Fialkový jetel luční: bylinka nejen pro ženské potíže
Určitě znáte tenhle šťavnatý jetýlek, který milují hospodářská zvířata. A víte, že je to i velice zajímavá léčivka, jejíž účinky ještě zdaleka nejsou dokonale prozkoumány. Fialové huňaté hlavičky jsou cenným zdrojem mnoha účinných látek, z nichž nejvíce vystupují fytoestrogeny, které mohou mírnit problémy s menopauzou nebo menstruačními potížemi. Nejen pro ženy je to velice laskavá bylinka!
A ani pánové nezůstávají pozadu – i jim může jetel pomoci na problémy s prostatou.
Co obsahuje?
Jetel luční obsahuje silice, isoflavony, glykosidy a třísloviny, které dávají čajovému nálevu z bylinky svíravou chuť. Zajímavou látkou, kterou najdete v květech, stoncích i listech jsou fytoestrogeny a tak se jetel stává součástí bylinných přípravků pro ženy v menopauze k mírnění návalů horka, pocení a stavy únavy.
Výživou hodnotu jetele ocení spíše zvířata, ale pro zajímavost můžeme uvést, že jihoameričtí indiáni si údajně jetel pěstují jako rostlinu, která jim pomáhá překlenout jarní hladové období.
Ve středověku léčil KRTICI
„Krtice“ je název pro nemoc skrofulóza, která byla poměrně rozšířená ve středověku v dětském věku. Byla nazývána také „dětskou tuberkulózou“, kdy byly děti neduživé, slabé, náchylné k nemocem a zraněním. Děti byli typického nezdravého vzhledu, bledé, hubené, lenivých pohybů a duševní ochablosti. A když už jsme u těch vážnějších nemocí, jetelem se v minulosti léčil také černý kašel, protože usnadňuje vykašlávání a mírní křeče. Na začátku 19. století pak byl doporučován i jako lék na rakovinu.
Neužívat ve velkém množství ani dlouhodobě
Právě jako protirakovinný lék se jetel moc nevyužívá, protože je bezpečný pouze při krátkodobém užívání. Může navíc reagovat s léky hormonálního rázu (estrogeny) s antikoagulanty a inhibitory krevních destiček. Stejně tak opatrní by měly být děti a těhotné ženy nebo ženy postižené rakovinou prsu či jinou rakovinou spojenou s hormony.
Jetelu jen s mírou! A jinak, dobrý na kašel i jako projímadlo!
Užití jetele lučního je opravdu široké. Jak již bylo zmíněno, pomáhá při kašli a zánětech dýchacích cest, protože uvolňuje křečovité stažení a usnadňuje vykašlávání hlenů. Působí močopudně, uklidňuje i psychiku a v Rusku nebo Číně je třeba používám i pro léčbu bronchitického astmatu. U nás se používá spíše jako léčivka pro menopauzální problémy nebo bolesti prsů spojené s menstruačním cyklem. Dokonce se uvádí i jeho příznivý vliv na muže s počínajícím zbytněním prostaty.
Výborně působí i jako mírné antivirotikum a antibiotikum. Pro tento účel je skvělý jetelový med, kdy se podaří nechat včely u jetelových polí. Je skvělý při začínajících infekcích, angínách a chřipkách. Začínají pokusy s využitím jetele lučního při metabolickém syndromu, který by mohl umět mírnit.
POZOR: Silný jetelový čaj je výborné projímadlo!
A ostatně, jetelové hlavičky (a nejlépe i celou rozdrcenou bylinu), můžeme použít i na mnohé další neduhy:
– Je močopudný, takže pročistí ledviny i močový měchýř při počínajícím nebo probíhajícím zánětu.
-Dobře působí na zánětlivé výtoky u žen.
-Má skvělé desinfekční vlastnosti, takže uleví i při akutních katarech zažívacího traktu.
-Zevně působí výborně na hojení ekzémů, vyrážek a špatně se hojících ran.
-Je z něj skvělá pleťová voda na pleť se sklonem k zánětům a akné-
-Dobře odvádí toxiny z těla, takže se doporučuje jako doplněk při dně nebo revmatismu.
-Dobrá bylinka do detoxikačních a hubnoucích kúr, očišťuje také játra.
Sbíráme od května do září
Doba sběru je právě nyní, od května do září. Sbíráme buď ty krásné nachové až karmínově fialové bambulky s medovou vůní nebo celé rostliny, ale nejvíce léčivých látek je v květech. Plně rozkvetlé baňaté květy uštipujeme z rostliny včetně několika přilehlých zelených lístků.
Sušíme ve stínu v dobře větrané místnosti, kvítka nesmí na sluníčko nebo do teploty vyšší než 35 – 40 °C, jinak zčernají a znehodnotí se.
Z jetelu si tedy můžeme uvařit klasicky čaj nebo udělat lihovou tinkturu nebo podobně jako z pampelišek či sedmikrásek uvařit tekutý hustý sirup (cukrový med).
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.