Hledáte vhodný lék proti kašli? Nasbírejte si podběl
Chcete si nasbírat nějaké svoje vlastní léčivé rostliny? Pokud ano, jednou z možností je sběr podbělu. Tato rostlina je skvělým lékem proti kašli, ostatně na tuto skutečnost odkazuje její rodové jméno Tussilago, protože tussis znamená kašel a ago odhánět. Takže tato rostlina se žlutými květy doslova vyhání kašel. Výborná je i proti nachlazení.
Ve vyšších polohách ho ještě stihnete
Jestli chcete letos ještě mít vlastní podběl, neváhejte a vydejte se za ním. Kvete zpravidla v březnu, dubnu či ještě začátkem května – ve vyšších polohách kvete později. Nejdříve uvidíte jeho lodyhy, potom žluté květy. Jakmile odkvete, následují srdčité listy s dlouhými řapíky. Zřejmě tady dostala rostlina své jméno, proto na spodní strana listů spatříte bělavou vrstvu, která vzbuzuje dojem, že je posypaná moukou – tedy podběl.
Nejde o náročnou rostlinu
V jakých lokalitách se podběl nejčastěji vyskytuje? V Evropě, Asii i Africe, a to všude, snad s výjimkou opravdu vysokých poloh. Narazíte na něj ve štěrku, kolem cest, v lomu, na náspu železniční trati, na břehu řeky. Jako vidno, nejde o nijak náročnou rostlinu. V zásadě můžeme říci, že má v oblibě spíše vápnité půdy. Rozrůstá se pomocí oddenků, jeho semena navíc velmi dobře klíčí.
Léčivé účinky znali už v antice
Proč podběl sbírat? Odpověď naleznete v úvodu: Kvůli jeho léčivým schopnostem. Na jaře mnoho lidí trpí kašlem, rýmou, záněty průdušek. Podběl je opravdu účinným prostředkem proti úpornému suchému kašli, který dokáže pěkně znepříjemnit život. Dokonce už v antice lékaři objevili tyto jeho schopnosti a pro ně si tuto rostlinku hýčkali.
Trhejte květy bez stopky
Jak sbírat? Léčivé látky se nacházejí v listech i květech rostliny. Vitamín C a třísloviny jsou obsaženy hlavně v listech, další látky jako kyselina mléčná, vinná či jablečná nebo hořčiny potom v květech. Kromě toho je ve žlutých kvítcích třeba o cholin, inulin nebo slizovité látky. Trhejte pouze vrchní části květů bez stopek. Důležité je chytit rostlinku v plném květu, protože odkvétá dosti rychle.
Sušte maximálně na 40 °C
Můžete použít čerstvé květy nebo je usušit. Rozhodnete-li se pro druhou variantu, potom můžete sušit jednu vrstvu, a to buď přirozeně ve stínu, případně zkuste v sušičce, tam navolte teplotu 35-40 °C. Usušené květy pak vkládejte do papírových sáčků a skladujte na temném místě. Přepadne-li vás nepříjemný kašel, připravte si z květů čaj, který vám pomůže odkašlat. Zároveň tento čaj pomáhá astmatikům. Květový nálev ale má i další účinky. Pomáhá v hojení ran, hodí se na kloktání při zánětu dásní.
Užitečné jsou i listy
Po odkvětu, kdy se začnou tvořit semena, rostou listy. I ty se dají sbírat, a to během června a července. Zábal z listů pomáhá proti revmatismu, musí se ovšem nechat působit minimálně hodinu. Stejně tak se zábal hodí na zánět žil. Odvar z listů pak pomáhá třeba pásovém oparu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.