Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní houbová sezóna?

Zář 1828 Autor: Redakce

Český národ, je národ houbařů, o tom jistě není pochyb. A tak si určitě mnoho z vás kladlo otázku, zda vůbec kvůli opravdu extrémním vedrům a suchu vůbec nějaké houby porostou. Naštěstí to ale vypadá, že se černé scénáře nevyplní a košíky prázdné nezůstanou.

hribovite houby

Suché léto neznamená, že houby neporostou

Možná jste si mysleli, že pokud panuje tak suché léto jako letos, můžete na nějakou velkou úrodu hub zapomenout. Naštěstí to ale není pravidlem. Velké sucho, nemusí podzimní úrodu hub dokonce ovlivnit vůbec. Běžně to bývá tak, že přibližně týden po velkém dešti se houby začnou objevovat. Pokud panují extrémní sucha, nejspíš to sice nebude tak rychlé, ale poté co podhoubí zregeneruje, se na houby můžete také těšit. A podle oborníků by letošní houbařská sezóna neměla být o nic horší, než jak tomu bylo předešlé roky. Zatím za nejhorší houbařskou sezónu je považován rok 2015, kdy bylo hub opravdu velmi poskromnu. Letošní rok je mu sice svými letními teplotami podobný, ale s úrodou by to nemělo být tak špatné, jak se může zdát.

Co je pro růst hub důležité?

Dva nejdůležitější faktory pro růst hub je samozřejmě teplota a vlhkost. Proto pokud přemýšlíte, kam na houby vyrazit, zkuste si prostudovat srážkovou mapu. Tam, kde uvidíte, že je srážek největší počet, bude nejspíš také největší počet hub. Momentálně nejvíce hub najdete tam, kde byly nějaké srážky dlouhodobějšího charakteru. V takovém případě totiž měla velmi vyschlá půda skvělou příležitost k tomu, aby do sebe nasákla tolik potřebnou vláhu. Pokud tedy žijete v oblastech, kde dosud příliš nepršelo, obáváme se, že úroda nebude velká. Za posledních pár dnů ale Českou Republiku zasáhly poměrně vydatné srážky a tak si myslíme, že se postupně nějaké úrody dočkáme ve všech oblastech.

Kdy začíná hlavní houbařská sezóna?

Dříve byly roky, kdy první houbaři do lesů vyráželi již v červnu. Tento trend je ale poslední roky už na ústupu a v létě už houbaře v lesích opravdu téměř nepotkáte. Ta hlavní houbařská sezóna začíná až v září, kdy naše území pomalu přestanou trápit velká vedra. Za posledních pár let začíná být ale běžné to, že se nám hlavní sezóna pomalu posouvá až do října, protože už nebývá výjimkou, že i v září ještě panují extrémní teploty.

Kam se vypravit na jistotu?

Pokud chcete mít jistotu, že z lesa neodejdete s prázdnou, máme pro vás typ kam se vypravit. Na jistotu vám tedy můžeme doporučit lesy na Šumavě, nebo na Vysočině. Tam budete mít téměř 100% jistotu toho, že z lesa s prázdnou neodejdete. Navíc zde najdete nejvíce hřiby, poté také babky, kozáky, bedly a také suchohřiby. A chcete slyšet další skvělou zprávu? Tyto houby jsou navíc téměř všechny naprosto zdravé, takže se nemusíte bát, že by všechny houby, které najdete, byly červivé. Díky dešťům z poslední doby se první houby také začaly objevovat v Jižních Čechách a také na Severní Moravě. Naopak ale moc nepotěšíme houbaře ve Středočeském a Východočeském kraji a také v severních Čechách a jižní Moravě. Tam totiž bohužel zatím srážek příliš nebylo, ale nezoufejte, ještě není všem dnům konec a co není, může být.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist