Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hryzec a hraboš na zahradě

Čvn 1120 Autor: Redakce

hrabos na zahradeHryzec a hraboš patří krom slimáků a mravenců mezi největší škůdce na zahradě. Zejména škodí tím, že hloubí podzemní chodbičky a doupata, takže dochází k uschnutí kořenů rostlin. Pokud rostliny neuschnou, hraboši si rádi pochutnají na jejich koříncích, cibulkách nebo oddencích. Hraboši si ale velmi rádi pochutnají i na nadzemních částech rostlin. Ničí úrodu mrkve a další zeleniny. V zimě si velmi rádi pochutnají jak na kořenech, tak na kůře keřů i stromků. To rostlinu oslabuje, a pokud se k tomuto stresu přidá mráz, menší keříky mohou umrznout.

Boj s hryzcem a hrabošem

I v tomto případě platí, že je vždy levnějším způsobem prevence. Tito škůdci si rádi hloubí domečky v kompostu, proto ho často kontrolujte. Také na zahradě nenechávejte zbytky rostlinného materiálu nebo dokonce spadaná jablka.

Hodně pomůže pokud sázíte „chutné“ okrasné cibuloviny (zejména hyacinty) do děrovaných sázecích košíčků. Ty buď zakoupíte nebo vyrobíte z PET lahví a pletiva s malými oky. Dokonce mohou pomoci i rady našich babiček, které proti hlodavcům pohazovaly mezi zeleninu snítky máty a sem tam vysadily afrikány. Údajně pomáhá i zahrabání vyčesaných chlupů psa či kočky.

Pokud už hryzce nebo hraboše na zahradě máte, můžete použít speciální mechanické pasti. My doporučujeme klasické pasti jako je dřevěná past na likvidaci hryzce. Její použití je podobné jako u klasické pastičky na myši. Jde tedy o past určenou pro použití s návnadou. Velmi účinné jsou i trubkové pasti. gely na hlodavceTy jednoduše zakopete do země a pravidelně kontrolujete. Jejich hlavní nevýhodou ale je, že se zvíře chytne živé a vy ho pak musíte usmrtit. Pokud máte na zahradě myši, použijte pasti na myši. Ty už se vyrábějí v několika provedeních-dřevěné, plastové nebo kovové. Hodí se pouze pro malá zvířata, krysy a potkani vyžadují speciální pasti na větší zvířata.

Jak na krtka?

Krtek je na našich zahradách standardním obyvatelem. Jde o docela roztomilé zvířátko, které se živí larvami velmi škodlivého hmyzu. Jde tedy o užitečného živočicha, jen kdyby nenadělal takovou paseku v záhonech nebo v trávníku. Nejúčinnější jsou NOR gely na krtky. Sami jsme je vyzkoušeli a můžeme je doporučit. Všechny krtiny rozhrňte a počkejte několik dní. Krtek si obnoví hlavní krtiny, do kterých pak gel aplikujete. Tekuté gely lze zakoupit i na ostatní hlodavce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Hryzec a hraboš na zahradě
  • Zuzana 15.4.2016 (13:55)

    Sázela jsem mladé stromky na zahradě u Sázavy …… než zakládání zahrady, vypadala má snaha víc jak krmení hlodavců. Stromky padali a proti záškodníkům nepomáhalo vůbec nic. Pak jsme objevili Polytanol a byl klid.

  • Jardan 16.12.2015 (13:35)

    Bojovali jsme s hrabošem dvě sezóny a nejlíp se nám osvědčil jedový gel, který je zmíněný i v tomhle článku a který dokáže hraboše dost zdecimovat, nicméně jako nejlepší se nám osvědčil gel v kombinaci s odpuzovačem na hraboše deramax cvrček. Co se nepodaří vyznat odpuzovači, to zdechne po požití gelu. Zdá se, že ti hlodavci při neustálém rušení tím odpuzovačem už ani nejsou tak obezřetní a jako zhlouplí se klidně namlsají i jedového gelu.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist