Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak má vypadat zahrada, kterou si zamilují i děti?

Led 1429 Autor: Redakce

dite zahradaKaždý, kdo má děti, by měl na ně myslet i při realizaci své zahrady. Zahrada je totiž místem, kde se děti jakéhokoliv věku mohou vydovádět, rozvíjet své schopnosti a získávat zkušenosti v mnoha směrech. Jestliže chcete, aby zahrada sloužila všem členům rodiny, ale nedovedete si představit, jak to zrealizovat, máme pro vás pár nápadů a rad, jak by zahrada pro děti mohla vypadat. Není žádný problém skloubit okrasnou zahradu, kde se budete seberealizovat a relaxovat s herní plochou pro děti s mnoha hračkami a prolézačkami. Stačí si vše dopředu rozmyslet načrtnout si představu, nebo si jednoduše nechat trošku poradit od odborníků.

Jak rozdělit prostor?

V první řadě je důležité si rozmyslet, jak velký prostor budete na své zahradě věnovat dětem a dětským hrám a kolik si chcete osázet okrasnými stromy, keři, květinami nebo užitečnou zeleninou. Určitě velkou roli hraje celková rozloha zahrady, ale každý rodič svým dětem jistě najde vhodné místo, kde budou děti trávit slunečné dny. Navíc zabavit děti není vůbec na škodu.

Výbava zahrady pro děti

drevene hriste na zahraduAsi nejvíce propagované jsou v dnešní době dětská hřiště, která si kompletně koupíte. Většinou se jedná o dřevěné prolézačky, žebříky, houpačky nebo domečky s plastovou klouzačkou. Velmi oblíbené jsou sestavy s houpačkou a pískovištěm. Pokud navíc kupujete moduly, které do sebe zapadnou, můžete domácí dětské hřišťátko každoročně obnovat a dostavovat tak, aby bylo zajímavé i pro starší děti. Tzv. baby houpačku vyměníte za klasickou nebo talířový podsedák a máte vystaráno na dalších pár let.

Existují i zvětšené venkovní varianty kuželek, nebo také šachů. Je to jedna z variant, jak lze dětskou zahradu pro děti vybavit, jestliže ale hledáte něco finančně méně náročného, máme pro vás i další rady.

Jednou z možností je využití starého stromu nebo jeho torza, které musí být samozřejmě v dobrém stavu, aby nedošlo v žádném případě ke zranění. Strom je stabilně připevněn do země mnoha kořeny a působí ve vaší zahradě zcela přirozeně. Na vrchní část torza nebo do koruny stromu lze bez větších problémů postavit dřevěný domeček, ke kterému se vaše ratolesti budou dostávat třeba pomocí provazového žebříku nebo lana. Samozřejmě musíte brát v potaz věk vašich dětí a podle toho zvolit bezpečnou výšku umístění domečku. Na strom lze také připevnit houpačky, které miluje snad každé dítě.

Děti si jistě oblíbí i vodorovné umístění provazů například mezi dva stromy, po kterých se naučí chodit jako provazochodci, které vídají v cirkuse. Provaz je vhodné umístit asi 20-50 cm nad zemí a musí být také dostatečně utažený, aby se neprohýbal. Na tuto aktivitu se vyrábějí speciální provazy, kterým se říká slackline, jsou ploché a dětem se po nich chodí snadněji než po těch s kulatým profilem.

Máte na vaší zahradě mělké jezírko nebo potůček? V tom případě můžete dělem vytvořit dřevěné přechody přes vodu. Stačí do vody ukotvit nedaleko od sebe dostatečné množství špalků a dobrodružství může vesele začít.

Písek je podmínkou!

piskoviste pro detiNeměli bychom zapomínat ani na nejmenší děti, které mají v oblibě stavění báboviček z písku. Vytvořit dětské pískoviště není žádná věda, stačí čtyři silnější dřevěné trámy nebo pár pískovcových kvádrů. U pískoviště musíme myslet na umístění! Nevhodnější je, umístit ho pod stromy nebo na takovém místě, kde se i v letních horkých dnech budou dětem stavět hrady z písku pohodlně. Pískoviště můžete z některých stran osázet travinami nebo může volně přecházet do okrasného záhonu, čímž skvěle zapadne do celého rázu zahrady. V sortimentu mnoha firem, ale i v klasickém zahradnictví a hobby marketu seženete pytlovaný písek do pískoviště, který prochází mnoha atesty nezávadnosti.

Aby byl písek pro vaše děti opravdu nezávadný, nezapomeňte přikoupit nebo vyrobit síťku, kterou pískoviště přikryjete vždy, když nebude používáno. Zabráníte tak zbytečnému znečišťování ať už listím, nebo výkaly koček, které si mnohdy dětský písek rády pletou s tím ve vlastním záchodku.

Bosé nožičky

Jak sami jistě víte chůze po zelené trávě bez bot je velice příjemná a také zdravá. Je to prevence proti plochým nohám, protože posiluje klenbu dětských nožiček. Je samozřejmě důležité, aby děti běhaly po posekaném trávníku, kde nekvete jetel nebo pampelišky, aby nedošlo k bodnutí včelami. Pokud chcete běhání bez bot dětem zpestřit, tak kromě krátkého trávníku jsou vhodné i oblázky nebo jemný písek, který sluneční paprsky příjemně nahřejí.

presazovaniMalý zahradník

Ne každé dítě se rádo rýpe v hlíně, určitě by si ale mělo zkusit, jaké to je starat se o rostlinky a sledovat, jak díky jejich péči rostou. Vytvořte dětem malý záhonek, kde si vysejí pár řádků zeleniny, kterou mají rády nebo si mohou vytvořit pestrobarevný záhon z květin. Vhodná je například slunečnice, která roste velmi rychle a dítě pak bude pozorovat změny po každém zalévání. Ze zelenin doporučujeme sladký hrášek, ale také dekorativní fazolky. Po uzrátí si děti mohou hrát s pestrobarevnými fazolkami. Naprostou klasikou jsou samozřejmě jahody, které miluje snad každý malý pomocník.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist