Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Cukrový javor je zdrojem lahodné šťávy, z níž si můžete udělat vlastní sirup

Kvě 1824 Autor: Redakce

Asi už jste si v některém z amerických filmů všimli, že tamní obyvatelé doslova milují pochoutku zvanou javorový sirup. U nás není tak známý, ale přesto jeho obliba roste.

Pokud si strom javor cukrový zasadíte na zahradě, snadno si sirupovou šťávu můžete již brzy udělat sami.

cukrovy javor

Krátce o javoru

Javor cukrový ve volné přírodě roste hlavně na severoamerickém kontinentu. Vzhledem k podmínkám jej ale lze poměrně dobře pěstovat i u nás. Strom, který běžně dorůstá výšky nad 30 metrů, potřebuje slunečné prostředí a lehce vlhkou, humózní zeminu. Při pěstování je třeba myslet na to, že stromy mají poměrně hluboký kořenový systém.

Jak si doma vyrobit vlastní javorový sirup?

domaci javorovy sirupPro výrobu sirupu se používá míza. Obsahuje významný podíl sacharidů. Sladkou šťávu ze stromu využívali už indiáni. Stačilo jim do kmene udělat otvory, z nichž následně míza vytekla. Dnes už výtěžek probíhá účinnějšími metodami, jde-li o průmyslovou výrobu sirupu.

Pakliže si chcete udělat sirup přímo doma, stačí navrtat pár štěpů, z nichž necháte šťávu vytéct. Následně se musí povařit, čímž dojde k jejímu zahuštění tak, aby podíl sacharidů vzhledem k přítomné vodě vzrostl alespoň na hodnotu kolem 65 %. Na litr domácího sirupu budete potřebovat získat kolem 40 litrů mízy z javoru cukrového, přičemž jeden dospělý strom dokáže vyprodukovat až 150 litrů moku. Sběr mízy se provádí na jaře, kdy jí strom produkuje nejvíce.

Využití v kuchyni

Pokud jde o následné využití sirupu, můžete jím nahradit třeba med. Jde o levnější variantu, která je přitom náramně sladká. Sirupy se běžně používají v kuchyni také při přípravě různých sladkých pokrmů, zejména palačinek.

Tím, že javor cukrový obsahuje sacharidy, je zdravý pro náš organismus. Dodává tělu energii a vitalitu, podobně jako další přírodní produkty typu medu apod. Zařazení javorového sirupu do jídelníčku proto rozhodně není na škodu.

Samotný strom se hodí nejen pro výrobu sirupu. Jeho tvrdé a odolné dřevo se stále častěji používá pro výrobu nábytku, ale například i hudebních nástrojů. Pokud jej máte doma na zahradě, oceníte krásné zbarvení listů na jaře a hlavně v podzimních měsících. Pro pěstování se dají zakoupit semínka. Jsou už běžně k dostání i v českých obchodech.

javorovy sirup

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist