Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Denivky

Srp 1422 Autor: Renata Petříčková

denivky oranzoveNěžná to bohyně krásy jednoho slunného dne! Hemerocallis je její botanické jméno pocházející z řečtiny a znamená „krása jednoho dne“. Protože právě jeden jediný den vydrží každý její něžný květ, který svým vzhledem připomíná klasické lilie.

Jenže denivky jsou takové křehounké princezny oproti statným královnám liliím. A také něžněji a mírněji voní. Kdepak, ty nemají těžký parfém liliových královen! Jejich původním domovem je oblast střední Asie, Kavkazu, Číny nebo Japonska, ovšem na našich zahradách zdomácněly už v dobách našich babiček.

Je odolná a téměř nezničitelná

denivky zluteČlověk by skoro řekl, že budou na péči a pěstování náročné, ale opak je pravdou. Denivky patří mezi velmi oblíbené zahradní rostliny, protože jsou vytrvalé a odolné. Daří se téměř na kterémkoliv stanovišti a po vysazení se vám bude i vytrvale množit. Z jedné hlízy vám vyroste několik stvolů a tedy i několik květů, které budou postupně nakvétat a během jednoho dne i odkvétat.

Víte, že dnešní šlechtitelé se opravdu vytáhli a denivek v tuto chvíli existuje více než deset tisíc různých kultivarů a barevných variet?

Světelné podmínky: Slunce i stín

denivky pestovaniIdeální je ovšem místo, na které dopadá hodně slunečního světla, přitom však poskytuje stinnou úlevu před velkým poledním žárem. Uvádí se, že denivky by měly mít alespoň 6 hodin slunečního světla – i takový požadavek hravě splní východní či západní orientace. Denivky jsou nenáročné a výborně rostou i tam, kde se o zahrady už dlouhá léta nikdo nestará.  Jen tak nějaký plevel a tráva je rozhodně nevytlačí. Samy se totiž umí po zahradě „roztahovat“ až až.

Vlhkost: snáší i sucha

denivky panasovaneDenivky dobře snáší zanedbání nebo delší období bez vody, takže nepříliš dlouhá „sahara“ jim neuškodí. Jinak ji ale zalévejme vydatně, zejména nově zasazené rostliny, které teprve prokořeňují.  Denivky jsou tedy za bohatou zálivku vděčné, ale vydrží i sušší období. Je-li ovšem sucha příliš, začínají hnědnout listy a předčasně opadávat květy.

Rozmnožování: Hlízami, ale pozor na správnou hloubku

Denivky se snadno rozmnožují hlízami, které snadno koupíte v zahradnictví. Dejte si jen pozor na správné zasazení. Naklíčené hlízám se nesmí poškodit jemné kořínky a tak je opatrně rozprostřete do vyhloubené jamky. Místo, kde z hlízy vyrůstá rostlina, musí být přesně v úrovni půdy, aby nezačalo zahnívat nebo naopak, nepoškodila se odhalená hlíza. To je základ úspěchu.  Také sázejte denivky poměrně daleko od sebe, asi do 40 – 50 cm odstupů, protože se velmi brzy rozrůstají do obrovských trsů.

denivky ruzovePokud na podzim množíte denivky sami, musíte si připravit těžké náčiní. Hlízy jsou pevné a tak rozdělit je, je těžký úkol. Rozdělit je tupými vidlemi nebo vypáčit rýčem – to jsou asi nejlepší řešení.  Nahoře potom listy zkraťte asi na polovinu a sázejte. Takto vysazené denivky se dobře uchytí a na jaře pěkně rostou.

Hnojení: Místo, kam hodláte denivky sázet, nejprve dobře pohnojte nějakým organickým hnojivem nebo do hloubky zarytým chlévským hnojem. Během vegetace pak můžete hnojit průmyslovými hnojivy a to dvakrát ročně – na jaře, když nasazuje květy a v srpnu, kdy začíná tvořit nové odnože. Odmění se bujným růstem.

S časem denivky krásní

denivky plnokveteZahrádkáři si všímají jedné věci. I správně zasazené denivky mohou v prvním roce přinášet svému obdivovateli slzu do oka. Nevypadají moc vábně, křehce, pokrouceně a tak nějak nezdravě. Denivky totiž rostou do krásy až druhým nebo třetím rokem. První rok věnují svou energii růstu kořenového systému, takže buďte trpěliví.  Květů a bohatých listů se určitě dočkáte!

Zimování: jen ji lehce přikryjte

Denivkám neodstraňujte na zimu jejich oschlé listy, pomáhají jim přežít zimu. Pouze je lehce překryjte chvojím nebo listím. To prospěje zejména mladým rostlinkám.

Nádherné kultivary, jen si vybrat

Víte, že dnešní šlechtitelé se opravdu vytáhli a denivek v tuto chvíli existuje více než deset tisíc různých kultivarů a barevných variet? Čile se angažují i čeští odborníci a tak některé odrůdy  jsou ryze českého původu. V zahradnictví najdete převážně barvy žlutavé (CZ Daria nebo CZ Ema, CZ Cat má hnědý střed), oranžové (CZ Alice, CZ Favourite) a okrové (CZ Alena, CZ Gilda, CZ George), případně s lehkým nádechem do hněda. Růžové denivky najdete podn ázvem CZ Flair Méně často (a také o něco dražší) jsou kultivary zahraniční, kde kromě již zmiňovaných barev, najdete i temně hnědofialové s úzkými okvětními listy (Black Cherry, Nairobi Night) nebo květenství s lehce zřasenými okraji (Boagie, Black Eyed Stella)nebo heboučce růžové (Annie Welch) či čistě bílé (Anchorage, Treasure Hunt) nebo plnokvěté (Double Klondike).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist