Čtyři důvody, proč vaše kočka vrní
Jedním z charakteristických znaků šťastné kočky je jemné vrnění, když vám spokojeně spí na klíně. Všichni milujeme ten rytmický zvuk a vibrace, které signalizují spokojenost. Existuje však několik důvodů, proč kočky vrní, z nichž některé vás možná překvapí. A vše závisí na jejich věku, stupni vývoje a dalších faktorech, které k tomu přispívají.
Instinkt od přírody
Kočky se pro toto chování narodily. Koťata se naučí mrouskat, když jim je jen pár dní. Vrnění začíná v kočičím mozku. Nervový oscilátor signalizuje pohyb hrtanových svalů, které otevírají a zavírají glottis, což má za následek oddělení hlasivek a zvuk mrouskání, jak vzduch dopadá na vibrující svaly. Jejich genetická výbava zahrnuje potřebné části těla, aby byli schopni vrnět, kdykoli potřebují komunikovat s matkou, léčit si zranění nebo projevit svou spokojenost.
Komunikace
Vrnění je forma neverbální komunikace, způsob, jakým se kočky samy uklidňují a tlumí bolest. Mrouskání umožňuje hluchým a slepým novorozeným koťatům začít komunikovat s matkou a kamarády z vrhu. Kočičí matka pozná, že její koťata potřebují pozornost nebo že mají hlad; v tomto případě vrnění umožňuje přežití koťat v době, kdy jsou nejzranitelnější a nejsou schopna se o sebe postarat.
Jak bychom ale měli reagovat, když naše kočky mručí směrem k nám (svým lidským pečovatelům)? Mrouskání by mělo spustit, že se kočka snaží komunikovat. Abychom tuto komunikaci zjistili, je třeba se podívat na jejich chování a pokusit se vycítit jejich náladu. Protože se jedná o způsob sebeuklidnění, může vaše kočka vrnět i ve stresových situacích.
Štěstí
Je pravda, že kočky vrní, když jsou šťastné a spokojené. Vzhledem k tomu, že vrnění je uklidňující zvuk, který vydávaly už jako koťata, spokojená dospělá kočka se zapojí do vrnění, když je uvolněná a šťastná v blízkosti svého majitele – buď spí na vašem klíně, nebo si užívá vaše něžné mazlení. Kočky, které nejsou s touto interakcí spokojené, varovně mňoukají nebo škrábou, případně se jednoduše postaví a odejdou.
Vnitřní hojení
Síla vrnění spočívá také v tom, že může pomoci při léčení. Jak to funguje? Mručení způsobuje nízkofrekvenční vibrace o frekvenci 25 a 150 Hz a je považováno za přirozený léčebný mechanismus. Mručení může pomoci při obnově kostí, hojení ran a dokonce i při úlevě od bolesti. Možná jste léčebnou sílu vrnění pocítili, když si vaše kočka sedla na některý z vašich bolavých kloubů nebo na bolavé břicho.
Podle výzkumů reaguje na zvuk i naše tělo, přičemž frekvence 25 až 50 hertzů působí na kosti a 100 hertzů na měkké tkáně. Vibrační medicína neboli zvuková terapie je nový obor, který zkoumá, jak mohou vibrace napomáhat regeneračnímu léčení u lidí. Dává nám tedy smysl, že kočičí mručení má léčivé účinky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.