Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Fazole patří mezi vděčné domácí luštěniny

Kvě 2015 Autor: Redakce

Věděli jste, že fazol obecný (Phaseolus) pochází z Ameriky? Přitom se nyní jedná o celosvětově populární, na pěstování velmi jednoduchou luštěninu. Pěstovat se dají ale také jako zelenina, stačí lusky sebrat před dozráním semen a fazole používat celé. Pokud vám jde právě o zeleninu, je vhodné sáhnout po kultivaru fazolu zahradního (v liánové nebo keříčkové formě). U nás se jako zelenina většinou pěstuje spíše keříčková forma.

Fazole patří mezi vděčné domácí luštěniny. Dobře se vysévají, rychle rostou a nezabírají na zahrádce příliš mnoho místa, zvláště ty popínavé. Pěstovat je můžete pro zelené lusky i zralá semena.

fazol zahradni

Výběr semen

Pokud fazol již pěstujete, není nic jednoduššího než několik lusků nechat dozrát do zaschnutí, tedy úplné zralosti semen a ty si pak uschovat do další sezóny. Pokud s pěstováním začínáte, semena popínavých i keříčkových fazolí seženete v každém zahradnictví nebo na farmářském trhu. Neváhejte také třeba navštívit souseda, zda mu nějaké fazole vhodné k výsevu nezbyla. Velmi populární jsou také krabičky pro výměnu osiv, které najdete na mnohých místech všude po republice. Většinou ve zdravých výživách a podobně.

mix fazoli

Nyní je ta správná doba pro výsev

Fazol můžete samozřejmě předpěstovat. Na farmářských trzích jsme dokonce viděli prodávat sazenice fazolí různých druhů již jako vzrostlé sazenice určené k okamžitému přesazení na záhon. Cena se pohybuje mezi 15-30 Kč (za tu cenu máte celý pytlík semen).

Výsev doporučujeme provádět až po „zmrzlých“. Důvod je jednoduchý. Ve studené zemi bude semeno jen ležet a někdy může dokonce zplesnivět. Fazol potřebuje teplo. Proto pokud nemůžete vydržet, vysejte si fazolky do květináčů a předpěstujte si je. Pokud ale s výsevem začnete začátkem června přímo na stanoviště, jistě nic nezameškáte.

purpurove fazole

Vhodná půda a péče

Jak již bylo řečeno, fazole nesnášejí zimu. Jakožto teplomilné rostliny je vysévejte na slunná stanoviště, kde jim nacyhstáte středně lehký substrát s přídavkem dlouhodobě působícího organického hnojiva. Díky rychlému, bujnému růstu potřebuje rostlina dostatek živin. Myslete také na zálivku bez přemokření.

pestovani fazoli

Výsev provádíme v závislosti na tom, zda chceme pěstoavt keříčkové nebo popínavé druhy. Keříčkové fazole vyséváme do hrůbků po 2-3 zrnech, které vykopeme asi 10 cm od sebe. Naopak tyčkové fazole potřebují oporu a s tím musíme počítat již při výsevu. Velmi vhodné je vysít po jedné fazoli 5 cm od sebe a nechat liány, aby krásně ozelenily drátěný plot. Fazole jsou nejen výtečné v kuchyni, ale i okrasné. Mají trojčetné, sytě zelení listy a různě barevné, motýlovité květy. Vše záleží na zvolené odrůdě.

popinavy fazol pestovani

Naše tipy:

Nejste si jistí, jakou zvolit odrůdu? Zkuste mix semen a nechte se překvapit. Zajímavé je, že barva semen odpovídá barvě lusků rostliny, která ze semínka vyroste.

Postupným výsevem až do konce června můžeme podobně jako u hrachu prodloužit dobu sklizně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist