Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jahody-rady odzkoušené naší redakcí

Kvě 1209 Autor: Redakce

jahodnikyJahodník má na zahrádce snad každý. Vychutnat si dokonale zralé plody bez zbytečných chemických postřiků je nezapomenutelné. Jahody navíc chutnají i dětem, které ovoce i zeleninu konzumují zřídkakdy.

Mezi jahody vysaďte česnek

Zejména u malých zahrádek se potýkáme s nedostatkem prostoru pro pěstování. Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem. Takto můžete pěstovat česnek i v případě, že máte pod jahodníky netkanou textilii nebo slámu. Stačí jednoduše na podzim vyhloubit jamku a do ní vložit namořený stroužek česneku do hloubky asi 5 cm.

Krom slimáků, kteří si na jahodách velmi rádi pochutnávají, nás sem tam mohou potrápit i nájezdy ptáků. Stačí k jahodníkům zapíchnout strašáka z PET lahví a alobalu. Případně lze jahodníky zakrýt sítí (na obrázku).

Co se stárnutí jahodníků týče, máte dvě možnosti. Vyhnané šlahouny můžete přesadit nebo je zcela odstranit. Tak docílíte, že si mateční rostlina ponechá více živin a síly a tím se prodlouží plodnost. Velmi důležité je také přihnojení organickými hnojivy na jahody, mělká okopávka a závlaha. Na začátku vegetačního období musí být odstraněny odumřelé listy a odnože. Během jara jahodník ošetřujeme chemicky proti plísni šedé a v případě výskytu i proti dalším chorobám a škůdcům.

Podestýlání jahod

Jestli jahody podestýlat nebo ne, je stále pichlavá otázka. Pokud se ale podíváme na zemědělské provozy, které jahody pěstují ve velkém, tak pod nimi vždy najdeme slámu nebo dřevitou vatu. Mnoha zahrádkářům se také osvědčila seschlá posečená tráva. Podestýláním zamezíme, aby se zralé plody skláněly k zemi a byly znečišťovány půdou, protože pak snadno hnijí. Velmi pohodlná je také výsadba na hrůbky pokryté černou fólií nebo netkanou textilií.  Ty potlačí růst plevelů, omezují vysychání a urychlují zrání plodů.

Frigo sadba jahod

Nestihli jste jahodník vysadit na podzim, kdy je jeho výsadba nejvhodnější? Neváhejte si pořídit sazenice některé z odrůd frigo sadby, které nabízejí i stáleplodící odrůdy. Sazenice sice nevypadají nijak vábně, ale svým mohutným růstem vás brzy přesvědčí o svých kvalitách. Bezlisté sazenice se z půdy dobývají v zimě, při teplotě pod bodem mrazu a následně jsou uloženy do chladícího boxu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Jahody-rady odzkoušené naší redakcí
  • Roman Pospíšil 24.5.2014 (19:29)

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli někdo náhodou nevi co se děje s jahodnikem když mu cernaji stonky? Předem děkuji za odpověď

  • Zdeňka 27.3.2014 (18:30)

    Dobrý den potřebuji odbornou radu ohledně sazenic jahod.Na jaro mně každý rok sazenice jahod bohatě kvetou,ale jakmile sazenice odkvetou nemají žádné plody prostě kvetou na plano.Nevím čím to může být.Děkuji za předem za vaši radu Vystupova

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist