Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Česneková pažitka či egyptská cibule…

Dub 1730 Autor: Redakce

…zkuste si vypěstovat nevšední cibuloviny

Cibule egyptská (Allium proliferum)

Dříve bylo její pěstování naprosto normální. Ještě před klasickou vyšlechtěnou cibulí kuchňskou, tedy před několika desítkami let, měla egyptská cibule své místo i na našich zahrádkách a samozřejmě kuchyních.

Koupit ji můžete také pod názvy cibule prorůstavá, patrová, poschoďová, kráčející či pochodující. Názvy jsou odvozeny od jejího způsobu vegetace, kdy se místo květenství a semen na stonku tvoří shluk malých cibulek (vlastně jde o pacibulky). Ty postupem času rostou až ztěžknou natolik, že stonek pod tíhou klesne k zemi. Při styku cibulek s půdou se rychle chytí a zakoření. Tento proces se neustále opakuje, takže se z rostliny, která je plně mrazuvzdorná, stává v našich podmínkách v podstatě trvalka. Cibule ale samozřejmě můžete i sklízet a použít zcela totožně jako cibuli klasickou žlutou. Ovšem chuť cibulek je poněkud příliš jemná, nevýrazná. V kuchyni využijete i nať.

Pěstování egyptské cibule

Egyptská cibule je dosti nenáročná. Stačí ji dobře připravená klasická zahradní zemina. Cibule můžete jednak konzumovat a dále pak posbírat a na jaře vysadit na jiném stanovišti nebo třeba někomu darovat. Výška rostliny může být až 90 cm.

Česneková pažitka (Allium tuberosum)

cesnekova pazitka

Pažitka a česnek je neobyčejně báječná kombinace, která se skloubila v jediné rostlině, která je navíc v našich podmínkách nevymrzající a snadno množitelná. Cibule pažitky můžete zakoupit i pod názvem pažitka čínská a hodí se jak do klasických, tak do okrasných záhonů.

Její ploché lístky použijete stejně jako klasickou pažitku, takže do pomazánek a podobně. Ovšem jedlá a chutná je celá rostlina, dokonce i cibulky, které mají jemnou česnekovou chuť, ale nedráždí žaludek jako klasický česnek. Navíc příznivě ovlivňuje ledviny a játra.

Náš tip: Lístky česnekové pažitky se hodí na štípnutí způsobené hmyzem

Pěstování čínské pažitky

Čínská pažitka m podobně jako další cibuloviny ráda propustnou humózní zeminu a slunné stanoviště. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku. Pokud se bude rostlině dařit, může dorůst do výšky až 50 cm.

Pažitku pravidelně sestříhávejte, dokud není květ zcela otevřený. Pak ztrácí celá rostlina svou báječnou chuť a vůni.

Náš tip: Nemáte zahrádku? Nezoufejte! Pažitku lze pěstovat i v nádobách jako mobilní zeleň.

cinska pazitka pestovani

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist