Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Chryzantémy (listopadky)

Zář 1128 Autor: Redakce

Chryzantémy jsou klasickou podzimní kvetoucí rostlinou. Díky nepřebernému množství druhů se dají pěstovat v nádobách i na zahradách. Jsou oblíbené pro svoje barevné květy, které rozzáří již usínající podzimní zahradu. Jedná se o trvalky, které jsou původem z Číny a Japonska. Nyní ale většinou v květinářství zakoupíte chryzantémy, které je velmi těžké uchovat do dalšího roku.

listopadky

Listopadky se hodí do podzimních truhlíků, kde je můžete zkombinovat s vřesy, brsleny nebo nízkými konifery. Hodí se k dekoraci teras, kde spolu s okrasnými dýněmi tvoří barevnou podzimní dekoraci. Pro takového zátiší se hodí nízké chryzantémy mini druhů. Většina kupovaných je ale uměle „zmenšena“ růstovými retardanty. Proto do truhlíků a jiných nádob vybírejte speciálně vyšlechtěné druhy multiflora Delaware a multiflora Blanche Poiteviné Supreme.

Jak přezimovat kupované chryzantémy

Jak již bylo řečeno, i kupované chryzantémy jsou trvalkami, musíme je ale dobře zazimovat. Máme dvě možnosti. Buď rostlinu v květináči umístíme do světlé vzdušné místnosti s dostatkem světla a omezíme zálivku. Ideální teplota je kolem 5ti °C. Nebo ji ostříhanou na 10 cm zasadíme do záhonu zakryjeme chvojím.

Začátkem jara (ideální je březen) přemístíme rostlinu do teploty okolo 15ti °C a začneme rostliny pravidelně zalévat. Když se rostlina vzpamatuje ze zimního stresu, můžeme ji přesadit nebo přihnojit. Nyní (během dubna) je také vhodná doba pro odběr vrcholových řízků.

Množená chryzantém

Jak již bylo řečeno, v dubnu odebíráme asi 8 cm dlouhé vrcholové řízky. Postup je podobný jako u ostatních rostlin vhodných pro řízkování. Nachystáme si buď kupovaný substrát, nebo si ho nachystáme smícháním klasického substrátu, rašeliny a písku v poměru 2:1:1. Řízky zapícháme silnější stranou do substrátu asi 10 cm od sebe, zalijeme, umístíme na stinné místo do teploty okolo 18 °C a pravidelně rosíme. Chryzantémové řízky koření přibližně měsíc, po pěti týdnech přesázíme malé semenáčky do menších květníčků do stejného substrátu. Začátkem léta můžeme rostlinky zasadit do záhonu nebo květníků, ve kterých už zůstanou.

Pokud chceme rostlinky kompaktního vzrůstu, musíme je zaštípnout. Nejlépe hned po přesazení do konečného květníku. Zaštípneme vrchol asi o 2 cm, tedy za čtvrtým až šestým lístkem. V případě potřeby můžeme tento postup opakovat ještě začátkem června.

Péče o chryzantémy

Zahradní druhy jsou dosti nenáročné. Vyžadují dostatek slunce a půdu s přídavkem jílu. Vykvetou ale v podstatě kdekoliv. Na jaře doporučujeme přihnojování dusíkatými hnojivy, při začátku kvetení přejdeme na fosforečná. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku. Pak vykvetou i pozdější květy, kterým neublíží ani přízemní mrazíky. I přesto se doporučuje rostliny na noc zakrývat chvojím nebo netkanou textilií.

Obrázky chryzantém

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist