Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co můžete začít pěstovat ve skleníku na jaře?

Dub 2217 Autor: Claudie Kornelová

Připadáte si jako zkušení zahradníci? To vám moc přejeme. Jistě víte, že nastal nejvyšší čas připravit svůj skleník na jaro. Jak a co byste v něm měli během měsíců března, dubna a května pěstovat?

skleník

Již nyní můžete ve svých sklenících začít pěstovat první rostlinky. Zdroj foto: Unsplash.com – Thomas Verbruggen

Připravte skleník na jaro

Nyní, když je na zahradě méně práce, je skvělý čas se začít věnovat svému skleníku a jeho příslušenství, aby vše bylo dokonale připraveno na rušné jarní období.
Je nevyhnutelné, že se během vegetačního období nahromadí ve skleníku určité množství odpadu. Ten je potřeba uklidit, abyste svůj skleník připravili. Pro začátek vše ze skleníku vykliďte. Vyneste ven veškeré nářadí, květináče a jiné nádoby. Očistěte je a vytřiďte. Ne vše je třeba vracet zpět.

Až budete mít toto splněno, pusťte se do velkého úkolu. Shrabejte listí, pokud ve skleníku nějaké je, prokypřete půdu, zameťte a prohnojte zeminu. Možná, že budete muset i dokoupit novou čerstvou zeminu.
Dalším nezbytným úkolem bude čištění skel. Čisté sklo propouští maximum světla a pomáhá rostlinám přezimovat, proto je velmi důležitou součástí přípravy.

skleník

Pro začátek ze skleníku vše vykliďte, shrabejte listí a prokypřete či zcela obměňte zeminu. Zdroj foto: Unsplash.com – Abigail Lynn

Jak sklo nejlépe vyčistíte?

Zkuste použít teplou mýdlovou vodu a velkou houbu, nemáte-li doma tlakový čistič. Teplou mýdlovou vodou a houbou omyjte sklo zevnitř i venku. Ujistěte se, že jste vyčistily i spáry, kde se může uchycovat nečistota, včetně bakterií a plísní. Vyčistěte okapy. Do vody také můžete přidat víčko dezinfekčního prostředku, abyste mohli odstranit jakékoliv choroby, které by později mohly postihnout rostliny.

Očistěte i nástroje ve skleníku

Ujistěte se, že nástroje jsou stále čisté a že po zimě na nich nejsou například skvrny od rzi. Pro jistotu je pořádně vykartáčujte a opláchněte je též horkou mýdlovou vodou. Pakliže ve skleníku používáte k označení rostlin štítky, i ty pořádně vyčistěte.

nástroje

Nezapomeňte také na nástroje. Přes zimu se na nich mohla objevit rez. Zdroj foto: Unsplash.com – Annie Spratt

 

Nezapomeňte skleník ochránit před sněhem a mrazem

Pakliže napadne sníh, což se klidně až do třech zmrzlých mužů v květnu stát může, očistěte kartáčem skleník. Jeho váha by mohla narušit konstrukci skleníku. Je třeba skleník také izolovat například bublinkovou fólii, aby vám rostlinky neumrzly.

Co můžete začít pěstovat?

Lilek

Lilek lze vysévat již nyní. Jen se postarejte o to, ať je skleník opravdu zateplený.

Fuchsie

Od začátku března můžete k životu probudit i fuchsie. Přemístěte je do mírně teplého skleníku a jednou až dvakrát denně je jemně polijte vlažnou vodou. Při prvních známkách růstu je zalijte další vlažnou vodou a zvyšujte její množství, jakmile zaznamenáte další růst.

Od dubna můžete pěstovat ve skleníku mrkve, fazole, celer, papriku, kukuřici, cukety, tykve, kedluben a pórek. Od poloviny měsíce potom vysévejte kopr, koriandr, bazalku a melouny, též okurky. Klíčem k tomu, aby se vašim rostlinkám dařilo je konstantní teplota půdy. Klidně proto použijte půdní teploměr. Všechny rostlinky potřebují minimálně 7 °C.

lilek

Můžete začít s pěstováním lilku, který je nenáročný. Zdroj foto: Unsplash.com – charlesdeluvio

Aby se rostlinkám dařilo

Aby se rostlinkám dařilo, je třeba, aby měly dostatek vláhy, tepla, kvalitní zeminy a samozřejmě světla. Klidně se nebojte je postupně přihnojovat. Sazenice raději zalévejte vodou z vodovodu než dešťovou, abyste se vyhnuli problémům s plísněmi. Udržujte skleník dobře větraný, v případě prudkého slunce jej zastiňte.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist