Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Fitónie zvaná hadí kůže

Led 1707 Autor: Redakce

fitonieJedná se o plazivou bylinu, která pochází z tropických deštných pralesů Jižní Ameriky. Její listy jsou sice drobné, ale jsou zdobené opravdu velmi výraznou žilnatinou. Tato žilnatina může být dokonce i různě zbarvena. Setkat se můžeme s barvou bílou, červenou či růžovou. Fitónie také i kvete, květy jsou však velice nevýrazné a jsou zbarveny do zelena a většinou bývá lepší květy rostlině odstranit, aby se příliš nevysilovala. Díky odstranění květů se tak velmi zlepší kvalita a bohatost listů. Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu okrasnou listem, se tento krok rozhodně vyplatí.

Odrůdy rostliny fitónie

  • vergschaffeltii: tato odrůda má listy o něco větší a výrazná žilnatina má červené zbarvení
  • argyroneuru: poznávací znamení této odrůdy je výrazná bílá žilnatina
  • argyroneura Nana: předchozí dvě odrůdy v bytových podmínkách rychle odumírají, proto se pro domácí pěstování nejvíce hodí tato odrůda. Její listy jsou drobné a zdobené bílou žilnatinou

fitonie

Charakteristika rostliny fitónie

Tato převislá pokojová rostlina má svůj původ v Peru. Její listy jsou malé, vejčité. Barva těchto listů nejčastěji bývá zelená, může však ale být i různobarevná, panašovaná a vždy je zdobena výrazným žilkováním. Květy rostliny se objevují v létě, jsou zelené barvy a vůbec nevoní, ale jak jsme již zmiňovali je mnohem lepší je odstranit a rostlinu jimi zbytečně nevysilovat. V našich podmínkách se rostlina bez obtíží dorůstá do výšky v rozmezí od 25 do 30cm, nejde tedy o rostlinu prostorově náročnou. V jiných ohledech se však jedná spíše o rostlinu náročnější a to zejména z důvodu její náročnosti na zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud jí však poskytneme péči, kterou si zaslouží, odvděčí se nám svou dlouhověkostí. Skvěle se hodí pro pěstování v teráriích či skleněných koulích. Je dobré vytáhlé stonky rostlině seřezávat a to proto, abychom udrželi její pěkný tvar.

Jak na správné pěstování rostliny

Rostlinu bychom měli nejlépe sázet do rašelinového substrátu a umístit jí spíše do polostínu či do naprostého stínu. Jedná se o rostlinu, která doslova nesnese přímé letní slunce. Fitónie se řadí mezi rostliny, které přímo milují teplo, proto je ideální teplota pro jejich pěstování kolem 21°C. Minimum pro pěstování v zimě se pohybuje do 15°C. Nikdy rostlinu nevystavujte nižším teplotám, je totiž nemrazuvzdorná a nedokázala by si s nimi poradit. Fitónii bychom měli zalévat tak, aby její substrát nikdy nevyschl. Zálivka je však náročný bod jejího pěstování. Rostlinu nikdy nesmíme přelít, protože v takovém případě by došlo ke žloutnutí listů. Nikdy však také na zálivku nesmíme zapomenout, protože naopak v takovém případě by se její listy začaly kroutit. Nikdy bychom neměli také zalévat příliš studenou vodou. Musíme myslet také na to, že jde o rostlinu tropickou, která tedy vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu. Proto bychom jí měli často rosit a také jí umístit do misky s obsahem navlhčených kamínků. V období vegetace fitónie bychom jí měli 2x měsíčně hnojit pomocí standartního tekutého hnojiva.

fitonie

Množení, přesazování, problémy

Množíme vždy na jaře a to dělením či zakořeněním plazivých stonků. Stonkové řízky dokáží skvěle zakořenit v půdě při teplotě nad 22°C. Přesazovat bychom správně měli opravdu každý rok a to vždy na jaře. Nikdy rostlinu nečistěte pomocí lesku na listy, ten totiž doslova nesnáší. V případě, že rostlina bude na příliš světlém stanovišti při nízké vlhkosti vzduchu, začnou její krásné listy zasychat. Na příliš chladném stanovišti rostlina začne postupně listy shazovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist