Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ekologická doprava

Dub 1328 Autor: Františka Podzimková

eko automobilyTaké vám přijde zbytečné zatěžovat životní prostředí automobilovým provozem? Samozřejmě, že někdy je cesta autem nevyhnutelná, ale na druhé straně se dá rozhodně alespoň částečně omezit, nebo zefektivnit.

Málo lidí si uvědomuje, jak moc automobilový provoz životnímu prostředí škodí. Nejsou to totiž jen emise, což jsou důsledky nedokonalého spalování směsi paliva v motoru (oxid uhelnatý, oxidy dusíku, nebo zbytky uhlovodíků), ale celkově škodí i hluk, vibrace, nebo znečišťování vod a půdy v důsledku automobilismu. V širším hledisku rovněž škodí zabírání orné půdy kvůli výstavbě dálnic a silnic. Šokující také může být fakt, že ze všech škodlivých emisí automobilová doprava jich produkuje přes 90 %.

Jak se tedy ale s tímto problémem vypořádat?

eko automobilProblém není vůbec tak těžko řešitelný, alespoň tedy z části, jak by se mohlo zdát. Prvním krokem je začít o problémech, souvisejících s dopravou, více mluvit, obeznámit s těmito dopady a skutečnostmi co nejširší spektrum lidí.

Tak dobře, to je jedna věc, další věcí je, nabídnout lidem dostatek schůdných řešení, která se jim naskytují. Taková řešení, která pro ně budou přípustná, pohodlná, jednoduchá a hlavně dostupná. Nehledě na to, že pokud najezdíte ročně méně, než 10 000 km, vlastní automobil se vám nevyplatí.

Prvním možným řešením je sdílení automobilu…

Pokud víte, že automobil tolik nevyužíváte, je zbytečné mít vlastní. Pokud se ale domluvíte s jiným člověkem, nebo rodinou, která má stejný problém a auto také nepotřebuje tak často. Více informací můžete čerpat třeba na stránkách sharujeme.cz v rámci města Prahy, nebo v rámci města Brna autonapul.org.

Dalším schůdným řešením se může stát půjčovna aut. Nyní už totiž najdeme půjčovny podstatně dostupnější jak finančně, tak přístupově. Půjčování aut je dobré zejména pokud auta potřebujete příležitostně a vaše vlastní auto by bylo z velké části nevyužité. V několika městech po celé Evropě skvěle funguje služba Car2go. Půjčit si zde můžete příhodné městské auto (SmartForTwo). Cena je opravdu příjemná – automobil vás vyjde na necelé 0,2 Eura za minutu. Půjčováním automobilu vám odpadá povinnost starat se o pojištění vozu, nebo starost o palivo. Vůz si můžete zamluvit online, nebo přímo v samotných provozovnách. Tato služba zatím v ČR není, v dohledné době by však už být měla.

Eko vozy

Třetím řešením se mohou stát ekologicky šetrná vozidla a vozidla, která mají nízkou spotřebu paliva a tedy i nízkou produkci emisí a skleníkových plynů. Pro tato auta se používá označení green cars, clean green cars, nebo greenline cars.

Samotných ekologických aut je hned několik druhů. Do kategorií se řadí zejména podle jejich pohonu. První skupinou jsou automobily, které využívají alternativní paliva. Tato paliva mohou být LPG (zkapalněný ropný plyn), CNG (stlačený zemní plyn), biopaliva (např. biodiesel, dimethyléter, nebo bioethanol), nebo vodík. Druhou skupinou jsou auta, která využívají alternativní pohon. To mohou být hybridní vozidla, která kombinují spalovací motor a elektromotor, nebo elektromobily, které k pohonu využívají pouze a výhradně elektromotor.

elektricky automobil

Pokud se rozhodnete těmito auty ulevit životnímu prostředí, mnohdy to má pro vás opravdu hodně výhod. Nejen nižší spotřebu, nižší náklady, ale u některých i daňové úlevy, nebo parkovací výhody. Samozřejmě jsou tu nevýhody jako vyšší pořizovací cena, nebo složitější a nákladnější opravy.

Zůstává ale otázkou, jestli se to v dlouhodobém hledisku stejně pořád více nevyplatí, protože klady ve svém počtu stále převyšují zápory. Nehledě na to, že pro životní prostředí, ve kterém žijeme, jsou tyto alternativní metody mnohem schůdnější a snesitelnější.

Je potřeba, aby si tyto informace uvědomovalo co nejvíce lidí. Samozřejmě přispívat můžete už i jen tím, že se budete snažit, co nejvíce využívat městské hromadné dopravy a do měst tak přivedete alespoň o něco méně automobilů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist