Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

„Deštníkový strom“ Šeflera

Srp 1511 Autor: Redakce

sefleraŠeflera z čeledi aralkovitých pochází z Austrálie a jihovýchodní Asie a u nás jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin okrasných listem. K dostání jsou 2 kultivary Schefflera arboricola (Šeflera dlanitolistá, častější druh) a actinophylla. První kultivar je rychlerostoucí a poměrně mohutná rostlina. Pokud si chcete užít stálezelené listy šeflery i v menším interiéru, pak sáhněte Schefflera actinophylla, která roste pomaleji.

Oba tyto kultivary pak nabízejí různé druhy olistění. Dlanitě složené listy mohou být sytě olivově zelené, zelené se žlutým či bílým panašováním. Listy jsou na štíhlých stopkách na členité lodyze. Právě díky vzhledu úzkých lesklých listů dostala šeflera svou přezdívku deštníkový strom. Šeflera je jedovatá rostlina, která obsahuje látky dráždící pokožku a sliznici.

Jen velmi výjimečně se setkáme s dalšími kultivary:seflera zelena

 • Schefflera wisetonensis
 • Schefflera octophylla
 • Schefflera elegantissima

Pozn.redakce: Možná jste netušili, že počet listů na stonku je závislý na stáří rostliny. Mladé šeflery jich mají maximálně pět. Starší i přes deset.

Odolná nenáročná pokojovka

Ano, jde o pokojovku pro každého, protože si zvykne v podstatě na jakékoliv podmínky. Naprostým ideálem ale je světlé místo s rozptýlenými slunečními paprsky. Přímé slunce moc dobře nesnáší podobně jako vysoké teploty. V létě je ideálních 20-25 stupňů a časná zálivka odstátou vodou o pokojové teplotě s přihnojovacím prostředkem pro zelené pokojové rostliny. Hnojivo přidáme do zálivky od dubna do září každé dva až tři týdny. Velmi vhodné je také rosení nebo umístění rostliny do velké podmisky s keramzitem či štěrkem, kam stále přiléváme vodu. To zapříčiní vyšší vzdušnou vlhkost, což rostlina ocení vysokými přírůstky a krásně členitými listy. V období vegetačního klidu by měla být teplota nižší. V tuto dobu také omezíme zálivku a přestaneme zcela hnojit.

sefleraSubstrát by ale neměl zcela vyschnout ani v létě, ani v zimě. Dále si musíte dávat pozor na:

 • prudký přechod z prudkého světla do stínu a naopak,
 • průvan (hnědé či pokroucené listy),
 • zlomení rostliny v důsledku nedokonalé opory kmínku,
 • roztoče, kteří sají šťávu z měkkých tkání zejména mladých výhonků (vyřešíme preventivním akaricidním postřikem),
 • puklice (vyřešíme častým otíráním listů vlhkým hadříkem).

Přesazování a množení

Všeobecně platí, že pokojové rostliny přesazujeme zjara každé 2 roky nebo pokud se rostliny nemohou vejít do květináče či začnou rostlině opadávat listy. Vybereme o kousek větší květináč. Rostlinu vyjmeme ze starého květináče, oklepeme starou hlínu, ostříháme staré či zašlé kořeny. Pak rostlinu usadíme do nového květináče s drenáží a zasypeme substrátem pro pokojové rostliny. Po přesazení asi 6 týdnů nepřihnojujeme.

Šeflery je možné množit semeny nebo stonkovými řízky. Pěstování ze semen má své nevýhody, zejména zdlouhavost. Vegetativní množení stonkovými řízky je však také obtížné. Vrcholovými řízky necháme zakořenit ve vodě. Ty ale velmi často uhnijí. Vzhledem k tomu, že již zapěstovaná rostlinka stojí v běžném květinářství asi 50 Kč, množení pro jeho náročnost nedoporučujeme.

seflera mnozeni rizky

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na „Deštníkový strom“ Šeflera
 • Marcela Šinkmajerová 30.5.2020 (22:03)

  Dobrý den.
  Mojí několikaleté stromkové šefleře ze tří zapletených kmínků opadávají listy. Bývalá krásná.
  Někde jsem četla, že vlhkost se nesmí dostat až dolů ke kořenům, že jí to škodí, nezalévala jsem ji tedy příliš. Stále opadávají hnědé, nebo zažloutlé listy. Jakou prosím dělám chybu? Děkuji, Šinkmajerová

 • lopatecká 26.3.2018 (16:33)

  Dobrý den,jen jsem chtěla napsat o menším zázraku v práci.Máme na okně květináč ze šeflerou a ta nám už podruhé kvete.Slyšela jsem,že v naších podmínkách nekvete.Tak nevím zda je to pravda.děkují za odpověd

Kategorie
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist