Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

České světlovody přinášejí světlo do jedné z nejstřeženějších budov na světě

Bře 1212 Autor: Komerční sdělení

Pražská společnost LIGHTWAY, výrobce stejnojmenných světlovodů, dodala několik sad svých systémů ambasádě Spojených států amerických v Londýně. Světlovody mají ve Velké Británii dlouholetou tradici, nicméně až dosud se na Ostrovech k zachytávání slunečních paprsků nevyužívaly na střechách domů skleněné, nýbrž plastové kopule. Značka Lightway nadchla americké zákazníky z řad diplomatů právě svými křišťálovými modely z českého skla a technickým vylepšením, které dovoluje instalovat světlovod i do pasivního domu. Montáže venkovních i vnitřních prvků, které tvoří světlovody, probíhaly na americké ambasádě v Londýně za nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Českému dodavateli nebylo povoleno pořízení jakéhokoliv filmového nebo obrazového materiálu.

lightway svetlovodBohužel, české instituce neprojevují o podobné moderní technologie příliš velký zájem. O systémy, které spoří nemalé prostředky za elektrickou energii se zajímají, protože musí, jelikož existují normy a nařízení, které se mají plnit. U Britů a Američanů zaznamenal český výrobce světlovodů mnohem přirozenější zájem, protože tamní populace se zajímá o životní prostředí a technologie ekologicky šetrné.

Požadavky normy na pasivní domy jsou neúprosné. Nyní je možno instalovat světlovody i do pasivních domů po celé Evropě. Pasivní domy jsou na denním světle závislé a žádné typy světlovodů do této doby nesplňovaly normy pro tepelné ztráty. Prvek Blue Performance dokonale oddělí dva světy teplot a to uvnitř a vně domu, i když venkovní teplota spadne na 30 stupňů pod nulu.

Společnost LIGHTWAY začala ve Velké Británii spolupracovat s odběratelskou firmou, která má po celém království 13 poboček s obratem 75 milionů liber ročně. V současné době se dodávky světlovodů Lightway počítají v tisících. Tamní jednička na trhu světlovodů prodává ročně až desítky tisíc sad světlovodů. O české křišťálové světlovody projevují v současnosti zájem vlastníci rodinných domů a objektů pro bydlení. Od počátku roku 2012 se objevují také projekty z oblasti průmyslu a zemědělství.

Již od počátku vývoje vlastních tubusových světlovodů spolupracuje pražská firma Lightway s brněnským Vysokým učením technickým, dále s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava a Stavební fakultou v Praze. V roce 2010 započala spolupráce s Technickou univerzitou Berlína.

Používání světlovodů přináší úspory za elektřinu prosvícenou tam, kde nelze využít klasická okna. Prvek Blue Performance sníží náklady na topení v zimě, nebo za klimatizaci v létě. Nemalou přidanou hodnotou je zdravotní hledisko. Pozitivnímu vlivu denního světla (oproti umělému ze žárovky) se věnuje velká pozornost. Stále častěji se ukazuje, jak je denní světlo pro člověka důležité, aby se mu dobře dařilo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2023>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist