Chov slepic a rozdělení vajec podle kódů
Chov slepic V ČR se klasicky rozděluje na velké chovy a malochovy. Do malochovů se počítají i slepice na zahradě na vesnicích. Tyto drobné chovy se objevují čím dál tím více, zejména protože prodej ze dvora nepodléhá žádným podmínkám. Malo chov je do 160ks slepic, což je neuvěřitelné a naši zákonodárci uvažují o změně legislativy, která by tyto malochovy mj. monitorovala.
Konvenční kovy jsou většinou v halách s klecovým nebo výběhovým systémem. Každá slepice by měla mít 50 cm čtverečních pro sebe. Jde asi o velikost listu A4. V jedné kleci by mělo být max 10 slepic. Jinak by mezi sebou bojovaly.
Regulované chovy jsou v umělém osvětlení, aby slepice nesly co nejvíce. Teplotní optimum snášení vajec je kolem 15ti stupňů. Samozřejmě snášení ovlivňuje i délka světelné periody s nařízením klidu min. 8 hodin. Protože se u velkochovů nepoužívá podestýlka, nemohou se množit nebezpečné bakterie. Podle EU by nově slepice měly být v kleci max po 4 kusech a prostor se jim zvětšil o polovinu.
Krom klecových chovů existuje i chov slepic na hluboké podestýlce s volným pohybem na hale. Hlubokou podestýlkou se myslí trus a podestýlka s vyvážkou cca 1x za rok.
Poslední skupinou jsou volné chovy. Nemůžeme ale mluvit o regulacích světla či teploty, takže výnosnost není tak velká. Novinkou jsou ekologické chovy. Volání lidí po zhumánění slepičích chovů byly vyslyšeny. Zvířatům jsou simulovány přirozené podmínky. Slepice jsou krmeny bio potravou s velmi omezeným používáním léčiv. Součástí krmiva je ze zákona pícnina. Slepice chodí snášet vejce do haly. Vejce je ihned odebráno.
Označení vajec
- 0-nosnice z ekologického chovu, logo bio na krabičce
- 1-volný chov
- 2-halový chov
- 3-klecový chov
Oranžovou barvu žloutku dělá tráva. Barvivo, co slepice snese se údajně nedá obarvit přídavkem barviva do krmiva. Pak se totiž obarví i bílek.
Komentáře k článku
Oto 2.7.2018 (16:35)
„Oranžovou barvu žloutku dělá tráva. Barvivo, co slepice snese se údajně nedá obarvit přídavkem barviva do krmiva. Pak se totiž obarví i bílek“.Toliko tedy vaše citace. A co prosím způsobuje přípravek canthaxantin-E161 do krmiva?