Hibicus Rosa-sinensis Čínský ibišek
Nádherná rostlina s typickými květy s vámi při dobré péči může prožít celý život. Statný a dlouhověký ibišek se udržuje v požadovaném tvaru tvarováním a ani jeho rozmnožování v domácích podmínkách není složité. Přesto existuje cosi záhadného, co činí, že u někoho se ibiškům daří a u někoho prostě ani, kdyby se rozkrájel, ne. Při dobré péči vyroste až 3m do výšky. Podíváme se tedy, kde možná děláme chyby.
Nesnáší kolísání teplot vzduchu i vody
Zásadní chybou při pěstování ibišků je vystavování rostlin kolísavým teplotám. Vadit může i průvan ode dveří nebo z okna, ale tady platí, že otužená rostlina ho snese bez problémů. Při velkém šoku ibišek shodí listy, které jsou jinak podlouhlé, po okrajích zubaté a na vzrostlých kusech mají až 15 cm. Ty však pak brzy dorostou. POZOR! Ibišek rád opadá tehdy, zalijete-li ho STUDENOU vodou.
Květy jsou překrásné, ale choulostivé
Často se stane, že nakvetlé rostlině kvítky opadají již druhý den, kdy ji přineseme z obchodu domů. Stejně tak mohou opadat i listy. Ale nic se neděje, ač je ibišek tak trochu lekavou rostlinou, většinou se hravě vzpamatuje, přeživší poupata vykvetou o pár dní později a rozhodně se brzy dočkáte kvítků svých. Ty mohou mít až 17 cm v průměru na již vzrostlých rostlinách. Zvláštností je, že květy ibišku kvetou pouze jeden jediný den! Barevné varianty jsou různé, původní bílé, červené a růžové ibišky doplňují i žíhané (i žíhané listy) nebo jinobarevné.
Světelné podmínky: Světlo a slunce
Ibišek miluje teplo a trošku skryté sluníčko a taky letnění. Opravdu pochází z Asie, konkrétně z Číny. Ideální je pro něj tedy místo, kde je rozptýlené sluneční a denní světlo. Přímo výheň letního žáru mu dobře nedělá, ale schovaný za bambusovou rohoží si bude lebedit. Pamatujte si, že čím více má ibišek světla, tím lépe a častěji kvete. I při zimování má rád místnost, ve které je dost jasného světla.
Teplota: jednolité teplo
Teplota by neměla příliš kolísat zejména ne v místnosti. Jinak letněný ibišek je odolnější, zvládne bez problémů přechody z nočních do denních teplot. Zvládá teploty od 15 do 25 °C a při zimování mohou být i o něco málo nižší. Nesmí však pomrznout a už teploty pod 10°C dobře nesnáší.
Vlhkost: mírná až vysoká
I vlhkost může být různá, tady má ibišek rád jak sucho, tak i občasné poskoky ve vlhkosti vzduchu směrem nahoru. Takový deštík nebo občasné porosení je pro něj dobrodiní a to mu klidně dopřejte. Zálivku potřebuje poměrně hojnou, určitě každý den, ale dávejte pozor na přemokření, to rád nemá. Voda na zálivku musí být odstátá, aby to pro rostlinu nebyl teplotní šok. V nejhorších případech a potřebě ibišek rychle zalít, smíchejte vodu s troškou teplé. Ibišku vadí i ta studená, která se točí z vodovodního kohoutku.
Domácí ibišek můžete čas od času vyndat ven na mírný letní deštík, těch pár hodin přežije v pořádku.
Hnojení: každé dva týdny, v zimě nehnojit.
Rozmnožování: Dřevnatými koncovými řízky
Čínský ibišek dobře koření z řízků, které nařežete z dřevnatých koncových větviček. Na jejich koncích už musí být zralé dřevo, jinak uschne a nezakoření. Řízky můžeme ponořit do stimulátoru růstu (ale nemusíme) a zapíchneme do substrátu. Přikryjeme skleničkou nebo igelitovým sáčkem, aby se lépe držela vzdušná vlhkost, kterou musí mít rostlina při zakořeňování vyšší než obyčejně.
Zemina musí dobře propouštět
Drnovka, rašelina, listovka, humus a písek – to je složení substrátu, ve kterém lze úspěšně množit mladé rostliny. Starší potom přesazujeme do klasického substrátu na pokojové rostliny, ale ibišek je natolik přizpůsobivý, že umí růst i v kvalitní půdě ze zahrady.
Pozor! Ibišek je lehce jedovatý pro kočky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.