Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jablka se slunéčkem sedmitečným?

Zář 1623 Autor: Redakce

…to jsou ta nejkvalitnější z Jižního Tyrolska

jihotyrolska jablkaJedním z hlavních vývozních artiklů Jižního Tyrolska jsou jablka. Těm se na rodinných farmách věnuje na 8 000 farmářů, kteří jejich pěstování věnují velkou pozornost a péči. Jižní Tyrolsko je jablečnou velmocí, proto není překvapivé, že každé desáté jablko snězené v Evropě je právě odsud. Poznejte s farmáři sdružení Roter Hahn zdejší jablka a pochutnejte si na tradičním dezetu.

Již za doby Karla Velikého se zde jablka pěstovala a ona tradice se zachovala do dnes, kdy jsou zdejší souvislé sady největšími v Evropě. Pro pěstování tohoto ovoce panuje v Jižním Tyrolsku ideální počasí, tedy teplé slunečné dny a chladné noci, které se odráží i na jejich jedinečné chuti. Třináct zdejších odrůd se navíc pyšní označením chráněné zeměpisné oblasti (g.g.A), díky které je zaručena jejich kvalita, původ i způsob pěstování, který je podroben přísným pravidlům jejich tradičního pěstování.

Na více než 8 tisících rodinných statcích se ročně vyprodukuje až 1 milion jablek, což je 12% celkové evropské produkce. Hlavními pěstitelskými oblastmi jsou regiony Bolzano, Merano a údolí Vinschgau. Jablka se tu sklízí ručně, první odrůda Gala, nejpozději Pink Lady. Mezi nejoblíbenější se řadí především jablka Gold a Red Delicious, Granny Smith a Fuji.

jihotyrolska jablka

Předtím, než se ovoce dostane do prodeje, musí ujít dlouhou cestu. Na farmách sdružení Roter Hahn jsou plody po ruční sklizni pečlivě třízeny dle velikosti a barvy. Dalším 42 hodnotícím kritériím jsou pak podrobena v centrále, kam jsou z jednotlivých statků svážena a kde určí jejich označení i cenu. Ta nejkvalitnější jablka jsou označena obrázkem slunéčka sedmitečného a jménem Sud Tirol.

jihotyrolska jablka

Všichni jihotyrolští farmáři jsou propojeni jedinečným systémem, který eviduje množství vypěstovaných odrůd. Tak je veškerá produkce hlídána, je zaručena pestrost nabídky a nedochází ani k přehlcení trhu jedním jejich typem. Zároveň tento systém včas varuje farmáře před silnými dešti a především krupobitím, před kterým své stromy a plody chrání silnými sítěmi.

jihotyrolska jablkaČást své úrody si farmáři samozřejmě nechávají pro výrobu vlastních domácích produktů, jejichž nabídka je opravdu pestrá. Lze tak ochutnat delikátní mošty lišící se dle použité odrůdy barvou i chutí, likéry a pálenky, džemy, nejrůznější omáčky a chutney i dětmi tolik oblíbené křížaly. Jablka se navíc díky svým omlazujícím a antioxidačním účinkům užívají i pro výrobu revitalizující kosmetiky. Všechny produkty lze ochutnat přímo na farmách sdružení Roter Hahn, stejně jako se zapojit do jejich přípravy či samotné sklizně ovoce. Vynikající jablečné víno vyrábí například na klimatickém statku Sandwiesn Hof, který chrání zdroje udržitelné energie. Domácí výrobky i pokrmy lze ochutnat také na slunečné náhorní plošině v městečku Natz-Schbs, na farmě Häuslerhof, či na statku Hochbrunner, který leží v blízkosti vinné stezky ve vesnici Terlan. Pomoci se sklizní můžete třeba na statku ST Quirinus, který se nachází nedaleko vesnice Kaltern.

Jablka z Jižního Tyrolska lze zakoupit i v českých obchodech.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist