Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Český česnek u vás na zahradě

Říj 1323 Autor: Aneta Skotníková

cesky cesnekČesnek. Zelenina s výraznou chutí, bez které si spoustu pokrmů nedokážeme představit. Bohužel v regálech obchodů převládá česnek čínský, který se s tím českým nedá srovnávat. Ostatně toto téma neřešíme na našem hobby portálu poprvé a zcela jistě ani naposled. Jeho chuť je velice slabá a často musíme použít velké množství, abychom jeho chuť cítili. Jak tento problém vyřešit? Stále více lidí se přiklání k možnosti vypěstovat si svůj vlastní, kvalitní česnek. Stačí dodržet několik zásad. Čím později vysadíte, tím lépe. Což je těsně před zamrznutím půdy. Teplota by měla být trvale pod 9 °C. A jak na to?

Jaký česnek vysadit a kam?

Pěstuje se vysazením jednotlivých stroužků ve slupce. Dbejte na to, aby byly stroužky zdravé, bez plísně a nepoškozené. Abyste měli šanci, že se vaše výsadba chytne, důležitým aspektem je kvalitní sadba povolených odrůd. Nejlépe ty, které jsou pod kontrolou Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nebo od zkušeného pěstitele. Dále bychom se měli zajímat o vhodné místo pro výsadbu. Dejte přednost suchým, vzdušným, prosluněným místům, ne však přímému slunci.  Půda by měla být středně těžká, hlinitá, s dávkou humusu a vápna, ovšem bez použití kravského hnoje. Pozor byste si také měli dát na to, jaké plodiny na záhonu rostly. Česnek nesázejte tam, kde před tím rostl česnek, cibule, pór nebo hrách. Hrozí tak přenos chorob a škůdců. Při přípravě půdy hnojíme například s NPK a to v dávce 1 kg na 100 m2 nebo s 5 dkg/m2 Cereritu. V průběhu vegetace můžeme provádět výživu Harmavitem.

Moření česneku před výsadbou

strouzky cesnekuPřed samotnou výsadbou česneku, ale i dalších cibulovin, je důležité jejich namoření, především proti houbovým chorobám. Představme si pár těchto přípravků. Také jste si všimli, že v minulé sezóně nebyl k dostání oblíbený přípravek Sulka? Nyní ale tento přípravek, podobně jako Síra SK 520 najdete na pultech obchodů docela běžně. První moření se provádí v průběhu 6-12 hodin přípravkem již zmiňovanými přípravky s obsahem síry. Po zaschnutí provedeme druhé moření fungicidním přípravkem Rovral AquaFlo po dobu 20 minut. Po úplném zaschnutí ideálně hned vysadíme.

Velmi oblíbená je Souprava Zdravý česnek obsahuje oba přípravky k moření česneku a cibulovin, tedy Sulku i Rovral AquaFlo v objemech 100ml.

Pokud se ho chcete zbavit bez užití chemie, přírodní cestou je výsadba aksamitníku rozkladitého. Jeho kořenové výměšky očistí vaši půdu.

Jak sázet česnek?

Stroužky vysazujeme do hloubky asi 6 cm. Přesněji řečeno, čím později vysazujete, tím menší hloubka. V prosinci jsou to 4 cm, v říjnu 8 cm. Od sebe vzdálené 10-15 cm. Mezery mezi řádky minimálně 25 cm. Po výsadbě záhon uválíme nebo zavlažíme. V průběhu pěstování záhon pravidelně plejeme.

Termín sklizně

Česnek sklízíme, pokud už je zralý. To se u paličáků pozná tehdy, má-li ještě pár dužnatých listů, které mohou být i žluté. U nepaličáků (nepravidelně uspořádané stroužky, netvoří nadzemní palice, takže je nemusíte odřezávat) čekáme na období, kdy má asi polovina rostlin nať položenou na zem. Pokud se vám už začaly stroužky rozpadat, česnek je přezrálý a špatně se vám bude uskladňovat. Když máte sklizeno, na řadu se dostává sušení. Sušíme v suché, větrané místnosti, svázané po 10-15 kusech.

Jestli jste i vy milovníci česneku a doma vám nesmí chybět, ať už díky jeho výjimečné chuti nebo velkým obsahem vitamínů jako je A, B, C, jód, selen, vápník a další, pořiďte si záhonek, který vám zajistí jeho přísun.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist