Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Eschynantus je krásná pokojová rostlina

Lis 1624 Autor: Redakce

Jde o nádherné a zároveň velice zajímavé rostliny, které mohou náš domov velice ozvláštnit. Této rostliny existuje dokonce až 180 druhů, které od sebe rozeznáme pomocí velikosti jejich vzrůstu, tvarem listů nebo pomocí jejich zbarvení. Je pravdou, že i přes svou krásu patří spíše k méně známým rostlinám. Díky svým požadavkům na pěstování se řadí do skupin rostlin náročnějších. Původem jde o exotickou rostlinu, která v zemi svého původu roste v korunách stromů. Nalezneme u ní převislé stonky s nádhernými červeno až oranžovými květy. Pokud jste se s názvem Eschynantus nikdy nesetkali, je možné že znáte spíš označení Rděnka Hildebrandtova, což je její druhý název.

Eschynantus

Krásná, ale náročná rostlina

Svůj původní domov má tato rostlina na ostrově Jáva a Borneu. Díky tomu, že domovem je pro ni tropická Asie, klade si pro nás poměrně náročně podmínky, pro spokojený růst. Jak tedy postupovat aby nám ze sebe rostlina dala i v našich podmínkách to nejlepší? Teplota v místnosti, kde rostlinu pěstujeme, by měla být přibližně 22°C. Zajistit bychom také měli poměrně vysokou vlhkost vzduchu. Eschynantus sázíme do vzdušného a hodně dobře propustného substrátu. Nezapomínáme rostlinu nejen zalévat ale také ji často mlžit měkkou vodou. Ve vegetačním období, tedy od března do září je dobré rostlinu jednou za 14 dní přihnojovat slabým roztokem plného hnojiva. Krása hlavně převisle rostoucích druhů této rostliny nejvíce vynikne při pěstování v závěsných nádobách. Zasazenou rostlinu umístíme na světlé místo, nevystavujte ji však přímým slunečním paprskům, mohlo by dojít k popálení jejích listů

Výhodou je, že Eschynantus není rostlina náchylná k napadení škůdci, jediné co na ní můžeme nalézt, jsou mšice.

Lze Eschynantus pěstovat i při nižší teplotě?

Jak už jsme si řekli, rostlině se nejlépe daří při běžné pokojové teplotě, tedy okolo 22°C. Zároveň by teplota také neměla překročit hranici 28°C! V zimním období je však rostlinu možné pěstovat i při teplotě pouze 15°C. Pokud Eschynantus pěstujeme při takto nízké teplotě, musíme omezit jeho zálivku. Opět je nejlepší zalévat měkkou vodou pokojové teploty. Do nádoby je dobré umístit drenáž, abychom předešli přemokření rostliny. V takovém případě by došlo k postupnému uhnívání kořenů. Pozor dejte ale i na opačný případ, tedy na nedostatek zálivky. I v takových podmínkách by hrozila porucha růstu rostliny.

Lze podpořit květ?

Pokud se vám zdá, že rostlina nechce rozkvést, můžete ji k tomu drobně pomoci. Není to nic složitého. Postačí, pokud na chvíli omezíme zálivku i hnojení, rostlina by měla nasadit poupata a v takovém případě opět začneme přihnojovat. Jakmile již rostlina má poupata, neměli bychom s ní pohybovat a měli bychom se snažit udržovat stále stejnou teplotu v místnosti. Na paměti také mějte, že rostlina ke správnému a bohatému květu potřebuje dostatek světla. V tmavé místnosti tedy opravdu spokojená nebude.

Jak na přesazování a množení

Mladší rostlinu bychom měli přesazovat každý rok, rostliny starší pak postačí přesadit pouze jednou za 2 až 3 roky. Abychom rostlině pomohli v dobrém růstu, nezapomeneme ji drobně zkrátit kořenový systém. Jakmile se vám rostlina bude zdát dostatečně rozrostlá, můžete začít s jejím množením. Odštípněte její vrcholky, ty pak postačí vložit do vlhkého a teplého substrátu, zakoření se velice snadno.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist