Fíkus palístkový (Ficus pumila) – roztomilá plazivka
Na první pohled byste neřekli, že jde o fíkus. Lístky jsou drobounké a jemňoučké jako papír. Tak trochu je podobný maličkému kulatolistovému břečťanu. Lístky mají široký kruhový béžový lem a plazivé stonky se dají výborně tvarovat.
Existuje vícero různých kultivarů lišících se velikostí lístků i tvarem. Fíkus zakořeněný má lístky větší, asi v průměru 4 cm, tento malý fíkus palístkový je má malinké, maximálně 1-2 cm v průměru. V bytových podmínkách často tato krásná rostlinka zachází na příliš suchý vzduch.
Jeho domovinou je tropický prales, potřebuje vlhko
Tam se jeho plazivé a popínavé stonky šplhají vzhůru po stromech a i na zemi tvoří rozsáhlé měkké koberce. Vlhkost vzduchu je při zemi obrovská a to je přesně to, co tato rostlinka potřebuje i v domácích podmínkách. Nejlépe mu tedy bude v koupelnách, kde alespoň krátkodobě vystupuje vlhkost vzduchu k pro něj příjemným hodnotám.
Je to také skvělá rostlina do vlhkých terárií, tam se jí bude mimořádně dařit, zejména, je-li ještě vyhřívané a má-li umělé osvětlení, a nesídlí-li v něm zvířátko, které si na něm pochutná.
Koření velmi lehce a dobře se tvaruje
Drobné kořínky snadno raší, když se plazivý stonek dostane do styku s vlhkým podkladem, nejlépe tedy zeminou. Říká se jim „příčepivé“ kořínky a rostlina se jimi občas přidržuje i na vhodné opoře. Kam jí položíme, tak zakoření a tam se bude příjemně vinout. Má-li opravdu dobré podmínky, tedy teplo a vlhko, roste velmi rychle podobně jako břečťan. Při špatných podmínkách rostlina podesychá a roste skromně.
Světelné podmínky: světlo až polostín
Tento maličký fíkus má rád kromě plného sluníčka jakékoliv světelné podmínky. Pod stromy je světla dost, ale je tam i příjemný polostín. Ideální je pro něj jak východní, tak i severní okno. Velmi dobře snáší i umělé osvětlení, a to jak v teráriích, tak i v místnostech.
Teplota: teplo, teploučko
Ovšem tepla má rád opravdu hodně. Přímo pařlivo je pro něj to pravé. V zimě však chce odpočívat. Při přezimování je ideální teplota od 10-15°C při zachování mírné vlhkosti vzduchu. Tehdy ho také zaléváme mírněji, zhruba jednou za 4 dny.
Vlhkost: mírná až vysoká
Vlhkost je zásadním faktorem při úspěchu pěstování. Když ho necháte přesušit byť jen krátkodobě, rostlina se již jen velmi těžko vzpamatovává a většinou postupně zahyne. Její papírové jemné lístečky potřebují mít neustále přísun vlhkosti. Jednorázové poškození suchem už prostě nerozdýchají.
Zaléváme tehdy, je-li kořenový maličko proschlý, to platí zejména v chladnějších místnostech, aby se na rostlině nešířila plíseň. V teplejších podmínkách můžete vlhkost udržovat tak nějak průběžně. Spotřebu vody má rostlina celkem velkou a v teple jí zaléváme téměř denně. Dbejme na odstátou vodu, zalévání studenou vodou z kohoutku nese velmi špatně, v tropech taky nepadá ledový déšť.
Hnojení: 1x za dva týdny hnojivem na listové rostliny
Rozmnožování: vrcholovými řízky
Tento maličký fíkus si můžeme namnožit nejlépe právě popínavými stonky, tedy vrcholovými řízky. Jednotlivé šlahouny můžeme nastříhat na malé kousky, v podstatě kolik má lístků, tolik můžeme mít miniaturních řízečků. Rostlinkám udržujeme relativní teplo (až kolem 25 – 29°C) a vlhko, nádobu přiklopíme. Koření snadno v zemině, kterou si namícháme takto: 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Rostlina potřebuje relativně malý prostor, jen tak tak pro kořínky. Zbytečně mnoho zeminy může městnat vodu a kořínky budou zahnívat.
I proto ji přesazujeme až tehdy, je-li to bezpodmínečně nutné a starší rostliny již nepřesazujeme vůbec, jen jim vyměníme vrchní část zeminy v květináči.
Náhle opadaly listy?
Nejčastější nešvar a neúspěch při pěstování je náhlá ztráta listů. Typické pro fíkusy, ale ty to velmi často přežijí. Fíkus palístkový neztrácí listy tak snadno při náhlé změně prostředí, ale když už se tak stane, bývá to fatální stav. Je přehnojený, přesušený nebo naopak přemokřený, to jsou chvíle, kdy opadávají, usychají a uhnívají spodní části rostliny. Také nemá rád průvan a silní sluneční záření, tehdy opadává spíše zvrchu.
Jemňoučký jemnolistý fíkus potřebuje jemné a vlhké zacházení, za to se však odvděčí přímo tropickým bujným růstem.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.