I eko plenky patří do kompostu
Kompostování je bezesporu fenoménem dnešní doby. Už jsme dávno pochopili nutnost třídit odpady. Ovšem bio odpad tvoří více než polovinu běžného domácího odpadu. Většinou sem zahrnujeme slupky od ovoce a zeleniny, zbytky jídel a podobně. My jsme se od Ing. Roberta Noska ze společnosti KIKKO CZ s.r.o. dozvěděli o dětských jednorázových plenkách, které jsou opravdu stoprocentně kompostovatelné (biodegradabilní)-jsou totiž vyrobeny z kukuřičného škrobu. Asi vás stejně jako nás vyděsí, že se podle odborných odhadů v Evropě spotřebovává 24 miliard jednorázových plen ročně. Ze vzniklého odpadu je zhruba jen 40% odpadu biologicky rozložitelného. Každý rok tedy v Evropě zůstává několik tunových kopců odpadu, který je nerozložitelný, nebo velmi těžce rozložitelný.
Kompostovatelné jednorázové pleny
Ano, za běžných podmínek se tyto pleny v zemi rozloží za 90 dní. Výrobci použitých materiálů deklarují, že k jejich výrobě nebyly použité geneticky modifikované rostlinné materiály a k výrobě se zásadně používají odpady z osiva, které není použitelné na lidskou nebo zvířecí spotřebu. Pleny KIKKO ECO nezpůsobují žádné alergické reakce a co bude pro maminky hodně důležité, nejsou nijak parfémovány. Základem 100% biodegradabilních plen KIKKO ECO je speciální netkaná textilie Ingeo ™ Fibre, jejíž výchozí surovinou je kukuřičný škrob. Tato textilie se vyrábí v USA. Pleny jsou dále složeny z biodegradabilního biofilmu, který zaručuje prodyšnost a zároveň nepropouští vlhkost a jádro pleny je tvořeno celulosou s minimálním přídavkem superabsobčního biopolymeru. Pleny jsou navíc baleny v rozložitelných sáčcích z biofilmu PBAT+PLA a papírových krabicích.
Všechny tyto materiály jsou certifikované a jejich výrobce garantuje, že celá plena je po odstranění lepítek biodegradabilní a kompostovatelná.
Samozřejmě nelze předpokládat, že většina maminek bude tyto pleny kompostovat, tak jak je to běžné třeba v USA nebo Japonsku. V našich podmínkách určitě bude stačit pocit, že pleny, které se vyhodí do odpadu, nezůstanou na skládce navěky, ale rozloží se v ní. Pokud přesto někdo bude chtít opravdu pleny kompostovat, není nic jednoduššího než je odkládat na zahradní kompost, prokládat je běžným zahradním biologickým odpadem a dodržovat zásady správného kompostování.
Jak je to u konkurence
Výrobci většiny ekologických jednorázových plen správně tvrdí, že jejich pleny jsou částečně biodegradabilní, nebo že jsou při výrobě použity z větší či menší části obnovitelné zdroje. Bohužel stává se, že ke konečným zákazníkům se už dostane informace zdeformovaná a mezi maminkami jsou pak za ekologické pleny, brány pleny, které jsou ekologické jen v porovnání s klasickými jednorázovými. Tedy ekologičtější. A to ještě většinou proto, že obsahují menší procento polyetylenu nebo polypropylenu. V žádném případě však nejsou 100% biodegradabilní, neboli kompostovatelné. Většina ekologických jednorázových plen je, v závislosti na použitých materiálech a technologiích, rozložitelná z 50-85%.
Pleny jsou certifikovány jako 100% biodegradabilní podle standardů N13432 a ASTM6400
Dostupnost
Momentálně jsou v ČR pleny KIKKO ECO ve 3 velikostech pro děti od 3 do 16-ti kilogramů a cena těchto 100% ekologických jednorázových plen je srovnatelná s jinými ekologickými plenami na českém trhu. Jedno balení o velikosti M (děti o váze 4 – 9 kg) obsahuje 36 ks plen a obvyklá maloobchodní cena činí zhruba 400-420 Kč. V současné době jsou pleny k dispozici hlavně v kamenných prodejnách s dětským zbožím, které se specializují na ekologické a bio výrobky a na internetu (kikko.cz).
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.