Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co můžete vypěstovat na balkoně a jak začít

Dub 2015 Autor: Komerční sdělení

Bydlíte v bytě a sníte přitom o vlastní zahrádce? Vězte, že to není překážkou, stačí vám balkon jakékoli velikosti. I na balkoně totiž můžete vypěstovat různě druhy zeleniny, bylinek či květin. Stačí najít kousek místa, nakoupit potřebné zásoby a inspirovat se v našem textu.

Co se dá vypěstovat na balkoně

Na balkoně se bude dařit všem rostlinám, které nepotřebují velké množství hlíny nebo hloubku pro kořeny a mají spíš nízký vzrůst. Musíte se ale také řídit dalším faktorem, a to orientací balkonu. Pokud je totiž orientovaný na sever, nebude se tam dařit zelenině, která potřebuje hodně světla.

Na balkonové pěstování jsou vhodné nízké druhy paprik a rajčat (skvělá jsou sherry rajčátka). Dobře se v truhlíku daří také ředkvičkám, hrášku nebo zeleným fazolkám. Existují také druhy karotky, které nevyžadují příliš velkou hloubku. Dobrou volbou jsou také různé saláty, některé z nich můžete pěstovat po celý rok (v létě na balkoně a v zimě uvnitř za oknem). Ideální jsou listové saláty, které můžete sklízet po jednotlivých listech, dařit se bude také rukole nebo římskému salátu.

Skvěle se na balkoně daří některým druhům bylinek, v jejich případě ale dobře zvažte teplotní podmínky – pro slunečný balkon se hodí třeba bazalka, pro tmavší balkony zvolte raději petržel nebo mátu.

sazeni na balkone

Jak začít balkonovou zahrádku

V prvním kroku si najděte kvalitní semínka nebo rostlinky, které budete vysazovat. Prodejce vám spolu s nimi předá také informace o tom, jak daleko od sebe mají být rozesazené a jakou hloubku budou potřebovat. Podle toho si spočítáte, kolik potřebujete truhlíků. Pozornost věnujte také jejich hloubce. V běžných podlouhlých truhlících vypěstujete menší druhy papriky, ředkvičky a saláty. Jiné druhy mohou vyžadovat hlubší nádoby.

Poté nakupte zásoby zeleninového substrátu a vhodného hnojiva, hodit se vám bude také zahradnická lopatka a konev. Nezapomeňte se také při práci chránit zahradními rukavicemi, případně si pořiďte i kvalitní pracovní oblečení, ať si nezničíte domácí oděv.

Nakonec zvažte, jak vás balkon vypadá – budou mít truhlíky položené na zemi dostatek světla nebo potřebujete stojan, který je vyvýší? Bude slunce dostatek nebo bydlíte v chladnější oblasti a hodil by se vám menší přenosný fóliovník? Bude na balkoně prostor pro stolek nebo jiný nábytek nebo naopak potřebujete místem šetřit? Skvělým tipem, jak vylepšit prostor na balkoně je použít palety, které mohou sloužit jako police, stolek i jako posezení pro návštěvy.

oblecky

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist