Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Historické růže

Čvc 1003 Autor: Hana Veselá

růže stolístkaMožná si vzpomenete na překrásně voňavou růži v zahradě své prababičky, které říkala stolístka. Stolístka, tedy růže stolistá, je ale jenom jedním z mnoha druhů historických růží, které se v předminulém století u nás běžně prodávaly, ať už jako sazenice nebo řezané květiny na trzích. Dnes už tuto nádheru koupíte málokde, ale jedna z možností je na internetu.

Stolístka, charakterizovaná velkým množstvím okvětních plátků se vyznačuje silnou omamnou vůní, pro kterou byla tak oblíbená. Ale proč hovořit v minulém čase. Historické růže se znovu dostávají do popředí zájmu zahrádkářů na celém světě. V Německu, Velké Británii, Spojených státech a samozřejmě Francii, kolébce historických růží, začali v polovině minulého století znovu objevovat nádheru a pestrost starých růží.

Historické růže jsou součástí rozárií, obchodů s růžemi a slouží k šlechtění nových druhů růží, které se obvykle nazývají romantické, nostalgické nebo anglické růže. Nově šlechtěné druhy těchto růží připomínají svým tvarem a často i vůní historické růže, ale na rozdíl od skutečných starých růží, dokážou kvést opakovaně po celé léto. Mívají obvykle i velikost současných čajohybridů, polyantek nebo pnoucích růží.

Historické růže jsou však i přes tyto klady jejich moderních kolegyň čím dál více vyhledávané pro svou unikátnost a historickou hodnotu. Ačkoliv část z nich kvete pouze jednou za sezónu, obvykle počátkem nebo uprostřed léta, majitelům tuto vlastnost vynahrazuje právě veliká bohatost v době kvetení. Růže kvetoucí pouze jednou za sezónu, a není to jeden den, ale tři až čtyři týdny, dává do kvetení v té době všechny síly. Keře, obvykle větších velikostí (kolem 1,5 – 2,5) metru, jsou v tomto období obsypány desítkami až stovkami květů. To moderní růže, kterou máme doma na záhonku a řežeme ji průběžně po celé léto do vázy, nikdy nedokáže.

Právě to, že v posledních sto letech vnímáme růži jako „květinu“, která kvete vytrvale celé léto, nám ztěžuje přijmout fakt, že růže jsou odborně klasifikovány jako „okrasné keře“. A který okrasný keř nebo i květina, kvete celé léto? Dáváme si do zahrad šeříky, pustoryly, zlatice a nevadí nám, že kvetou jen jednou. Stejně tak historické růže, často statné keře, které se příchodem léta obalí nádhernými, voňavými květy – květy růží.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Historické růže
 • Hana Veselá 15.7.2010 (07:09)

  Dobrý den, pousím se ve zkratce odpovědět na Váš dotaz. Historické růže se v zahraničí prodávají celkem běžně v zahradnictvích. U nás si je můžete objednat prostřednictvím e-shopů, protože pár školkařů je začíná pěstovat i u nás, ale zahradnictví o ně nemají zatím zájem. Doufejme, že se toto časem změní k lepšímu.

  Historické růže se liší od námi známých čajohybridů, polyantek, floribund atp. tedy od moderních růží několika základními znaky:
  – mají velmi plný květ. Někdo má tendenci přirovnávat ho ke květu pivoněk.
  – historické růže obvykle velmi silně voní
  – většina skupin historických růží kvete jen jednou ročně (3-6 týdnů)
  – velká část historických růží tvoří velké, statné keře.

  Pokud jste se ptala jak se od sebe liší navzájem, podívejte se např. na tento český obchod, kde jsou růže přehledně rozdělěny do skupin vlevo v menu. Každá skupina je zde charakterizována. http://www.obchodsruzemi.cz/?category_id=3&section=category

  Co se ošetřování týká, mají historické růže minimálí nároky na péči. Řez historických růží se provádí podle jejich zařazení do skupin, většina keřů se tedy každý podzim či jaro neřeže na několik oček, ale nechávají se bez řezu. Kvetou totiž na starém dřevě. Odstraňují se tedy jen odumřelé větve, příliš slabé výhony, keř se může prosvětlit, apod. Opakovaně kvetoucím se odstranují květy tak jako moderním růžím.

 • Adela Knapova 14.7.2010 (15:21)

  Ráda bych se dozvěděla více informací o historických růžích. Kde se prodávají, čím se liší a jak jsou náročné na ošetřování. Děkuji, AK

 • Hana Veselá 4.7.2010 (11:03)

  Dobrý den paní Jano. Vaše stolístka mohla zajít z mnoha důvodů – jestli v zime, mohla vymrznout, mohla už být jednoduše příliš stará, mohla jste ji nechtíc zasáhnout herbicidem. Možností je mnoho, musela napsat více informací, jak k tomu došlo.

  V každém případě, sehnat novou není již dnes problém. Můžete si dokone vybrat z mnoha druhů, resp. kultivarů původní R.centifolia, tedy růže stolisté. Naleznete např. v internetovém obchodě na adrese:

  http://www.obchodsruzemi.cz/?category_id=21&section=category

  S pozdravem,
  H.Veselá

 • Jana, Skrýšov 3.7.2010 (21:02)

  Dobrý den, prosím o info, kde se dá stolístka koupit. Nevím proč nám zašla a nikde ji nemohu sehnat. Předem děkuji, Jana (kraj Vysočina)

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist