschnout. Jednou za čas do vody přidáme hnojivo speciálně určené pro tyto druhy v požadovaném ředění. Po odkvětu květní stonek vždy odstřihneme, znovu na něm už květy nevyraší.

Množení pahlízami

O pěstování těchto orchidejí bychom mohli napsat mnoho řádků, nyní se ale zaměřme přímo na jejich množení. Dendrobia patří k druhům sympodiálním, postupně jim přirůstají pahlízy. A díky nim se dají množit poměrně snadno: rozdělením původní rostliny.

S dělením počkejte, až bude mít rostlina minimálně tři vzrostlé pahlízy. Pokud nechcete po nákupu s množením dlouho otálet, vybírejte si rostlinu s nejvíce zdravými a nesvraštělými pahlízami.

Co jsou to keiki

Na rostlině se také objevují keiki: dceřiné rostlinky se svými vlastními vzdušnými kořeny, což je pro Dendrobia typické. Obvykle tak činí ve snaze o zachování života, když jim stávající podmínky úplně nevyhovují. Jak s keiki postupovat? Vyberte si ty nejsilnější rostlinky s největším počtem kořenů, z matečné orchideje je odřízněte i s malým kouskem přirostlé pahlízy. Ideálním prvním substrátem je pro ně mech, který jim dodá dostatek vláhy, udržujeme jej stále vlhký. Použijeme výhradně měkkou vodu bez hnojení. Jakmile dáme šanci kořenovému systému dostatečně se rozrůst, což trvá přibližně dva měsíce, můžeme už rostlinku přesadit do orchidejového substrátu.

Pokud má dceřiná rostlinka kořínků dostatek, zasadíme ji rovnou do substrátu pro orchideje. Ten buď koupíme nebo připravíme po vlastní ose. Není to nic složitého, ale sehnat všechny složky v odpovídající kvalitě je poněkud složité.

keiki mnozeni dendrobium

Na substrát pro orchideje budete potřebovat:

  • 1 hrnek borové kůry
  • ½ hrnku ořechových skořápek nebo cocochipsů
  • 1 hrnek mechu
  • ¼ hrnku zeminy s pískem

Kůru i skořápky zalijte větším množstvím převařené vody a nechte do druhého dne louhovat. Properte, vymačkejte přebytečnou vodu nebo nechte několik hodin schnout a smíchejte se zbylými surovinami.

Pro výsadbu používáme malý květináček nebo třeba kelímek od jogurtu. Ten musíme dobře vymýt, aby zbytky jogurtu zbytečně nedělaly neplechu plesnivěním. Ve dně udělte díru pro odtok přebytečné vody. Kelímek nemusí být průhledný. U větších rostlinek použijte třeba odstřihnutý kus PET lahve nebo větší květníček. Vybírejte substrát s menšími kousky a velmi opatrně zasypejte jemné kořínky. Při manipulaci buďte velmi obezřetní. Okolí rostlinky můžete přikrýt mechem, který zabrání vysychání. I tak rostlinku pravidelně, alespoň obden roste měkkou vodou. Nejlepší bude dešťovka nebo převařená, odstátá voda o pokojové teplotě. Jak již bylo řečeno, minimálně 3 měsíce nepoužíváme žádná hnojiva. Asi za 6-12 měsíců můžeme rostlinku přesadit do větší nádoby.

mnozeni dendrobium

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist