Izotoma australská – zaujme svým netradičním vzhledem
Pokud jste se ještě nesetkali s touto okouzlující letničkou s květy ve tvaru hvězdic, určitě vás svým neobvyklým vzhledem okamžitě zaujme. Letos je první sezóna, kdy si ji můžete dokonce sami vypěstovat z dostupných semen.
Jak izotoma vypadá?
Izotoma (Isotoma axillaris) z čeledi Companulaceae (zvonkovité) k nám připutovala z Austrálie. Je to balkonová trvalka, která je obdařena krásnými hvězdicovitými květy typicky nebesky modré barvy, které vyrůstají z kompaktního zeleného keříku s úzkými listy. Tato rostlina příbuzná lobelkám je velice citlivá na mráz, je u nás tedy pěstována jako letnička. Keříčky dorůstají výšky 15 až 20 cm. Ve svém přirozeném prostředí (v australském Queenslandu, Novém Jižním Walesu a Victorii) kvete od září do května a vyskytuje se v přírodě ve vlhčích štěrbinách skalnatých podloží. Izotoma produkuje štiplavou mléčnou mízu, která může podráždit pokožku a dokonce zapříčinit dočasné oslepnutí, takže je třeba naprosto se vyvarovat jakémukoli kontaktu s očima. Jak již bylo řečeno, typická barva kvítků je modrá, ale odrůda Tristar F1 zahrnuje kromě modré (Tristar Blue F1) i jiné barvy, jako je růžová – Tristar Pink F1 nebo bílá (Tristar White F1).
Kde a jak se dá netradiční izotomu pěstovat?
Izotoma může balkon nebo zahradu zdobit svými květy od začátku léta až do podzimu. Je ideální rostlinou do závěsných nádob, ale dá se pěstovat i na záhonku.
Pěstování ze semen je tak jednoduché, že to zvládne úplně každý. Výsev by měl probíhat v březnu do skleníku nebo do mističek, které se umístí za okno. Pokud jste tedy stihli zasít, semenáčky udržujte v prostředí s teplotou kolem 20ºC a hojně zalévejte. Když semenáčky povyrostou, přepikýrujte je a sazenice zhruba v polovině května vysaďte do nádob nebo na okraje záhonku. Izotomě se bude dařit i na skalce.
Nejlepší je pro tuto rostlinu lehčí propustná půda a plné slunce, ale snese také částečný polostín. Rostlinky vyžadují samozřejmě pravidelnou zálivku, které by měla probíhat jednou týdně, i v případě, že budou v létě horka. Když během vegetace občas rostlinky izotomy přihnojíte plnosložkovým hnojivem, radost z dlouhodobého květu od léta až do pozdního podzimu je zaručena. Pokud byste chtěli rostlinku namnožit řízkováním, tak je to možné, ale nezapomeňte na ochranné rukavice, abyste se vyvarovali podráždění pokožky jedovatou mízou. Výhodou obsahu mízy je, že nechutná ani živočichům, takže ji nebudou okusovat.
I přes to, že není třeba se o rostlinku nějak extrémně starat, odvděčí se vám dlouhodobým krásným květem a po velkou část roku se můžete těšit ze záplavy modrých, růžových i bílých kvítků.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.