Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Chodský pes-kamarád do nepohody

Dub 1413 Autor: Redakce

chodakChodský pes je české národní plemeno dosud FCI neuznané. Jeho regenerace začala v polovině 80 let minulého století. Vycházela z historických podkladů, kdy tito houževnatí a všestranní psi pomáhali na západní hranici Chodům nejen hájit území.

Chodský pes je středně velké (f.48-52cm, p.52-56cm, 18-26 kg) plemeno s delší samočistící srstí v barvě černá se znaky (black and tan). Přestože vyniká živým temperamentem, má klidnou povahu. Je to inteligentní, učenlivý a neohrožený pes milující celou rodinu, obzvláště děti, je přátelský, velmi kontaktní, a díky tomu i lehce ovladatelný. Třebaže mu nevadí být celoročně venku, přece jen nejraději je se svou „smečkou“. Velice rád se zúčastňuje všech aktivit, které pro něj páníček vymyslí.

chodak akcePokud chcete, aby z něho vyrostl vyrovnaný a sebevědomý pes, základem výchovy je klidný přístup, hra a důslednost. Drilem byste jej jen zkazili, patří k citlivějším plemenům.

 Z hlediska zdraví se jedná o zdravé plemeno, které výrazně netrpí žádnou vážnou chorobou, tzn., že se choroby plemeni sice zcela nevyhnou, ale nevyskytují se ve vyšší míře. Pro uchovnění  jedince je jednou z podmínek i absolvování vyšetření dysplazie kyčelního kloubu (DKK), přičemž pro chov může být využit pouze jedinec se stupněm max. 2/2  (C/C). Vzhledem k tomu, že chodský pes je lehké plemeno, nepředstavuje ani vyšší stupeň DKK pro chodského psa výrazný zdravotní pohybový problém. Jedinci, na kterých chceme chovat, musí ale získat status „chovný pes/ fena“, což znamená, že musí úspěšně absolvovat 3akce pořádané klubem (výstavu, svod dorostu a bonitaci) a doložit vyhodnocení RTG DKK s výsledkem do 2. stupně (C/C). Fenky chodského psa jsou vynikající starostlivé matky. Mívají v průměru 6 štěňat.

chodak

Přestože chodský pes je mladé plemeno, má již vynikající úspěchy na sportovním poli. Každý si hned vybaví sportovní kynologii a cvičák, ale jedná se o širokou škálu aktivit….. kynologický výcvik (účast na výběrových závodech), agility (3m. na MR ČR), dogfrisbee (titul Mistr ČR a Mistr Evropy v Qua.), dogtreking, canisterapie, tanec se psem (titul Champion of dogdancing), praktické pasení stád ovcí, stopařina (titul Mistr ČR dle IPO-FH) a záchranařina. Obzvláště záchanařina je disciplina jako dělaná pro choďáka.  Je lehký, houževnatý a hlavně výborný stopař s dobrou orientací.  Chodský pes se zúčastnil vyhledávání osob nejen u nás, ale i v zahraničí, a to po zemětřesení v Turecku a po 11. září v NY. V současné době profesionálně pracuje v Rakousku lavinový chodský pes a v Německu jsou tři psi se zkouškami opravňujícími k „ostrému“ zásahu.

chodakNesmíme zapomenout ani na u nás prvního pracovně vedeného chodského psa u ozbrojených složek ČR, který má atest na vyhledávání OPL.

Více se o tomto úžasném plemeni, o chodském psu, dovíte na webových stránkách Klubu přátel chodského psa … www.kpchp.org

Chodský pes – kalendář akcí 2014:

 Klubová výstava psů

datum a čas: 19.4.14 od 9,30 hod.

Bonitace

datum a čas: 20.4.14 od 9,30 hod.
místo konání:  Stříbrný rybník, Hradec Králové, http://www.stribrny-rybnik.cz/

Výcvikový víkendchodak

datum a čas: 7.-10.5.14
místo konání:  kemp Brozany

MR chodských psů v agility

datum a čas: 7.6.14
místo konání:  ZKO Sezemice,  http://www.kacr.info/competitions/1543

Výcvikový víkend

datum a čas: 6.-8.6.14
místo konání:  ZKO Zlín-Mladcová

Klubová výstava psů – Memoriál ing.Findejse

datum a čas: 26.7.14 od 9,30 hod.

Svod dorostuchodak

datum a čas: 2.8.14 od 9,30 hod.

Bonitace

datum a čas: 3.8.14 od 9,30 hod.
místo konání:  Chatová osada Pohádka Lančov, http://pohadka-lancov.webnode.cz/

Speciální výstava psů

datum a čas: 6.9.14 od 10,00 hod.
místo konání: Mostkovice, http://www.autokempmostkovice.cz/

European DogShow 2014

prezentace a poskytování materiálů a informací o chodském psu ve stánku v areálu výstavy
datum a čas: 23.-26.10.14
místo konání: BVV

Text a fotografie: Kateřina Mohapelová, Klubu přátel chodského psa

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Chodský pes-kamarád do nepohody
  • Lenka Fejerová 17.4.2014 (15:45)

    prima plemeno..chovám jej již víc jak 2O let a neměnila bych..

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist