Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Dřevěné terasy-díl 1.

Čvn 1415 Autor: Redakce

K letnímu období patří rozkvetlé zahrady, zahradní grill párty a zejména bazény. A právě kolem bazénu a na terasách je nutné zvolit podlahy. Dřevo vypadá skvěle, při dobrém ošetřování dlouho vydrží a bude estetickou třešničkou, co se vaší zahrady týče. Dřevo skvěle propojí interiér s přírodním exteriérem. Díky jeho tepelně izolačním schopnostem se v létě nepřehřívá (jako například dlažba) a v zimě nechladí tak jako keramika.

Ošetřování dřevěných palubek

cistice a oleje na drevoU dřeva je téměř nutností jeho ošetřování. Dřevo časem vysychá a zejména je-li na přímém slunci, tak mění svou barvu. Může tak vyblednout či se měnit ze syté na šedou. Abychom těmto jevům zabránili, musíme dřevo pravidelně natírat. Proti vysušování fungují nátěry na bázi oleje, které dřevo hydratují. Oleje jsou vhodné pro dřevo, které je ve stínu a umožňuje mu dýchat.

Další variantou pro nátěr olejem je vosk, který je šetrnější k životnímu prostředí. Nátěr domácímu dřevu bychom měli dopřát dvakrát ročně – před a po sezóně. Olej a vosk je potřeba natírat na lépe vybroušené palubky, však jeho mechanická a chemická odolnost bude nižší. Dřevo pod těmito nátěry bude však stále vonět a vrstva nátěru bude méně silná než u laku.

Naopak pro slunné terasy nebo pochozímu prostoru kolem bazénů jsou lepší laky, které uzavřou póry dřeva a brání tak znehodnocení jednak co se barvy týká, jednak vysušování. Také bude odolnější mechanicky i chemicky. Jde o snadnou povrchovou úpravu. Nevýhodou musíme uvést, že bude na dřevě vidět každý škrábanec.

Ošetřujeme-li dřevo správně a dostatečně často, jeho životnost bude srovnatelná s ostatními podlahovinami. Navíc zabráníte jejímu napadení dřevokazným hmyzem, houbami a plísní.

Materiály

Pro terasy a chodníky kolem domu jsou nutné tvrdé dřeviny. Dnešní velké oblibě se těší exotické dřeviny, konkrétněji africké. Jsou totiž dostatečně tvrdé a odolné. U nás se samozřejmě používají také lokální dřeviny jako je smrk, borovice, modřín či z listnatých tvrdý dub. Z těch jehličnatých se uplatňuje zejména borovice, její cena není tak vysoká a je tvrdší než měkký smrk.

Domácí dřeviny

dreveny zahradni nabytekSmrk se těší oblibě zejména pro svou nízkou cenu. Je však více nestálý než jeho exotičtí protivníci a je tedy náročnější na údržbu. Alespoň dvakrát ročně musí být ošetřen olejem. Borovice vypadá lépe a je tvrdší, ovšem asi rok až dva po montáži začínají nepravidelné výrony živice, čemuž nelze zabránit, pouze urychlit tlakovou impregnací. Modřín obsahuje ještě víc e pryskyřice než borovice, což ho dělá více odolným proti povětrnosti – je odolnější vůči dešti. Pokud mu nedopřejeme nátěr, brzy zešedne. Také po něm nelze chodit bosýma nohama, dokud pryskyřice vytéká.

Obvykle funguje pravidlo, čím je vyšší hustota dřeva, tím je dražší. A to proto, že jeho životnost a odolnost je vyšší. Problém domácích dřevin je v nižší hustotě. Musí se často ošetřovat, aby si zachovalo svou kvalitu. Budete-li ošetřování zanedbávat, můžete prkna terasy kompletně vyměnit asi po 3-6 letech, kdy bude dřevo naprosto zničené. Chcete-li se vyhnout údržbě a mít dřevo stále krásné, doporučujeme exotické dřeviny či kompozitní materiály.

Exotické dřeviny

drevene terasyBangkirai je exotická, původně malajská dřevina. Je velmi odolný a tvrdý (díky vysoké hustotě), což mu zajišťuje dlouhou životnost při vysoké estetické hodnotě. Vybrat si přitom můžeme z mnoha barevných variant. Nepotřebuje ani povrchovou úpravu nátěrem, pak musíme počítat s budoucí světle šedou či stříbřitou barvou. Bohužel při kontaktu se železnými předměty se na jeho povrchu tvoří tmavé skvrny. Další nevýhodou je vysoká cena.

Masaranduba pochází z Jižní Ameriky, její hustota je o něco málo nižší než bangkirai. Je k dostání pouze v červenohnědém odstínu.

Kapur je dřevina s menší hustotou než má bangkirai i masaranduba, je však stále velmi odolná. Stejně jako bangkirai pochází z Malajsie a také je v mnoha barevných odstínech.

Posledním exotickým materiálem uvádíme bukit, který má z exotických dřevin nejmenší hustotu, stále má však vysokou životnost. Škála jeho odstínů je od červenohnědé po hnědou.

Akát je dřevinou, která není exotická. Jeho hustota je však na stejné úrovni a jeho výhoda je nevyplavování barvy v průběhu času. Není nutné ho ošetřovat a vydrží klidně 40 let. Barevnou škálu nemá širokou – je k dostání ve světle žluté.

Dalšími dřevinami na terasy jsou například: barmský teak (nejdražší dřevina vůbec), severský modřín, cedr, jasan, Bukit, Merbau, Faveria Amargosa, IPÉ (Lapacho), Badi, Cumaru, Douglaska a podobně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Dřevěné terasy-díl 1.
  • Petr Pařil 8.6.2020 (20:06)

    Dobrý den,

    toto tvrzení v článku je mylné. Životnost dřeva je dána především jeho přirozenou trvanlivostí a ne hustotou či tvrdostí (to je pouze mechanická vlastnost). Kupříkladu buk a dub (podobná hustota a tvrdost), ovšem přirozená trvanlivost (i rozměrová stabilita) naprosto rozdílná (odolnost vůči dřevokazným houbám a hmyzu). Buk má velmi malou přirozenou trvanlivost a tudíž není vhodný do exteriéru, zatímco dub je, se svou trvanlivostí, jedna z nejvhodnějších lokálních dřevin ČR pro venkovní použití.

    Obvykle funguje pravidlo, čím je vyšší hustota dřeva, tím je dražší. A to proto, že jeho životnost a odolnost je vyšší. Problém domácích dřevin je v nižší hustotě. Musí se často ošetřovat, aby si zachovalo svou kvalitu.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist