Elixír mládí – odvar z citronové trávy
Receptem na dlouhý plnohodnotný život jsou antioxidanty. Jedním z přírodních zdrojů je citronová tráva, která pochází z Asie, kde se používala při přípravě jídel.
Lze ji dnes sehnat v jakémkoliv supermarketu sušenou, ale můžete si ji i vypěstovat. Hlavní výhodou citrónové trávy je, že obsahuje zdravé silice, které po citronu jen chutnají a voní, ale nejsou kyselé, což ocení zejména jedinci s přecitlivělým žaludkem. Z čerstvé i sušené citonové trávy si tak vyrobíte výborný zdravý čaj. Stačí cca 2 kávové lžičky přelít horkou vodou. Pokud ale preferujete výrobky již hotové, lze zakoupit mnoho čajů, které citronovou trávu obsahují.
Citronová tráva-voňatka citronová
Citronová tráva (Cymbopogon citratus) je velice užitečná rostlina. Její využití je opravdu široké. Silice citronové trávy mají blahodárné účinky na pleť, takže se často přidává do všelijakých kosmetických preparátů. Například krémů, či pleťových vod. Také se často přidávají do parfémů. Silice se však rovněž používají k dochucování jídel, nebo i nápojů. Užitečné také je, že má léčivé účinky. Je velice nápomocná při léčbě chřipky, žaludeční nevolnosti, malárie, ale i nervových chorob.
Citronová tráva má však i jiný název. A to sice voňatka citronová, také o ní můžete slyšet pod anglickým názvem – lemon grass.
Tato rostlina je specifická svou silnou citronovou vůní. Její vzhled je však vcelku nenápadný. Jsou to zelenošedé velmi úzké listy, které mohou dorůstat až do výšky přes 1,5 metru.
Rostlina pochází ze subtropické části Asie, konkrétně z pobřeží Malabarského. Divoce pak roste na Karibském souostroví a v Africe v oblastech kolem rovníku. Vypěstovat si ji však můžete i jednoduše u vás doma. Dnes už nemusíte postupovat tak složitě jako dříve. To jste ji totiž museli rozmnožovat výhradně dělením trsů, semena se totiž nedala tak snadno sehnat. Dnes už jsou však běžně k dostání v každém větším zahradnictví.
Pěstujeme citronovou trávu
Brzy po zasazení, tedy když klíčí, potřebuje citronová tráva vyšší teplotu. Asi okolo 25°C. Klíčící doba trvá v průměru asi tři týdny. Nelekejte se, že zdaleka ne všechna semena vyklíčí, to je totiž naprosto normální. Semena musíte zasít do kvalitního substrátu, kterým semínka zasypeme, aby se jim vůbec dařilo. Po zalití zakryjeme misku se semínky skleněnou deskou. Nezapomeňte semínka rosit, aby nezaschla.
Dokud jsou rostlinky mladé, je třeba je přepichovat. Citronová tráva potřebuje opravdu dost vody, ale nesvědčí jí, pokud ve vodě přímo stojí. Přes zimu můžete mít rostlinu normálně doma, v toto roční období jí totiž stačí teplota kolem 10°C a samozřejmě ji úměrně (tedy přes zimu podstatně méně) zalíváme.
Komentáře k článku
Emil Štrojsa 12.2.2010 (07:31)
Já bych na klasický plod citronovníku nezanevřel. Každé ráno vymačkám půl citrónu a přidám lžičku cukru. Dobře zamíchám. Tento nápoj mě zaručeně probudí a kyselý není. Děkuji