Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Exotická kráska Kurkuma

Lis 1621 Autor: Redakce

kurkuma kvetJde o velice zajímavou, exotickou rostlinu, která pochází z Jihovýchodní Asie. Možná jí znáte jako exotickou bylinku. Její kořen patří mezi úžasné koření a to zejména v asijské kuchyni. V naší zemi toto koření známe pod jménem zázvor. Pokud vám kurkuma byla neznámá, tak teď už jistě víte. Málokdo však ví, že tato krásná rostlina je také pokojovou květinou, pěstovanou i pro svou krásu. Dorůst může do výšky až 1 metru. Má dlouhé stonky, na kterých nalezneme oválné listy, mezi kterými nápadně vykukují světle fialové květy. Tyto květy nám svým tvarem mohou připomínat tvar lotosu nebo ocúnu. Pokud květině věnujeme správnou péči, květy vydrží po dlouhou dobu plnit dekorativní funkci a to dokonce až 3 měsíce. V podzimních měsících rostlina odkvétá a ztrácí i listy.

Charakteristika Kurkumy

Známe dvě odrůdy této rostliny a to: C. alismatifolia a C. australasica. Její listy mají svěží zelenou barvu a květy jsou nádherně fialové či růžové. První kvítky se mohou začít objevovat od července a při správné péči vydrží až do října. Řadí se mezi nemrazuvzdorné rostliny, proto musíme dávat pozor na správnou teplotu, ve které rostlinu pěstujeme. Pokud jí poskytujeme dostatečnou a správnou péči jedná se o rostlinu dlouholetou, vydrží vám tedy dělat parádu i několik let.

Jak kurkumu správně pěstovat

Rostlinu sázejte do písčito-hlinité půdy a umístěte ji na velmi světlé stanoviště. Jen tak se vám rostlina dokáže správně odměnit. Pokud ji umístíte do stínu, velmi tak snížíme intenzitu zbarvení jejích listů. Rostlině se bude nejlépe dařit při mírně vyšší pokojové teplotě, která by se měla pohybovat kolem 25°C. Po odkvětu je důležité rostlinu přemístit na chladné stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 7°C. Kurkuma miluje vydatnou zálivku, proto jí již od jarních do letních měsíců opravdu vydatně zaléváme. Tuto zálivku omezíme až po odkvětu ale zalévat nepřestáváme. Budeme zalévat mírně tak, aby nedošlo k úplnému vyschnutí cibule. Hnojit je také potřeba s příchodem jarních měsíců, jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem. Jednou za čas je také potřeba otřít listy kurkumy tak, aby se na nich neusazoval prach. Rostlině neuškodí ani to, pokud ji jednou za čas vezmeme pod sprchu, kde ji osprchujeme pod proudem tekoucí vody. Kurkumu množíme pomocí jejích kořenů. Pokud rostlinu umístíme na příliš tmavé stanoviště, zajistíme ji zpomalený růst a také výrazně snížíme dobu kvetení.

Jak na sklizeň hlíz

kurkuma hlizyNejvhodnější dobou pro sklizeň je chvíle, kdy kurkuma odkvetla a její stonek se pomalu začíná zatahovat. Rostlinu opatrně vyjmeme z květináče a oklepeme zeminu. V případě, že je hlíza opravdu velká, můžeme ji rozdělit na dvě části. První bude sloužit k našim užitkům v kuchyni a druhá pro následující pěstování. Sklizené oddenky očistíme, zbavíme kořenů a povaříme. Vařením nám vznikne typická žlutá barva, zvaná kurkumin. Po povaření oddenky usušíme a následně rozemeleme na jemný prášek a máme hotové koření.
Žluté barvivo, které je v hlízách obsaženo se také používá například k barvení textilií, potravin ale i k různým kosmetickým účelům. Dokonce má také protirakovinné účinky, příznivě působí i při žaludečních a ledvinových problémech a snižuje i množství cholesterolu v krvi. Jde opravdu o velice výjimečnou pokojovou rostlinu.

kurkuma

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist