Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Horkovzdušná pistole – všestranný pomocník

Zář 1010 Autor: Petra Kupská

použití horkovzduškyŠikovný kutil ví, že správně zkrocený horký vzduch dokáže divy, a proto se v mnoha dílnách a domácnostech zabydlela horkovzdušná pistole. Horkovzdušnou pistoli mají mnozí z nás spojenou především se snadným odstraňováním starých nátěrů, například při šetrném opalování dřevěných rámů oken nebo renovaci dveří. Pomocí horkého vzduchu a špachtle lze snadno odstranit téměř všechny olejové a rozpouštědly ředitelné barvy a laky na dřevo. Horkovzdušné pistole naleznou své uplatnění také při svařování plastů přeplátováním přes sebe, smršťování bužírek nebo ohýbání plastových trubek.

Pojďme se podívat na další činnosti, při kterých využijeme potenciálu horkovzdušných pistolí:

  • Opravy střech

K opravě netěsností na lepenkových střechách se často používají asfaltové pásky. Asfaltovou pásku stačí horkovzdušnou pistolí jednoduše nahřát a přiložit na spáru nebo trhlinu ve střeše. V tomto případě doporučujeme použít přítlačný váleček, s jehož pomocí pásku zamáčknete na požadované místo a zajistíte tím bezpečnější přilnutí pásky k podkladu.

  • Vysoušení

Při tmelení, natírání a dalších činnostech s různými výplněmi je možné urychlit jejich vytvrzení pomocí horkovzdušné pistole, nastavené na nízký stupeň teploty (cca 50°C) a maximální proud vzduchu. Postarejte se v tomto případě o dostatečné větrání!

  • Odstraňování nálepek

Staré nálepky a samolepky na oknech, nábytku, nádobí, ale i polepy aut (u vypalovaného laku). Stačí krátce nahřát horkým vzduchem, který uvolní pojivo a nálepky jednoduše a beze zbytku odstraníte.

  • Rozmrazování

Horkovzdušná pistole pomůže při rozmrazování vodovodního potrubí, namrzlých schodů či dveřních zámků u automobilů.

  • Desinfekce

Ač to možná pro někoho může být překvapující, dá se horkovzdušná pistole velmi dobře použít k desinfekci půdy pro květiny nebo příbytků našich domácích mazlíčků. Při teplotě kolem 500°C odumírá většina bakterií a choroboplodných zárodků. Výhodou tohoto způsobu desinfekce je především rychlost a absence chemických čistících přípravků; dbejte však na dostatečnou vzdálenost od hořlavých materiálů.

  • Vosk

Horký vzduch odstraní starý zbytkový vosk na svícnech, naopak zdeformované nebo zlomené svíčky pomůže dostat zpět do původního tvaru. Svíčku vložte do alobalu a nahřejte, takto upravená svíčka lze snadno a rychle narovnat. Také navoskování a odvoskování lyží či snowboardů je rychlá záležitost, vezmete-li si k ruce horkovzdušnou pistoli.

  • Zapálení grilovacího uhlí

Máte chuť v teplých letních večerech na příjemné posezení u grilu? Horkovzdušná pistole pomůže během krátké chvíle zapálit grilovací uhlí; stačí ji jen nastavit na vyšší teplotní stupeň. Obejdete se tak nejenom bez třísek, ale především bez zbytečných chemických podpalovadel.

  • Odplevelování

Horkým vzduchem se zbavíte rychle a ekologicky plevele, například ve spárách zámkové dlažby. Při venkovním použití může být u horkovzdušné pistole jedinou nevýhodou potřeba prodlužovacího kabelu dostatečné délky.

  • Odstranění námrazy v ledničkách

Také námrazu v ledničce nebo mrazničce odstraníte pohodlně pomocí horkovzdušné pistole. Dát pozor si musíte pouze na to, aby se horkým vzduchem nedeformovaly plastové prvky uvnitř chladícího spotřebiče.

  • Horkovzdušná pistole v kuchyni?

Věřte nevěřte – jedna berlínská hospodyňka využila předností horkovzdušné pistole také v kuchyni. Doličnou krmí byla v tomto případě cukrová pěna; pomocí horkého vzduchu se krásně zpevnila a dostala na povrchu typické nahnědlé zabarvení.

Pár rychlých slov na téma horkovzdušné pistole:

horkovzdušná pistolePři výběru nové pistole se orientujte rozsahem teplot, na které je horkovzdušná pistole schopná vzduch ohřát. Základní pistole mohou mít přednastavené dva nebo tři stupně teploty s manuálním přepínáním, moderní přístroje opatřené digitálním displejem již umožňují plynulou regulaci teploty a množství vzduchu.

Pistole by vám také měla padnout dobře do ruky. Vezměte v potaz také dostupné příslušenství v podobě různě tvarovaných trysek – nástavců, které ulehčí mnohé ze speciálních operací, prováděných horkovzdušnou pistolí. Oceníte i transportní kufřík, do kterého pistoli spolu s příslušenstvím uložíte.

Závěrečný tip: vyzkoušet můžete např. horkovzdušnou pistoli STEINEL HL1810S se třemi regulačními stupni ohřevu vzduchu. V současné době (září 2010) je nabízena za cenu kolem 1.200,- Kč a lze k ní dokoupit širokou řadu nástavců, tvarovaných podle typu použití.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist