Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hosta s barevnými listy

Čvc 1114 Autor: Redakce

funkieHosta, česky bohyška nebo funkie je velmi oblíbená trvalka zastíněných míst, patřící do skupiny agávovitých rostlin. Má krásné dekorativní barevné listy. Podle zahradníků patří mezi nejprodávanější trvalky. Přední místo v žebříčcích oblíbenosti si získala pro svou nenáročnost a barevnou škálu listů, které neutrálně doplňují kvetoucí trvalky.

Hosty jsou doma na východě Asie, kde se jim daří na okrajích lesů. Základem je asi desítka kultivarů, které díky šlechtění přešly v tisíce odrůd a barevných poddruhů. U nás jsou nejznámější celozelená odrůda Halcyon, bílo-zelená odrůda Patriot a žluto zelená odrůda  Liberty. Hosty se od sebe ale liší nejen barevností květů, ale také velikostmi a tvarem listů (ty mohou být úzké až skoro kulaté). Díky šlechtění se zanedlouho budeme těšit i s načervenalými odrůdami, odrůdami vhodných do skalek (velikost cca 10 cm) a podobně.

Okrasné listy hosty

Hosty nabízejí tolik možností, jak zkrášlit stinná zákoutí, že jimi můžeme osázet takřka všechny zahrady. Hodí se do moderních i klasických zahrad, do parků, nádob i malých záhonů. V létě hosty kvetou nevýraznými květy, které musíte po odkvětu otrhat. I to byla ale pro šlechtitele výzva a možná už v příští sezóně se budeme těšit z pestrobarevných, voňavých, plnokvětých obřích květů.

zahon bohysekDíky různým barevným kultivarům (barva zelená, žlutá, bílá, zlatá, stříbrná, šedá, panašovaná…) je velmi efektní, vysátet na záhon jen a pouze hosty (viz. fotografie). Přiklání se k tomu i mnoho zahradních architektů, kteří na přání zákazníku vytvářet bezúdržbové zahrady, reagují výsadbou host-a my jim to schvalujeme. Využít můžete i různého vzrůstu trsových bohyšek. Lze je dobře kombinovat i na slunných stanovištích. Stačí vedle hosty vysadit nějakou vyšší, slunomilnou kvetoucí trvalku, která bude funkii poskytovat stín. V tom případě ale počítejte s větší zálivkou. Plné slunce nejlépe snáší zelené druhy (např.: Hosta tardiflora).

Pěstování hosty (bohyšky, funkie)

Hosty jsou trvalky, ale jejich krásné listy nevydrží mrazy. Přezimují jen kořeny, které na jaře zase obrazí. Hosty se množí dělením trsů brzy zjara nebo koncem září. Nebojte se požádat kamaráda zahrádkáře o odkopek nebo si kupte sazeničku ve specializovaných zahradnictvích.

Pokud nechcete mít od podzimu do jara holý záhon, vysaďte k hostám jarní cibuloviny. V případě pěstování v květináčích nezapomeňte na častou zálivku a přihnojování v době vegetace každých 14 dní. Vhodná jsou hnojiva pro zelené rostliny, ale můžete použít i dlouhodobě působící organická hnojiva. Nepoužívejte fosforečná hnojiva, která podporují květ. U bohyšek nám jde o listy!

Nejoblíbenější druhy bohyšek (host)

  • Hosta Hyacinthina-šedozelená s nenápadným světle fialovým květem
  • Hosta Marginata-bíle panašovaný zvlněný okraj
  • Hosta Aureomarginata- zelená se žlutě panašovaným okrajem
  • Hosta Unvittata-bíle panašované kolem středové linie
  • Hosta Longifolia Honda-méně častý druh s úzce kopinatými listy

Fotogalerie hosty

kvetouci hostyhosta Tobacco Roadbohyska jitrocelova (Hosta plantaginea)hosta Univittata

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist